Dziś w Polsce - tak jak w większości krajów Unii Europejskiej - odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W nowej kadencji zasiądzie w nim 720 osób - o 15 więcej niż w poprzedniej. Jak wyglądają powyborcze procedury, które będziemy obserwować w najbliższych tygodniach i miesiącach?
Pierwsza sesja plenarna nowego Parlamentu Europejskiego rozpocznie się 16 lipca w Strasburgu i potrwa do 19 lipca.
Przed sesją inauguracyjną nowo wybrani europosłowie uformują grupy polityczne. Są one tworzone w oparciu o poglądy łączące reprezentantów poszczególnych krajów.
Zgodnie z przepisami, grupa polityczna musi składać się z przynajmniej 23 europosłów, pochodzących z 7 krajów UE. Europarlamentarzyści nie mogą należeć do więcej niż jednej grupy politycznej. Mogą jednak nie dołączyć do żadnej z grup - wtedy pozostaną niezrzeszeni.
W czasie kadencji 2019-2024 w europarlamencie funkcjonowało 7 grup politycznych. Najbardziej liczna była grupa Europejskiej Partii Ludowej.
Na pierwszej sesji plenarnej posłowie i posłanki wybiorą nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczących i wiceprzewodniczące oraz kwestorów. Zdecydują też, ile osób zasiądzie w każdej komisji parlamentarnej.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest wybierany bezwzględną większością głosów na 2,5-letnią kadencję, z możliwością reelekcji. Nominacje mogą zgłaszać grupy polityczne lub grupy europosłów repezentujące przynajmniej jedną dwudziestą wszystkich.
Wiceprzewodniczący i europarlamentu oraz kwestorzy są wybierani na 2,5-letnią kadencję, tak samo jak przewodniczący. Analogicznie wygląda również proces zgłaszania kandydatów na te stanowiska.
Kolegium Kwestorów odpowiada za sprawy administracyjne i finansowe bezpośrednio dotyczące posłów i ich warunków pracy.
Kandydata na szefa Komisji Europejskiej nominują członkowie Rady Europejskiej, czyli szefowie państw i rządów UE. Taki kandydat musi uzyskać poparcie większości europosłów. Głosowanie przeprowadzane jest po jego wystąpieniu przed europarlamentem. Jeśli kandydat nie uzyska większości, Rada Europejska musi w ciągu miesiąca zaproponować innego.
Przewodniczący Komisji Europejskiej wybiera kandydatów na komisarzy na podstawie nominacji poszczególnych krajów i przypisuje im obowiązki. Każdy kraj UE ma jednego komisarza.
Europosłowie oceniają w czasie publicznych wysłuchań kandydatów i kandydatki na komisarzy. Aby objąć urząd, nowa Komisja Europejska musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski w głosowaniu plenarnym. Stanie się to najprawdopodobniej jesienią.