Rezygnacja z popularnej święconki i obrzędu mycia nóg w Wielki Czwartek, a także przeniesienie liturgii na zewnątrz – tak będą wyglądały obchody Wielkanocy w Kościele w Polsce. W tym roku znowu, ze względu na trwająca pandemię i wprowadzone obostrzenia, potrzebne były zmiany w organizacji świątecznych nabożeństw. Decyzję o tym podejmuje każdy z biskupów autonomicznie.
Wytyczne gdańskiej kurii mówią o tym, że święcenie pokarmów będzie możliwe - ze szczególnym uwzględnieniem norm sanitarnych. Najlepiej - jeżeli będzie to możliwe - zorganizować obrzęd na zewnątrz świątyni.
Kuria zachęca, by w święceniu brał udział tylko jeden przedstawiciel danej rodziny. Proboszczom zalecono organizowanie dużej liczby liturgii tak, by wierni nie gromadzili się.
O szczególną ostrożność przy organizacji święcenia pokarmów apeluje również biskup Roman Pindel. Według zaleceń kurii w diecezji bielsko-żywieckiej święcenia pokarmów w Wielką Sobotę "mogą się odbyć w formie, która zapewni zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych".
Bielska kuria zachęca do tego, żeby popularna święconka odbywała się poza kościołem, a wiernych prosi o zachowanie odpowiedniego dystansu i zasad bezpieczeństwa, zarówno w trakcie trwania liturgii, jak i przed nią oraz po jej zakończeniu.
W Archidiecezji Katowickiej nie będzie w Wielką Sobotę tradycyjnego święcenia pokarmów - taką decyzję podjął tamtejszy metropolita arcybiskup Wiktor Skworc. Ale to nie jedyne ograniczenia wprowadzane na czas Wielkiego Tygodnia. Wszystko to oczywiście związane jest z pogarszająca się sytuacja pandemiczną.
Jak mówi ks. Tomasz Wojtal - rzecznik archidiecezji ponieważ trudno byłoby zachować odpowiedni dystans społeczny, dlatego m.in. nie będzie też wielkanocnej procesji rezurekcyjnej, inaczej będzie też wyglądała adoracja krzyża w Wielki Piątek.
Rzecznik przypomina także, że ciągle w Archidiecezji Katowickiej obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Stąd też apel, aby osoby starsze i chore uczestniczyły w liturgii poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.
Wrocławska kuria zrezygnowała z obrzędu mycia nóg w Wielki Czwartek, a Najświętszy Sakrament zamiast na ołtarz adoracji trafi do tabernakulum.
Zmiany będą dotyczyć także wielkopiątkowej adoracji krzyża - nie będzie można oddać czci krzyżowi przez ucałowanie, jedynie gestem przyklęknięcia i skinienia głową.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę - tylko na świeżym powietrzu.
Ze względów bezpieczeństwa nie odbędzie się w niedzielę procesja rezurekcyjna.
Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał zalecenie do wszystkich proboszczów, aby odpowiedzialnie przestrzegali wszystkich zasad reżimu sanitarnego.
Krakowska kuria radzi również, żeby święcenie pokarmów odbywało się na zewnątrz i prosi, żeby - dla bezpieczeństwa wiernych - święcenie odbywało się częściej niż zwykle.
Jak przekazuje rzecznik kurii - zalecono również, aby w parafiach zwiększyć liczbę mszy świętych w Wielkanoc, tak, żeby każdy chętny - z zachowaniem reżimu sanitarnego - mógł uczestniczyć w liturgii osobiście.
Jednak wszystkie parafie, które mają taką możliwość, powinny transmitować msze święte, tak aby każdy mógł duchowo połączyć się ze swoją parafią.