Rezygnacja z popularnej święconki i obrzędu mycia nóg w Wielki Czwartek, a także przeniesienie liturgii na zewnątrz – tak będą wyglądały obchody Wielkanocy w Kościele w Polsce. W tym roku znowu, ze względu na trwająca pandemię i wprowadzone obostrzenia, potrzebne były zmiany w organizacji świątecznych nabożeństw. Decyzję o tym podejmuje każdy z biskupów autonomicznie.

Archidiecezja Gdańska

Wytyczne gdańskiej kurii mówią o tym, że święcenie pokarmów będzie możliwe - ze szczególnym uwzględnieniem norm sanitarnych. Najlepiej - jeżeli będzie to możliwe - zorganizować obrzęd na zewnątrz świątyni.

Kuria zachęca, by w święceniu brał udział tylko jeden przedstawiciel danej rodziny. Proboszczom zalecono organizowanie dużej liczby liturgii tak, by wierni nie gromadzili się.

Diecezja bielsko-żywiecka

O szczególną ostrożność przy organizacji święcenia pokarmów apeluje również biskup Roman Pindel. Według zaleceń kurii w diecezji bielsko-żywieckiej święcenia pokarmów w Wielką Sobotę "mogą się odbyć w formie, która zapewni zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych".

Bielska kuria zachęca do tego, żeby popularna święconka odbywała się poza kościołem, a wiernych prosi o zachowanie odpowiedniego dystansu i zasad bezpieczeństwa, zarówno w trakcie trwania liturgii, jak i przed nią oraz po jej zakończeniu.

Archidiecezja Katowicka

W Archidiecezji Katowickiej nie będzie w Wielką Sobotę tradycyjnego święcenia pokarmów - taką decyzję podjął tamtejszy metropolita arcybiskup Wiktor Skworc. Ale to nie jedyne ograniczenia wprowadzane na czas Wielkiego Tygodnia. Wszystko to oczywiście związane jest z pogarszająca się sytuacja pandemiczną.

Jak mówi ks. Tomasz Wojtal - rzecznik archidiecezji ponieważ trudno byłoby zachować odpowiedni dystans społeczny, dlatego m.in. nie będzie też wielkanocnej procesji rezurekcyjnej, inaczej będzie też wyglądała adoracja krzyża w Wielki Piątek.

Rzecznik przypomina także, że ciągle w Archidiecezji Katowickiej obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Stąd też apel, aby osoby starsze i chore uczestniczyły w liturgii poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Archidiecezja Wrocławska

Wrocławska kuria zrezygnowała z obrzędu mycia nóg w Wielki Czwartek, a Najświętszy Sakrament zamiast na ołtarz adoracji trafi do tabernakulum.

Zmiany będą dotyczyć także wielkopiątkowej adoracji krzyża - nie będzie można oddać czci krzyżowi przez ucałowanie, jedynie gestem przyklęknięcia i skinienia głową.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę - tylko na świeżym powietrzu.

Ze względów bezpieczeństwa nie odbędzie się w niedzielę procesja rezurekcyjna.

Archidiecezja Krakowska

Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał zalecenie do wszystkich proboszczów, aby odpowiedzialnie przestrzegali wszystkich zasad reżimu sanitarnego.

Krakowska kuria radzi również, żeby święcenie pokarmów odbywało się na zewnątrz i prosi, żeby - dla bezpieczeństwa wiernych - święcenie odbywało się częściej niż zwykle.

Jak przekazuje rzecznik kurii - zalecono również, aby w parafiach zwiększyć liczbę mszy świętych w Wielkanoc, tak, żeby każdy chętny - z zachowaniem reżimu sanitarnego - mógł uczestniczyć w liturgii osobiście.

Jednak wszystkie parafie, które mają taką możliwość, powinny transmitować msze święte, tak aby każdy mógł duchowo połączyć się ze swoją parafią.