Dziś oficjalnie rozpoczynają się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Z powodu pandemii Covid-19 ceremonia otwarcia igrzysk była inna niż wszystkie wcześniejsze - bez udziału kibiców i z ograniczoną liczbą sportowców. Znicz olimpijski już zapłonął.
Cesarz Japonii Naruhito oficjalnie otworzył 32. letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Z powodu pandemii Covid-19 na trybunach Stadionu Olimpijskiego nie było kibiców, z wyjątkiem zaproszonych gości, oficjeli oraz przedstawicieli sportowców.
Oficjalne otwarcie igrzysk poprzedziła defilada sportowców z 205 krajów oraz drużyny uchodźców.
W swoich wystąpieniach przewodnicząca komitetu organizacyjnego Seiko Hashimoto i szef MKOl Thomas Bach podkreślili skalę trudności, przed jakimi stanęli Japończycy przy organizacji igrzysk. Dziesięć lat temu sporą część kraju zniszczyły trzęsienie ziemi i tsunami. Wielkie fale uszkodziły m.in. elektrownię jądrową w Fukushimie. Z kolei w ubiegłym roku igrzyska trzeba było przełożyć z powodu pandemii COVID-19.
Witajcie na igrzyskach Tokio 2020. Dziś jest czas nadziei, cieszmy się nim. W końcu jesteśmy razem. 205 reprezentacji narodowych i drużyna uchodźców - wszyscy mieszkają w jednej wiosce olimpijskiej. Taka jest siła sportu - powiedział Bach.
Komitet organizacyjny i władze Japonii wykonały na wszystkich szczeblach wielką pracę, za którą dziękujemy. Było to trudne zadanie. Najpierw odbudowa po trzęsieniu ziemi, potem pandemia. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni - podkreślił.
Specjalne podziękowania należą się tysiącom wolontariuszy. Jesteście najlepszymi ambasadorami Japonii. Ciepłe słowa należą się także wam sportowcy. W drodze na igrzyska napotkaliście wiele przeszkód. Nie wiedzieliście, czy następnego dnia będziecie trenować i czy spotkacie swoich kolegów. Walczyliście, nie poddaliście się, a dziś spełniacie swoje olimpijskie marzenie - dodał szef MKOl.
Weźmie w nich udział ok. 11 tys. zawodników, którzy będą rywalizować w 33 dyscyplinach o 339 kompletów medali.
Polskę będzie reprezentować 211 sportowców.
Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.