Przed nami kolejna Wielkanoc w nietypowych warunkach. Pandemia koronawirusa na całym świecie nie odpuszcza, a w Polsce notujemy wzrost zachorowań na Covid-19. Jak zatem przeżyć święta wielkanocne, żeby nie rezygnować z ich duchowego aspektu, a jednocześnie w sposób bezpieczny uczestniczyć w liturgii? Ułatwienie wiernym uczestnictwa w liturgii przez media, zachowywanie uważności i wskazań lokalnych władz – watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w sprawie celebracji Wielkiego Tygodnia w 2021 r. nadal obowiązuje dekret z zeszłego roku. „Biskupi będą musieli podjąć decyzję w związku z nadchodzącymi celebracjami paschalnymi w konkretnej sytuacji swojego kraju” - czytamy w nocie podpisanej przez kard. Roberta Saraha, b. prefekta Kongregacji.
Jak zaznacza Watykan, Wielkanoc nie jest świętem, jak każde inne - zatem nie można jej przełożyć. Zezwala za to na przełożenie terminu wielkoczwartkowej mszy Krzyżma Świętego. Decyzja w tej sprawie należy do biskupa diecezji. Podczas liturgii w Wielki Czwartek należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
W Wielki Piątek biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia.
W Wielką Sobotę, podczas Wigilii Paschalnej należy zapalić świecę i przejść do Orędzia Wielkanocnego, pomijając tradycyjne rozpalanie ogniska i procesję.
"Intencją niniejszej noty jest przedstawienie kilku prostych wskazówek, które pomogą Biskupom w wypełnieniu ich zadania oceny konkretnych sytuacji i zapewnienia duchowego dobra pasterzom i wiernym, w przeżyciu tego Wielkiego Tygodnia roku liturgicznego" - czytamy w dokumencie.
Jak będzie wyglądała Wielkanoc w polskich diecezjach? Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku. Nie jest to oficjalny dokument Komisji czy Konferencji Episkopatu Polski, a jedynie sugestia do wykorzystania przez biskupów diecezjalnych w diecezjach polskich.
Wśród wskazań jest sugestia, że - stosując odpowiednie ograniczenia i przepisy sanitarne - można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia. Ograniczenia mają dotyczyć np.: uproszczenia procesji z palmami czy obrzędu błogosławienia wody i paschału.
Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście w kościele w liturgii Wielkiego Tygodnia będziemy mieć transmisje na żywo.
Dzięki rmf24.pl będziecie mogli wziąć udział w nabożeństwach od Wielkiego Czwartku, poprzez Wielki Piątek i kończąc na Wigilii Paschalnej.