Magda Linette przegrała z ukraińską tenisistką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (11-9), 3:6 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Spotkanie trwało dwie godziny i 40 minut.

Pierwotnie Polka rywalizację na londyńskich kortach trawiastych miała zacząć we wtorek wieczorem. Z powodu deszczu spotkanie przełożono jednak na środę.

Trzy break pointy Linette

Linette, 44. w światowym rankingu, od początku toczyła wyrównaną walkę z 21. na liście WTA rywalką. W pierwszej partii jako pierwsza miała trzy break pointy przy serwisie Switoliny, nie wykorzystała jednak żadnego z nich. Czwartej takiej okazji nie zmarnowała natomiast Ukrainka, która w końcówce przełamała Polkę, a następnie pewnie utrzymała podanie, wygrywając 7:5.

Drugi set był jeszcze bardziej zacięty, obie tenisistki zanotowały po jednym przełamaniu i o wyniku decydował tie-break. Poznanianka prowadziła w nim już 5-2, jednak zanotowała w kolejnych akcjach serię błędów. Mimo tego jako pierwsza miała piłkę setową. Wykorzystała dopiero czwartą z nich, broniąc przy tym jednego setbola.

Switolina w półfinale Wimbledonu

Switolina miała w tym spotkaniu problemy z prawym stawem skokowym, dwukrotnie prosiła o pomoc fizjoterapeuty, jednak w trzecim secie nie było po niej widać, że zmaga się z bólem. Przełamała Linette, obejmując prowadzenie 4:2 i chociaż już w kolejnym gemie, najdłuższym w tym meczu, straciła podanie, to później szybko wygrała dwa kolejne i całą partię 6:3.

To było czwarte spotkanie tych tenisistek i trzecie zwycięstwo Ukrainki. Ostatni mecz również miał miejsce podczas Wimbledonu - w 2021 roku Switolina wyeliminowała Linette w drugiej rundzie.

Kolejną rywalką tenisistki z Odessy będzie Niemka Jule Niemeier.

Rozstawiona z numerem 21. Switolina w zeszłym roku dotarła do półfinału po zwycięstwie nad liderką światowego rankingu Igą Świątek. W pojedynku o finał przegrała jednak z późniejszą triumfatorką Czeszką Marketą Vondrousovą.

Porażka Fręch

Wcześniej w środę również w pierwszej rundzie Magdalena Fręch została wyeliminowana przez Brazylijkę Beatriz Haddad Maię.

W turnieju singla z Polek pozostała już tylko Świątek, która w drugiej rundzie zagra w czwartek z Chorwatką Petrą Martic.