Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują praktycznie w całym kraju oprócz północnego-zachodu.
Alerty przed burzami obowiązują w województwach:
- mazowieckim,
- małopolskim,
- łódzkim,
- śląskim,
- dolnośląskim oprócz powiatów w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha,
- wielkopolskim,
- lubuskim,
- warmińsko-mazurskim,
- podlaskim,
- lubelskim,
- podkarpackim,
- świętokrzyskim,
- opolskim,
- kujawsko-pomorskim,
- części woj. pomorskiego,
- części woj. zachodniopomorskiego.
Synoptycy prognozują tam burze z opadami od 20 mm do 35 mm i porywami wiatru do 65km/h, a miejscami grad. Z kolei na południu kraju opady mogą sięgać od 30 mm do 40 mm, a lokalnie do 50 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 75km/h.
UWAGA NOWE OSTRZEENIA METEOROLOGICZNE #IMGW BURZE Z GRADEM 1 i 2Prognozowane s burze z opadami od 20mm do 35mm i porywami wiatru do 65km/h. Miejscami grad. Na pd. kraju opady mog siga od 30mm do 40mm, lokalnie do 50mm, a porywy 75km/h.https://t.co/R6gZOAwtKk pic.twitter.com/sGePWl3pmR
IMGWmeteoAugust 19, 2023
Przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB został wysłany do odbiorców w województwach: śląskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim.
"Dziś (19.08) możliwe intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - czytamy w komunikacie.
Alert RCB "Dzi (19.08) moliwe intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj si na ewentualne podtopienia. led komunikaty pogodowe."Alert RCB zosta wysany do odbiorcw na terenie woj. lskiego, podkarpackiego, maopolskiego, witokrzyskiego i lubelskiego. pic.twitter.com/ImKRr00TlU
RCB_RPAugust 19, 2023
Ponadto w całym kraju z wyjątkiem regionów nadmorskich wciąż obowiązują ostrzeżenia związane z upałami.
W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk będzie na krańcach zachodnich.
Temperatura maksymalna od 28 st. C na Pomorzu do 32 st. C na wschodzie kraju, nad morzem i w dolinach górskich od 23 do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, możliwy grad.
Nad ranem burze wystąpią na krańcach północno-zachodnich kraju. Suma opadów w czasie burz do 10 mm. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m.
Temperatura minimalna od 16 do 21 st. C, w rejonach podgórskich około 15 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów w czasie burz do 20 mm.
Temperatura maksymalna od 28 st. C na Pomorzu do 32 st. C na wschodzie kraju, nad morzem i w dolinach karpackich od 23 do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.
O czym jeszcze należy pamiętać?
- Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich.
- Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
- Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.