Komisja Europejska ma rację w sporze o unijny pakiet migracyjny - tak uważa 43,7 proc. uczestników badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 45,5 proc. respondentów nie popiera ściągania do Polski pracowników spoza Unii Europejskiej.
Uczestników badania dla RMF FM i "DGP" poproszono o odniesienie się do stwierdzenia, że Polska powinna ściągać do pracy w naszym kraju obywateli państw spoza Unii Europejskiej.
45,5 proc. badanych nie zgodziło się z takim podejściem (25,5 proc. odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" i 20 proc. "raczej się nie zgadzam").
Za ściąganiem do pracy obywateli państw spoza UE jest 39,6 proc. badanych (25,1 proc. odpowiedzi "raczej się zgadzam" i 14,5 proc. "zdecydowanie się zgadzam"). 14,9 proc. uczestników badania nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie.
Tego, by migranci zarobkowi spoza UE przyjeżdżali pracować w Polsce, chce 37 proc. zwolenników opozycji i 48 proc. głosujących na Zjednoczoną Prawicę. Poparcie dla takiego rozwiązania jest zdecydowanie większe wśród mężczyzn (49 proc.) niż wśród kobiet (32 proc.).
Badanych poproszono również o ocenę, kto ma rację w sporze o unijny pakiet migracyjny.
Największa grupa respondentów stwierdziła, że rację ma Komisja Europejska, która tłumaczy, że nie ma mowy o przymusowej relokacji migrantów (43,7 proc.). 34,5 proc. uczestników badania jest zdania, że rację ma rząd Mateusza Morawieckiego, zdaniem którego jest to przymuszanie krajów członkowskich UE do przyjmowania migrantów.
11,3 proc. ankietowanych oceniło, że w tym sporze nikt nie ma racji, a 10,6 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania".
W sporze o pakt migracyjny po stronie polskiego rządu opowiada się 23 proc. kobiet i 47 proc. mężczyzn. Odwrotnie wygląda to w grupie osób przekonanych, że rację ma KE - to 55 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.
Jak na ocenę sporu o pakt migracyjny wpływa wiek respondentów? Po stronie rządu Mateusza Morawieckiego jest 52 proc. osób w wieku 60-69 lat, a tylko 12 proc. tych w wieku 30-39 lat.
Komisję Europejską w sporze o relokację migrantów popiera 55 proc. osób w wieku 30-39 lat i 54 proc. przedstawicieli najstarszej grupy wiekowej (70 lat i więcej).
Badanie United Surveys dla RMF FM i "DGP" zostało przeprowadzone w 7-9 lipca na próbie 1000 osób.