Matematyka królowała w środę w polskich szkołach podstawowych. Ósmoklasiści pisali test z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze o godzinie 13, a u nas znajdziecie propozycje odpowiedzi zadań egzaminu ósmoklasisty z matematyki przygotowane specjalnie dla Was przez nauczycieli.
Ósmoklasiści egzamin z matematyki rozpoczęli o godzinie 9. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami (posiadający orzeczenie ze względu na niepełnosprawność ruchową lub intelektualną lub rozpoznani jako potrzebujący wsparcia psychologiczno-pedagogicznego) dostali 50 dodatkowych minut.
Tuż po godz. 13, kiedy Centralna Komisja Edukacyjna opublikuje arkusze egzaminacyjne, umieścimy je na naszej stronie w sieci. Chwilę potem nauczyciel matematyki zacznie rozwiązywać test - odpowiedzi sukcesywnie będziemy prezentować w RMF24.
To był zająkująco łatwy egzamin - mówili reporterowi RMF FM uczniowie zakopiańskiej szkoły podstawowej nr 3, którzy dziś pisali test z matematyki. Większość ósmoklasistów wychodziło z egzaminu z szerokimi uśmiechami.
Były równania, obliczanie długości kątów w trójkącie, obliczanie objętości graniastosłupa - wyliczała jedna z tegorocznych ósmoklasistek. To był bardzo prosty egzamin. O wiele trudniejsze zadania robiliśmy na lekcjach - dodawał jej kolega. Mógłbym obstawiać, że napisałem na 100 procent.
Na pewno był łatwiejszy niż egzamin próbny z matematyki - podkreślali inni uczniowie. Super!
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022. MATEMATYKA. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ ARKUSZE CKE >>>
We wtorek ósmoklasiści pisali test z języka polskiego. Arkusze CKE i propozycję odpowiedzi znajdziecie TUTAJ>>>
W czwartek uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej będą pisać egzamin z języka obcego. Na naszej stronie znajdziecie rozwiązania z języka angielskiego.
Wobec uczniów wymaga się m.in. sprawności rachunkowej (np. wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci i działań trudniejszych pisemnie) i znajomość danych i pojęć matematycznych.
Oto niektóre ze szczegółowych wymagań egzaminacyjnych wobec zdających egzamin ósmoklasisty. Uczeń zdający egzamin powinien:
- zamieniać ułamki zwykłe (ułamek zwykły to np. 3/4) o mianownikach będących dzielnikami liczb 10, 100, 1000 itd. na ułamki dziesiętne (ułamek dziesiętny to np. 0,75),
- dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych) lub pisemnie,
- obliczać kwadraty i sześciany ułamków zwykłych i dziesiętnych oraz liczb mieszanych,
- zamieniać i prawidłowo stosować jednostki długości: milimetr, centymetr, decymetr, metr, kilometr,
- zamieniać i prawidłowo stosować jednostki masy: gram, dekagram, kilogram, tona,
- obliczyć: drogę przy danej prędkości i czasie, prędkość przy danej drodze i czasie, czas przy danej drodze i prędkości oraz stosuje jednostki prędkości km/h i m/s,
- podnieść potęgę do potęgi,
- rozwiązać równania z jedną niewiadomą,
- znać najważniejsze własności kwadratu, prostokąta, rombu, równoległoboku i trapezu, rozpoznaje figury osiowosymetryczne i wskazuje osie symetrii figur,
- rozpoznać i nazywać trójkąty ostrokątne, prostokątne, rozwartokątne, równoboczne i równoramienne, a także kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok i trapez,
- stosować jednostki pola: mm2, cm2, dm2, m2, km2, ar, hektar (bez zamiany jednostek w trakcie obliczeń),
- rozpoznać graniastosłupy proste, ostrosłupy (w tym proste i prawidłowe), walce, stożki i kule w sytuacjach praktycznych i wskazać te bryły wśród innych modeli brył. Potrafi obliczać ich pola powierzchni,
- stosować jednostki objętości i pojemności: mililitr, litr, cm3, dm3, m3.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty to warunek ukończenia szkoły podstawowej.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie przystąpi do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 13-15 czerwca.
Oto terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty:
- 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godz. 9 - egzamin z j. polskiego,
- 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godz. 9 - egzamin z matematyki,
- 15 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 9 - egzamin z j. obcego nowożytnego.
Testy ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają 1 lipca 2022 roku. Zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych otrzymają 8 lipca.
Nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty. Nie ma progu punktowego, który jest konieczny do osiągnięcia podczas testu. Wynik ma jednak znaczenie w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są ostateczne i nie mogą być sądownie podważone.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum, szkoła branżowa lub szkołą specjalna).
Liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty w połowie składa się z punktów za egzamin, a w drugiej połowie - za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
W tym roku rywalizacja o miejsca w cieszących się największych zainteresowaniem szkołach ponadpodstawowych będzie utrudniona, ponieważ - w wyniku reform oświaty - w rekrutacji weźmie udział półtora rocznika. Wynika to ze skumulowania liczby uczniów, którzy rozpoczynali swoją edukację w wieku 6 i 7 lat - efekt ten będzie występował jeszcze w kolejnym roku.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 2019 roku. Tegoroczny test jest czwartym od reformy edukacji i zakończenia działalności gimnazjów.
Treść zadań testu powstaje na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 roku.