Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę papieżowi Franciszkowi. Prezydent i głowa Kościoła katolickiego rozmawiali ponad pół godziny. Do Watykanu Zełenski przybył w tradycyjnym ubraniu, jakie nosi od początku rosyjskiej agresji.

REKLAMA

Po rozmowie, która trwała ponad pół godziny, prezydent wręczył papieżowi obraz przedstawiający scenę z masakry w Buczy, dokonanej przez wojska rosyjskie w marcu 2022 roku. Na dużym obrazie widać małą dziewczynkę o imieniu Mariczka wśród ruin miasta i na tle ciał ofiar. Była ona, jak wyjaśniono, świadkiem tortur i zbrodni dokonanych przez Rosjan na członkach jej rodziny.

Do pracy tej dołączono informację, że w masakrze w Buczy zginęło ponad 600 osób i doszło tam do tortur, gwałtów i grabieży.

Od Franciszka Zełenski otrzymał książkę "Prześladowani za prawdę. Ukraińscy grekokatolicy za żelazną kurtyną", wydaną przez watykańskie wydawnictwo, a także płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój jest kruchym kwiatem".

Następnie ukraiński przywódca przeprowadził rozmowy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Watykan poinformował w komunikacie, że rozmowy prezydenta z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Richardem Gallagherem były skoncentrowane na wojnie i sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Mówiono także o drogach, które mogłyby doprowadzić do zakończenia wojny i przynieść "sprawiedliwy i stabilny pokój w kraju".

Stolica Apostolska nie ujawniła na razie informacji dotyczących rozmowy papieża z Zełenskim.

BREAKING: Pope Francis and Ukrainian President Zelensky met at the Vatican, where Zelensky presented the pope with a painting titled "Bucha Massacre." pic.twitter.com/cVw8muUDHL

GeneralMCNewsOctober 11, 2024

Trudne relacje Watykanu i Kijowa

Franciszek wielokrotnie potępił pełnoskalową inwazję Rosji, ale równocześnie wzywał Ukrainę, by "nie czuła wstydu przed negocjacjami". Ten komunikat zinterpretowano jako wezwanie do poddania się, co oczywiście wywołało niezadowolenie w Kijowie.

Dla wielu zaskoczeniem była też nominacja Mykoły Byczoka na członka Kolegium Kardynalskiego. W Kijowie spodziewano się, że nominację otrzyma zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, Światosław Szewczuk.

Audiencja Zełenskiego w Watykanie następuje po wizytach prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech, gdzie spotykał się z przywódcami, by przedstawić im tzw. plan zwycięstwa.

Ukraiński przywódca ma udać się teraz do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

To było trzecie spotkanie papieża z prezydentem Zełenskim od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.