Zrobiła to! Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal igrzysk w Paryżu w biegu na 400 metrów. To trzeci medal olimpijski w karierze naszej znakomitej lekkoatletki, rekordzistki Polski i mistrzyni Europy. Triumfowała Marileidy Paulino z Dominikany.

Trener Marek Rożej przekonywał, że jego zawodniczkę stać na wielkie wyniki. Natalia Kaczmarek nie zawiodła szkoleniowca i polskich kibiców przy pełnych trybunach paryskiego Stade de France.

Kaczmarek finiszowała na trzeciej pozycji z czasem 48,98 s. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w Paryżu.

Złota medalistka Marileidy Paulino z Dominikany zameldowała się na mecie z rezultatem 48,17 s, bijąc rekord olimpijski. Srebro wywalczyła Salwa Eid Naser z Bahrajnu z czasem 48,53 s.

Pierwszy raz w historii trzy zawodniczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Ponadto każda z ośmiu finalistek złamała barierę 50 s. Ostatnia Henriette Jaeger z Norwegii uzyskała czas 49,96.

Trzeci olimpijski medal Natalii Kaczmarek

Natalia Kaczmarek, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i wicemistrzyni świata, wywalczyła w Paryżu swój trzeci olimpijski medal. Trzy lata temu w Tokio zdobyła złoto w sztafecie mieszanej i srebro w sztafecie.

W tym roku Kaczmarek dwukrotnie pobiła 48-letni rekord Polski Ireny Szewińskiej. Najpierw poprawiła go na 48,98 w Rzymie, gdzie została mistrzynią Europy, a później wyśrubowała do 48,90 na mityngu Diamentowej Ligi w Rzymie.

W Paryżu Kaczmarek poszła w ślady Szewińskiej, zdobywając medal olimpijski w biegu indywidualnym na 400 m. Szewińska triumfowała na tym dystansie w 1976 roku w Montrealu.

Najwięcej polskich medali zdobyli lekkoatleci

Natalia Kaczmarek zdobyła dla Polski 67. medal w lekkoatletyce i 305. ogólnie w letnich igrzyskach olimpijskich.

W tej dyscyplinie Biało-Czerwoni najczęściej stają na podium - zdobyli 29 złotych, 20 srebrnych i 18 brązowych krążków.

Na drugim miejscu z 43 medalami (8-9-26) są bokserzy (w sobotę dorobek powiększy Julia Szeremeta, która wystąpi w finale), a trzecie należy do podnoszenia ciężarów - 34 medale, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.

Na łączny dorobek 305 medali w 21 dyscyplinach składają się 73 złote, 90 srebrnych i 142 brązowe.