Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział, że w 2025 r. zostanie zaprezentowana rządowi Strategia cyfryzacji Polski. Jej głównym założeniem jest poprawa jakości życia, dzięki wprowadzeniu dostępu online do wszystkich usług. Jak zapowiedział wicepremier, do 2030 r. na cyfryzację Polska wyda łącznie ponad 100 mld. zł.
Strategia cyfryzacji Polski przez najbliższy miesiąc będzie jeszcze konsultowana, ale w 2025 r. ma ona zostać przedstawiona Radzie Ministrów. Minister resortu cyfryzacji zaznaczył, że założenia strategii obejmują 10 lat.
Według Krzysztofa Gawkowskiego w cyfrowym państwie obywatele będą mieli dostęp do wszelkich usług ze swojego urządzenia. Nie będzie potrzeby wypełniania tych samych dokumentów w urzędzie, ani podawania tych samych danych, ponieważ urzędnik pobierze je z systemu.
Każdy obywatel będzie mógł sprawdzić status załatwienia swojej sprawy i historię załatwienia tej sprawy w trybie czasu rzeczywistego - powiedział wicepremier podczas poniedziałkowej konferencji.
Wdrążone mają zostać także elektroniczne doręczenia, a także e-płatności w całej administracji publicznej, szczególnie w samorządach.
"Strategia cyfryzacji Polski to nasza wizja przyszoci!Polki i Polacy osigaj sukcesy tworzc zaawansowane systemy AI i zdobywajc miejsca na podium w konkursach cyberbezpieczestwa. Budujemy komputer kwantowy w Poznaniu i mamy najlepsz w Europie aplikacj mobiln... pic.twitter.com/Q0zAraE9ko
CYFRA_GOV_PLOctober 28, 2024
Gawkowski zwrócił uwagę na szczególne znaczenie łączności satelitarnej oraz jej wpływu na bezpieczeństwo.
Nie da się funkcjonować w nowoczesnym państwie bez własnego satelity. Dlatego będziemy pracowali nad wystrzeleniem na orbitę polskiego satelity komunikacyjnego - powiedział minister.
Wśród cyfrowych założeń dla Polski istotne też będą: większa prędkość internetu w szkołach, stworzenie "nowego środka identyfikacji" dla firm oraz ogólnopolskiej sieci medycznej obejmującej szpitale i placówki zdrowia.
Bezpieczeństwo kraju wymaga również działań w zamówieniach publicznych, dlatego wprowadzimy klauzule cyberbezpieczeństwa w zamówieniach publicznych i wyłączenie spod prawa zamówień publicznych pilnych zakupów związanych z cyberbezpieczeństwem - zapowiedział Gawkowski i dodał, że jest to wniosek, który płynie z sejmowej komisji cyfryzacji.
Szef Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedział również wprowadzenie mechanizmu koordynacji środków wydawanych na pieniądze dla firm w zakresie sztucznej inteligencji.
"Pracujemy nad metodami, ktre bd pozwalay na to, aby sztuczna inteligencja w Polsce i rozwijaa si, i bya bezpieczna.Proces wdraania AI Act w Polsce ju trwa, a przez Komisj Europejsk stawiany jest jako wzr dla innych pastw, ktre go dopiero rozpoczynaj."... pic.twitter.com/2jGO0FrxWE
CYFRA_GOV_PLOctober 28, 2024
Uspójnimy też sposób informowania o źródłach finansowania dla projektów AI, zapewnimy finansowanie na pokrycie kosztów realizacji projektów z funduszy unijnych, bo niekorzystanie z tych pieniędzy jest ich marnotrawstwem - zaznaczył Gawkowski.
Prognozujemy, że do roku 2030 na cyfryzację wydamy łącznie ponad 100 mld zł. To nie jest szaleństwo, to jest optymalny koszt korzystania z ram tego, co daje krajowy plan odbudowy, z tego jakie są pieniądze z Unii Europejskiej i jakie to są realizacje wielosektorowych inwestycji w innych ministerstwach - powiedział Gawkowski na konferencji.
Jak zaznaczył - celem jest przeznaczenie 5 proc. PKB na cyfrowe państwo do 2035 r.
Resort chce również przeznaczyć więcej pieniędzy na wynagrodzenia oraz większych środków w ramach funduszu cyberbezpieczeństwa.
On w roku 2025 będzie już ponad dwukrotnie wzmocniony w porównaniu do poprzednich lat, ale ze względu na to, że musimy się rozwijać badawczo i naukowo w zakresie kryptografii postkwantowej, te pieniądze muszą być jeszcze większe - dodał wicepremier.