GIS: Jedziesz do Niemiec - uważaj na to, co jesz
Osoby wyjeżdżające do Niemiec powinny zachować szczególną ostrożność, tak jak w krajach tropikalnych - radzi Główny Inspektorat Sanitarny. Zaleca jedzenie w tym kraju tylko żywności po obróbce termicznej. Służby sanitarne apelują także, by unikać jedzenia surowego mięsa.
W Niemczech wciąż rośnie liczba zakażeń bakterią EHEC. Nadal nie jest jednak znane źródło zakażeń. Bakterie mogą znajdować się m.in. w wodzie, warzywach, owocach i surowym mleku.
GIS zaleca osobom wyjeżdżającym do Niemiec unikanie spożywania surowych warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). Służby sanitarne podkreślają, że wskazana jest szczególna ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia. GIS przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności - w szczególności świeżych owoców i warzyw. Powinny być namoczone, a następnie każda ich część dokładnie i wielokrotnie umyta. Ważne jest również zachowanie zasad higieny osobistej.
Pierwszymi objawami zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy - wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu - który objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.