Rodzice wcześniaków zostaną zaszczepieni na Covid-19 razem z medykami w etapie zero. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka. "Rodzice wcześniaków mogliby być zaszczepieni w tym samym czasie, co personel neonatologiczny w szpitalach, w których przebywają osamotnieni najmniejsi bohaterowie tej pandemii - wcześniaki" - pisali w petycji.

Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciw Covid-19 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy służby zdrowia, domów opieki, aptek, a także hurtowni farmaceutycznych, firm transportujących leki oraz pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Teraz decyzją Ministerstwa Zdrowia do tej grupy szczepionych w etapie zero dopisani zostali rodzice wcześniaków.

Będą szczepieni w szpitalach, w których na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka przebywają ich dzieci. Dana placówka powinna wystawić im skierowanie na szczepienie i zaszczepić ich lub skierować do innej placówki, która realizuje szczepienia personelu medycznego w ramach etapu zero.

Pismo wiceminister zdrowia Anny Goławskiej nie wyjaśnia jednak, od kiedy rodzice wcześniaków mogą przystąpić do szczepień.

Tak czy inaczej to dobra informacja dla rodziców, którzy przez pandemię nawet przez wiele tygodni nie mogli wejść na oddział, zobaczyć i przytulić swoich dzieci.

"Dla dobra rodziców, ale też wcześniaków - które potrzebują bicia serca, głosu i zapachu mamy, by mogły lepiej się rozwijać, konieczne jest włączenie rodziców wcześniaków do grupy zero w procesie szczepień przeciwko Covid-19, gdyż dzięki szczepieniom rodzice będą mogli znowu być przy swoich dzieciach jak przed pandemią" - apelowała w petycji do premiera Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.

Kolejny etap szczepień

W kolejnym etapie zaszczepieni zostaną seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele, a także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Zapis na szczepienia ruszą 15 stycznia. Rejestracji będzie można dokonać poprzez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta.

Każdy dostanie zaproszenie na szczepienie na Covid-19

Proces powszechnych szczepień rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dokładne daty dla poszczególnych grup wiekowych będą jeszcze podane przez resort zdrowia.


Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Gdzie będzie można się zaszczepić na Covid-19?

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19: w przychodniach Państwowej Opieki Zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę, w mobilnych zespołach szczepiących, w szpitalach, w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych oraz w przypadku osób obłożnie chorych - w domach.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent dostanie też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe - po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.