Podatnicy wychowujący dzieci mogą zmniejszyć swój roczny podatek dochodowy o tzw. ulgę prorodzinną. Od 2009 r. ulga ta obejmuje nie tylko rodziców, ale również opiekunów prawnych oraz rodziny zastępcze.
Odliczenie ulgi prorodzinnej można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Z ulgi tej nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskują:
- dochody opodatkowane na szczególnych zasadach, przy zastosowaniu 19 procent stawki podatkowej (np. przedsiębiorcy wybierający takie opodatkowanie),
- przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Jeżeli jednak podatnicy ci uzyskują również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w rocznym zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą uwzględnić odliczenie ulgi prorodzinnej.
- małoletnie
- otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- pełnoletnie, które kontynuują naukę
Kwota odliczenia wynosi 92,67 złotych miesięcznie na każde dziecko. Mogą się zdarzyć sytuacje, w których dziecko spod opieki rodziców zostaje przekazane w tym samym roku podatkowym do rodziny zastępczej albo do opiekuna prawnego. Jeżeli
przekazanie to następuje w trakcie miesiąca, każdemu z podatników opiekujących się dzieckiem przysługuje w tym miesiącu odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 miesięcznej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania nad nim pieczy. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i opiekun prawny albo osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej odliczy - za miesiąc, w którym opieka była sprawowana przez różne osoby - 3,09 zł za każdy dzień opieki nad dzieckiem.
Małżonkowie wychowujący dzieci powinni pamiętać, że roczna kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Przysługującą im roczną kwotę odliczenia mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej ustalonej proporcji.
Nie ma obowiązku dołączania do zeznania podatkowego jakichkolwiek dokumentów potwierdzających prawo do ulgi prorodzinnej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na żądanie organów kontroli skarbowej mamy obowiązek przedstawienia:
- odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci
- zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
- odpisu orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej ub umowy zawartej między rodziną zastępczą a starostą,
- zaświadczenia o tym, że pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę