Chcesz pomóc powodzianom, ale nie chcesz narobić sobie problemów podatkowych? Czy możemy bez zbędnych formalności skrzyknąć się ze znajomymi i założyć zbiórkę dla osób poszkodowanych przez wielką wodę? Na te i inne pytania odpowiadali urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, którzy w piątek przed południem pełnili dyżur w RMF FM.

Ostatnie dni przyniosły wiele rozwiązań prawnych, które mają na celu ułatwienie procesu wsparcia powodzian.

Od środy za przekazanie wszelkiego rodzaju towarów, np. żywności i ubrań, ale też nieodpłatne usługi, takie jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, zapłacimy zerowy VAT.

Ciężarówki wiozące pomoc humanitarną na tereny objęte powodzią zostaną zwolnione z opłaty drogowej - zapowiadał w środę minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Brzmi to wszystko pięknie, ale osoby chcące pomóc powodzianom wciąż mają wiele wątpliwości, jak skorzystać ze wszystkich proponowanych przez rząd rozwiązań.

Wychodząc im naprzeciw, RMF FM w piątek w godz. 10:00 - 12:00 zorganizowało dyżur urzędników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy odpowiadali na Wasze pytania.

Bez problemu można zrzucać się na rzecz powodzian

Jednym z najczęstszych tematów, jakie były poruszane podczas dyżuru urzędników KAS, było to, czy możemy bez zbędnych formalności skrzyknąć się ze znajomymi i zrobić zbiórkę dla powodzian. Odpowiedź jest jedna - można! I nie trzeba tu żadnych formalności.

Mówimy o przypadku, w którym zwołujemy się z sąsiadami, kolegami z pracy albo przyjaciółmi. Jeżeli robimy jako prywatne osoby taką zbiórkę, nie musimy tego zgłaszać, wystarczy tutaj nasza chęć - to nie podlega jako zbiórka publiczna - wyjaśniła asp. Justyna Pasieczyńska z KAS.

Co ważne, zebrane pieniądze też bez żadnych formalności możemy przekazać potrzebującym.

TUTAJ czeka na was specjalny raport powodziowy, w którym zbieramy wszystkie najświeższe i najważniejsze informacje o żywiole, który zdewastował wiele wsi i miast na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Ulgi podatkowe nie tylko dla firm

Podatnicy poszkodowani przez powódź mogą zgłosić w urzędzie skarbowym chęć nawet rocznego opóźnienia płacenia podatków. W niektórych przypadkach urząd może nawet umożyć płatności. 

Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale też osób fizycznych, które na przykład mają do opłacenia podatek od spadku albo PCC.

Osoby fizyczne mogą liczyć na tego typu wsparcie - zapewnia Pasieczyńska.

Co ważne każdy, kto chce z powodu powodzi zawiesić opłacanie podatków - musi zgłosić się do urzędu.

Osoba poszkodowana musi zgłosić do dowolnego urzędu skarbowego i poinformować o swojej sytuacji. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. My, jako urzędnicy nie wiemy, kto został poszkodowany i dlaczego przestał płacić podatki - wyjaśnia Justyna Pasieczyńska.

Jak dodaje, nie należy się przejmować tym, że dokumenty uległy zniszczeniu. 

Pomożemy, podpowiemy, jak wypełnić wniosek. Urzędnicy podchodzą do powodzian bardzo empatycznie. Pomoc na pewno zostanie udzielona - dodaje urzędniczka.

Pomoc ubezpieczeniowa po powodzi

W czwartek zaproszeni przez nas eksperci odpowiadali na pytania słuchaczy RMF FM dotyczące kwestii ubezpieczeniowych.

Czy w przypadku uruchomienia zalanego pojazdu ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe mogą obniżyć wysokość odszkodowania, jeśli dostaniemy od państwa zasiłek dla powodzian?

Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu poniżej.

Zweryfikowana lista zbiórek

Niezwykle ważne jest, żeby pomagać powodzianom w mądry sposób. Niestety, wśród wielu uczciwych zbiórek pojawiły się także oszustwa. Na naszej stronie przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym zebraliśmy zbiórki godne zaufania.

>>>TUTAJ<<< sprawdzisz, gdzie możesz przekazać dary dla powodzian.

Jak pomagać zgodnie z prawem? Podsumowanie dyżuru ekspertaPrzedpołudnie Radia RMF24