Koalicja Obywatelska może liczyć na 33,4 proc., a Prawo i Sprawiedliwość na 28,9 proc. głosów osób, które - zdaniem CBOS - z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyły w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na Trzecią Drogę zgłosowałoby 11,4 proc., na Konfederację - 10,5 proc., a na Lewicę 9,7 proc. takich wyborców.

CBOS przygotowało prognozę wyborczą na podstawie odpowiedzi osób, które - zdaniem ośrodka - "z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyć w nadchodzącym głosowaniu". Grupę takich respondentów wyodrębniono na podstawie analiz odpowiedzi na pytania m.in. o systematyczność głosowania w wyborach, stopień zainteresowania polityką i postrzegane znaczenie wyborów. 

W przedstawionej prognozie CBOS założył, że frekwencja w wyborach do PE wyniesie 40 proc. Prezentowane dane dotyczą tak określonej grupy - podkreśla CBOS.

Z szacunku wynika, że najwięcej głosów w niedzielnych wyborach zdobędzie Koalicja Obywatelska (33,4 proc.), wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość (28,9 proc.). 

Do Parlamentu Europejskiego wejdą także przedstawiciele Trzeciej Drogi (11,4 proc.), Konfederacji (10,5 proc.) i Lewicy (9,7 proc.). 

Według szacunku CBOS inne komitety nie przekroczą progu wyborczego. Wskazano, że KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie może liczyć na 0,5 proc. głosów. Na inny komitet wyborczy zagłosowałoby - według prognozy - 0,4 proc. głosujących. 

5,3 proc. osób, które zdaniem CBOS pójdą na wybory, nadal nie zdecydowało, na kogo zagłosuje. 

W opracowaniu CBOS wykorzystał zagregowane dane z dwóch badań: sondażu zrealizowanego od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku w ramach procedury mixed-mode1 na reprezentatywnej imiennej próbie losowanej z rejestru PESEL (N=1038) i sondażu telefonicznego (CATI) przeprowadzonego w tygodniu wyborczym od 3 do 5 czerwca 2024 roku na losowo-kwotowej próbie użytkowników telefonów komórkowych (N=1000). Podstawą były dane z badania mixed-mode, które, w celu jak najlepszego odzwierciedlenia struktury społecznej, uzupełniono danymi z CATI.

Eurowybory 2024: Zapraszamy na wieczór wyborczy w RMF FM i Radiu RMF24

Pierwsze komentarze i sondażowe wyniki wyborów będziemy prezentować w czasie wieczoru wyborczego w RMF FM i Radiu RMF24. Specjalny program będziecie mogli obejrzeć również na RMF24.pl i naszym kanale na YouTube.

Na Fakty RMF FM w wyborczy wieczór zaprasza Tomasz Staniszewski. Nasz dziennikarz będzie łączył się z reporterami obecnymi w sztabach wyborczych najważniejszych ugrupowań startujących w eurowyborach. 

Po zakończeniu ciszy wyborczej przedstawimy Wam pierwsze, sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Będziemy też dla Was zbierać gorące komentarze polityków i ekspertów. 

O 21:30 na antenie RMF FM usłyszycie dodatkowe wydanie Faktów. 

Specjalny wyborczy program, który wystartuje o godz. 21, poprowadzi w Radiu RMF24 Tomasz Terlikowski. Wraz z zaproszonymi gośćmi będzie analizował i komentował sondażowe wyniki wyborów do europarlamentu. 

Zaproszenie do rozmowy przyjęli m.in.:

Maciej Gdula - wiceminister nauki, 

Aleksandra Leo - posłanka Polski 2050, 

Marcin Ociepa - poseł Zjednoczonej Prawicy,

Arkadiusz Myrcha - wiceminister sprawiedliwości i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Rozmowa Tomasza Terlikowskiego będzie transmitowana w wersji wideo na RMF24.pl oraz naszym kanale na YouTube