W Polsce trzecia fala pandemii nabiera rozpędu. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że mamy 25 052 nowych przypadków zakażenia, zmarły 453 osoby. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ogólnopolski lockdown. Oznacza to, że ograniczenia, które obowiązywały dotąd w czterech województwach, zostaną wprowadzone dla całego kraju - od soboty 20 marca. Dzieci z klas I-III wracają do nauki zdalnej. Ten zapis będzie obowiązywał do 9 kwietnia. Najważniejsze informacje dotyczące pandemii znajdziecie w naszej relacji!
- Dziś odnotowano 25 052 nowe zakażenia koronawirusem, zmarły 453 osoby.
- Będzie ogólnopolski lockdown - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że ograniczenia, które obowiązywały dotąd w czterech województwach, zostaną wprowadzone dla całego kraju - od soboty 20 marca. Dzieci z klas I-III wracają do nauki zdalnej. Ten zapis będzie obowiązywał do 9 kwietnia. Szczegóły tych przepisów zamieszczamy >>>TUTAJ<<<
- Prawie 90 proc. osób z pozytywnym wynikiem badania na obecność koronawirusa z Wielkopolski było zakażonych w ostatnich dniach tzw. brytyjskim wariantem tego patogen
- "Boję się sytuacji, że przyjdzie maj, przyjdzie lipiec, będą ciepłe miesiące, znowu zapomnimy o tym, że to zagrożenie istnieje i przestaniemy się chcieć szczepić. Jeśli tak zrobimy, to będzie kolejna fala na jesieni" - mówi w rozmowie z Grzegorzem Jasińskim prof. Krzysztof Pyrć. Wywiad do przeczytania tutaj
- Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jest on też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.
- Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zapewnił szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna.
- Na świecie koronawirusa wykryto już u 120 mln osób. 2,6 mln z nich zmarło.
Unia Europejska zagroziła w środę zakazem eksportu szczepionek przeciw Covid-19 poza swoje terytorium, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli, a von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.
Myślę, że wymaga to pewnych wyjaśnień, ponieważ świat patrzy. Jest to również przeciwne do bezpośrednich zapewnień, które mieliśmy z Komisji. Oczekujemy, że te zapewnienia i legalne, zakontraktowane dostawy będą respektowane - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab agencji Reutera.
Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że prowadzimy tę rozmowę. Zazwyczaj to Wielka Brytania i UE łączą siły, żeby odrzucić tego rodzaju balansowanie na krawędzi, prezentowane przez kraje o mniej demokratycznych ustrojach niż nasz - dodał.
W zeszłym tygodniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył Wielką Brytanię, że wprowadziła zakaz eksportu szczepionek, czemu później zaprzeczali zarówno Raab, jak i premier Boris Johnson.
Tymczasem, jak podały w środę po południu brytyjskie media, publiczna służba zdrowia NHS ostrzegła w rozesłanym piśmie do centrów szczepień, że od 29 marca przez około cztery tygodnie nastąpi znaczące ograniczenie podaży szczepionek, w związku z tym do osób poniżej 50. roku życia, czyli będących poza ostatnią grupą priorytetową, nie powinny być na razie wysyłane informacje o możliwości zaszczepienia się.
Nie jest jasne, co miałoby być przyczyną zmniejszonej podaży, ale stacja Sky News podała, iż nie ma to związku ze sporem z UE.
Moglibyśmy szczepić przeciw Covid-19 nawet 10 mln osób miesięcznie, ale dostawy szczepionek są ograniczone - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. System jest obecnie wykorzystywany w 20-25 proc. - dodał.
Szef rządu wrócił wieczorem do Warszawy z jednodniowej wizyty w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Na konferencji prasowej na lotnisku w stolicy był pytany m.in. o postulaty europejskiej solidarności w procesie szczepień. Unia Europejska, a więc również Polska złożyły się na wysoką płatność początkową dla firm, po to, by szczepionkę jak najszybciej wypracować. To było ok. 3 mld euro, już latem zeszłego roku. Nasz wspólny zastrzyk finansowy był fundamentalnie ważny dla procesu wypracowania szczepionki - stwierdził szef rządu.
Dlatego dziś mamy prawo żądać tego, by te szczepionki zostawały w Europie. Rozmawialiśmy o tym z panem prezydentem Macronem i jesteśmy wspólnie tego samego zdania, że powinniśmy użyć siły gospodarczej, perswazyjnej siły Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej - mówił premier.
Jego zdaniem, "UE ma nie tylko prawo, ale i obowiązek wezwać firmy, by szczepionki zostawały w Europie, tak by przygotowane w różnych krajach infrastruktury do szczepień mogły być wykorzystywane w pełni".
Dlatego czekamy na szczepionki. Wzywamy by tych szczepionek było jak najwięcej. Jesteśmy zdecydowanie tym głosem w Unii Europejskiej, który wskazuje, jak ważne jest to, aby jak najszybciej szczepionek było jak najwięcej dla Polski i innych krajów członkowskich - podkreślił.
Kryzys sanitarny związany z pandemią koronawirusa kosztował państwo francuskie ponad 160 miliardów euro w 2020 roku - poinformował w środę w Senacie minister ds. wydatków publicznych Olivier Dussopt.
Dussopt dodał, że "liczba ta nie jest ostateczna, ponieważ wciąż znajdujemy się w kryzysie epidemicznym i zdrowotnym" oraz nadal funkcjonuje kilka mechanizmów wsparcia dla firm i pracowników.
Dussopt szacuje, że w tym roku państwo poniesie nowe wydatki w związku z kryzysem, w szczególności na szczepienia, rekompensaty za pracę krótkoterminową czy fundusz solidarności. Z tego powodu "nie możemy odpowiedzieć na ostateczne pytanie o to, co i ile kosztuje" - ocenił minister.
Według najnowszego, opublikowanego w środę bilansu we Francji odnotowano 38 501 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji od jesieni ubiegłego roku. W ciągu ostatniej doby w szpitalach odnotowano 246 zgonów w związku z Covid-19. 25 314 pacjentów jest hospitalizowanych, a 4219 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w skali całego kraju jest konieczne, to jedyne wyjście - ocenił w środę prezes NRL Andrzej Matyja. Oprócz lockdownu musimy starać się wyprzedzić wirusa, bo wydaje się, że cały czas go gonimy - dodał.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Matyja pytany w TVN24, czy jesteśmy w sytuacji krytycznej, odparł: "prawie jesteśmy w sytuacji krytycznej".
W rezultacie zwiększającej się obecności nowych wariantów koronawirusa w Hiszpanii nasiliła się epidemia Covid-19 - oświadczyła minister zdrowia Carolina Darias. W większości regionów odsetek zakażeń nowymi wariantami przekracza poziom 70 proc.
Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister wskazała, że o ile we wtorek zanotowano niewiele ponad 4,9 tys. nowych zakażeń koronawirusem, o tyle już dobę później było ich 6 tys. W całym kraju dotychczas potwierdzono 3,2 mln infekcji.
Urugwaj, które dotąd wychodził obronną ręką ze światowej pandemii koronawirusa - mówiło się wręcz o "urugwajskim cudzie" - zmuszony był wobec nagłego ataku Covid-19 wprowadzić poważne ograniczenia w ruchu między prowincjami kraju.
Zawieszono też imprezy sportowe, kraj przechodzi na zdalne nauczanie w szkołach, prezydent Urugwaju zapowiedział przyspieszenie powszechnych szczepień przeciwko koronawirusowi.
Gabinet liberalnego prezydenta Luisa Lacalle Pou oceniając sytuację uznał, że w ciągu niewielu dni gwałtowny atak koronawirusa uczynił z kraju liczącego 3,5 mln mieszkańców epicentrum pandemii w Ameryce Południowej.
Od czwartku osoby wjeżdżające do Finlandii z krajów podwyższonego ryzyka - m.in. przez Helsinki oraz przez południowo-wschodnią granicę z Rosją - muszą poddać się inspekcji sanitarno-epidemiologicznej w związku z koronawirusem - ogłosiły władze prowincji Finlandia Południowa.
Decyzja dotyczy wszystkich stołecznych portów morskich, międzynarodowego lotniska Helsinki-Vantaa oraz przejścia granicznego Vaalimaa-Torfianowka na południowo-wschodniej granicy Finlandii z Rosją; ma obowiązywać tymczasowo do końca marca.
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zadecydował o przywróceniu ponad 400 szpitalnych miejsc dla chorych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Powodem jest wzrost liczby zakażeń w regionie i w kraju.
Szpital MSWiA w Krakowie nie planuje dalszych zamówień szczepionek AstryZeneki, bo musi wykorzystać dawki, które mu zostają. W ostatnich dniach do placówki na szczepienia tym preparatem nie zgłasza się ok. jednej trzeciej zarejestrowanych pacjentów.
Słowacki rząd przedłużył stan wyjątkowy - na kolejne 40 dni. Musi go jeszcze uchwalić parlament. Jednym z nowych ograniczeń ma być zakaz turystycznych wyjazdów za granicę. Rząd planuje też wypłacić odszkodowania rodzinom zmarłych w trakcie walki z Covid-19 lekarzy.
Pierwsi pacjenci są już w szpitalu tymczasowym w Ostrołęce na Mazowszu - dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. Do końca dnia trafić ma tam kilkanaście osób zakażonych koronawirusem.
Dzisiaj uruchomiony został tak zwany pierwszy moduł szpitala covidowego, czyli 46 łóżek. Kolejne będą otwierane, gdy uda się skompletować kadrę.
Strategiczna Grupa Doradcza Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wydała wpozytywną opinię na temat szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmę Johnson & Johnson. Preparat ma trafić do globalnej dystrybucji w ramach programu COVAX.
Eksperci oceniają, że analiza danych z badań nad szczepionką "wspiera konkluzję, że znane i potencjalne zalety Ad26.COV2.S (formalna nazwa preparatu - PAP) przeważają nad znanymi i potencjalnymi ryzykami". Jak wskazują, szczepionka wykazała w badaniach 66-procentową skuteczność w zapobieganiu objawowemu Covid-19 i 76-procentową skuteczność przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby po 14 dniach od podania.
We Włoszech zanotowano najwyższą od początku pandemii liczbę chorych na Covid-19, przyjętych w ciągu doby na szpitalne oddziały intensywnej opieki medycznej; pod respiratory podłączono 324 osoby - podało Ministerstwo Zdrowia.
Pogarsza się też sytuacja na zwyczajnych oddziałach covidowych - przebywa tam ponad 26,5 tys. chorych. W ciągu doby przybyło ich 419.
Najnowsze dane resortu zdrowia to 431 zmarłych i 23059 nowych zakażeń. Liczba wykonanych w ciągu jednego dnia testów przekroczyła 369 tys.
Bilans zmarłych na Covid-19 wzrósł do 103432.
Koronawirusa wykryto dotychczas u 3,2 mln osób, z których za wyleczone uznano około 2,6 mln.
Od 18 do 20 marca na szczepienie przeciw Covid-19 będą mogły rejestrować się osoby urodzone w latach 1952-1954 - przypomina w środę Centrum Informacyjne Rządu. CIR zaleca, by zapisywać się zdalnie - telefonicznie lub przez internet.
Jest kilka sposobów zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19. Można to zrobić przez infolinię 989, online na portalu pacjent.gov.pl, wysyłając SMS-a na nr 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Młodzi ludzie są dobrze wyedukowani, jak mogą wyglądać objawy Covid-19. Kiedy prowadzą swoją działalność gospodarczą albo ich rodziny prowadzą taką działalność, mogą pójść na kwarantannę i przedsiębiorstwo może ucierpieć to wolą się nie zgłaszać, zostać w domu. Wolą wziąć urlop, nie testować się, aby nie zdradzać tego, że są chorzy na Covid - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Wzrostowi powszechności telepracy w Hiszpanii towarzyszy wzrost liczby zleceń dla prywatnych detektywów. Otrzymują je zazwyczaj od firm, które podejrzewają swoją załogę o załatwianie prywatnych spraw w godzinach służbowych.
W kontekście naszej dzisiejszej konferencji prasowej, która przedstawiała zapaść branży narciarskiej w Polsce, informacja o ogłoszeniu kolejnego lockdownu przyjmujemy z rezygnacją - powiedziała PAP rzeczniczka stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne Sylwia Groszek.
Nawet nas już to nie jest w stanie dziwić, patrząc na niekonsekwentne decyzje rządu, jakie są podejmowane od roku. Wszyscy wiedzą, że zima w tym sezonie była bardzo dobra. Cóż z tego - my z niej skorzystać nie mogliśmy. Bez żadnej analizy, popartej merytorycznymi argumentami, zamknięto stacje w najważniejszym dla nas momencie - przerwa świąteczna, Nowy Rok, a ferii w ogóle nie było - stwierdziła rzeczniczka stowarzyszenia.
Naukowcy w Tajlandii przeszkolili psy rasy labrador retriever do wykrywania osób zakażonych Covid-19. Jak poinformowali badacze z Uniwersytetu Chulalongkorna w Bangkoku, w czasie treningu czworonogi osiągnęły 95-procentową skuteczność.
Badacze z wydziału nauk weterynaryjnych stołecznej uczelni zabezpieczyli próbki potu pacjentów chorych na Covid-19, używając do tego bawełnianych tamponów i gromadząc dużą liczbę skarpetek używanych przez osoby zakażone koronawirusem. Taki materiał umieszczono następnie w puszkach, których użyto podczas treningu sześciu labradorów. Psy spędziły dwa miesiące, ucząc się zapachu pacjentów z Covid-19.
Sejm przyjął rozwiązanie, aby nie tylko lekarze, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych kwalifikowali do szczepienia przeciw Covid-19. Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi głosowało 421 posłów, przeciw było 20, 3 się wstrzymało. Trafi ona teraz pod obrady Senatu.
W świetle przyjętych przepisów na szczepienie przeciw Covid-19, obok lekarzy, kwalifikować będą mogli także przedstawiciele innych zawodów medycznych. Grupa ta będzie ujęta w rozporządzeniu ministra zdrowia.
Znany piosenkarz Andrzej Piaseczny ma koronawirusa. Artysta trafił do szpitala, z którego opublikował nagranie zachęcające rodaków do przestrzegania zaleceń sanitarnych.
Polska Rada Centrum Handlowych ostro odpowiedziała na ogłoszone dziś nowe restrykcje, zgodnie z którymi od soboty część sklepów w galeriach w całej Polsce będzie od soboty zamknięta. "Każde kolejne ograniczenia działalności obiektów handlowych, pogłębiają i tak już dramatyczne straty branży. Dziś już nie pytamy, czy będą redukcje zatrudnienia i bankructwa, tylko kiedy" - czytamy w dokumencie. Przypomniano też, że nawet przedstawiciele rządu publicznie deklarowali, że galerie handlowe nie sprzyjają transmisji koronawirusa.
Wirus zadecydował o tym, że wprowadzenie lockdownu było w mojej ocenie koniecznością - powiedział w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jego zdaniem pierwszy dzień obowiązywania mocniejszych restrykcji to dzień bliżej do normalności. Podobnego zdania jest profesor Marcin Czech. W rozmowie z RMF FM przekonuje, że ograniczenia powinny być jeszcze bardziej radykalne.
Ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło informację o śmierci 43-letniej kobiety, u której krótko po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca wystąpiły problemy zdrowotne - w tym gorączka i bóle głowy.
Piątego marca w Białężycach pod Wrześnią w Wielkopolsce otwarto nową strażnicę Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystościach wzięło udział łącznie około 90 osób. Wśród nich wiceszef MSWiA, parlamentarzyści, lokalne władze i dowódcy straży pożarnej. W tym czasie w kraju obowiązywały aktualne do dziś ograniczenia, mówiące o liczebności zgromadzeń do maksymalnie pięciu osób. Po imprezie, Covid-19 potwierdzono u wszystkich trzech dowódców wielkopolskich strażaków. Część gości trafiła na kwarantannę.
Trwa rekrutacja lekarzy do pracy w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce. Placówka ma być gotowa do przyjęcia pacjentów do końca przyszłego tygodnia. Warunkiem jest zapewnienie personelu.
Nie ukrywamy, że rekrutacja kadry jest dla nas ogromnym wyzwaniem logistycznym - powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Anna Mazur-Kałuża.
Mamy rekordy zakażeń koronawirusem i trzecią falę epidemii - ocenił norweski minister zdrowia Bent Hoie. Nie wykluczył ponownego szybkiego zamknięcia kraju.
W ciągu ostatniej doby w Norwegii potwierdzono 1156 nowych zakażeń koronawirusa, z czego 495 w stolicy kraju, Oslo, najwięcej od początku epidemii. W ubiegłym tygodniu odnotowano rekordowe 5337 infekcji.
Jeżeli rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to kolejne kroki będą typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - powiedział na konferencji minister zdrowia. Adam Niedzielski ogłosił dziś wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu. Oznacza to, że restrykcje, które w ostatnim czasie obowiązywały w czterech województwach, od soboty 20 marca do piątku 9 kwietnia będą rozszerzone na cały kraj. Dodatkowo najmłodsi uczniowie, z klas I-III szkół podstawowych, będą mieć nauczanie zdalne.
Korzyści z podawania szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka; na razie zalecamy kontynuowanie szczepień tym preparatem - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Dodała, że działający w ramach WHO komitet doradczy ds. bezpieczeństwa szczepionek dokładnie bada ostatnie dostępne informacje, dotyczące bezpieczeństwa stosowania substancji AstryZeneki.
WHO upubliczni wyniki tego przeglądu, jak tylko zostanie zakończony - zakomunikowano w opublikowanym na stronie Organizacji komunikacie.
W Warszawie rosną kolejki przez punktami pobrań wymazów do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-19. Punkty poboru wydłużyły czas pracy, pacjentów jest nawet o 30 proc. więcej.
W niektórych punktach trzeba czekać nawet po kilkadziesiąt minut. W stolicy jest ponad 30 miejsc, w których można zrobić badania ze skierowaniem od lekarza z NFZ.
Będzie ogólnopolski lockdown - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że ograniczenia, które obowiązywały dotąd w czterech województwach, zostaną wprowadzone dla całego kraju - od soboty 20 marca. Dzieci z klas I-III wracają do nauki zdalnej. Ten zapis będzie obowiązywał do 9 kwietnia.