Do godz. 16. w Sądzie Najwyższym odnotowano 165 protestów wyborczych i 264 protesty referendalne. Termin na ich składanie mija o północy.

REKLAMA

Jak wynika z przepisów, protesty wyborcze i referendalne wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Przed tygodniem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego.

W najbliższych dniach do sądu będą najprawdopodobniej napływać jeszcze pisma wysłane przez wyborców pocztą. Przy zachowaniu terminu na wniesienie protestu liczy się bowiem data stempla pocztowego.

Sposoby składania protestów wyborczych?

Głównym sposobem na wniesienie protestu jest bezpośrednie złożenie go w Sądzie Najwyższym przy pl. Krasińskich 2/4/6 w Warszawie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Na czas składania protestów Sąd Najwyższy wprowadził specjalne udogodnienia. Protesty przyjmowane były przy wyznaczonym stanowisku, w budynku pojawiły się też oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania protestów - zarówno wyborczych, jak i referendalnych - znajdują się na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

SN wyda uchwałę o ważności wyborów

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN wydaje nie później niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym.

Uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez SN nie później, niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.