W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Jak czytamy w jego opisie, "istnieje potrzeba społeczna zwiększenia ochrony prawnej rodzin tworzonych przez pary tej samej i różnej płci, które nie zawierają małżeństw".

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek po południu projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Planowane przyjęcie aktu przez rząd to czwarty kwartał 2024 roku, a organem odpowiedzialnym za projekt jest minister ds. równości.

Cel projektu

Jak czytamy w opisie, "celem projektu jest wprowadzenie przepisów wprowadzających do polskiego porządku prawnego instytucji rejestrowanego związku partnerskiego i tym samym wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie Przybyszewska i inni przeciwko Polsce, w którym ETPCz stwierdził naruszenie przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, tj. prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego". 

"Zgodnie z tym wyrokiem, Polska jest zobowiązana do zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci odpowiednie uznanie i ochronę ich związku. Ochrona par tej samej płci powinna być 'odpowiednia' i zapewniać prawo do wsparcia materialnego, odnosić się do podatków i dziedziczenia, a także nakładać na partnerki i partnerów prawa i obowiązki w zakresie wzajemnej pomocy" - napisano na stronie internetowej rządu.

W opisie projektu ustawy czytamy, że "instytucja rejestrowanych związków partnerskich będzie dostępna dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci"

"Z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce spada liczba małżeństw, ale rośnie liczba związków nieformalnych: w 2011 roku było ich 316,5 tys., a w 2021 - 552,8 tys. Rośnie też liczba małżeństw bez dzieci - w ciągu dekady liczba małżeństw z dziećmi zmniejszyła się z 41,8 proc. ogółu rodzin do zaledwie 22,3 proc." - podano.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Przekazano, że "statystyki pokazują więc wyraźnie, że coraz więcej rodzin w Polsce to osoby pozostające w związkach nieformalnych". "Niewątpliwie zatem istnieje potrzeba społeczna zwiększenia ochrony prawnej rodzin tworzonych przez pary tej samej i różnej płci, które nie zawierają małżeństw" - dodano.

Co ma umożliwić ustawa?

Autorzy projektu przekazali, że będzie on zawierał "przepisy nowelizujące obecnie obowiązujące przepisy ustaw w celu przyznania osobom w związkach partnerskich uprawnień w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków".

Podkreślono, że "w szczególności projekt rozszerzy definicję osoby bliskiej w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przyzna prawo pochówku w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych", a więc umożliwi:

  • dziedziczenie ustawowe po zmarłej partnerce/zmarłym partnerze,
  • zwolnienie od podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych,
  • wprowadzi możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej,
  • możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami,
  • wprowadzi prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.