Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę papieżowi Franciszkowi. Prezydent i głowa Kościoła katolickiego rozmawiali ponad pół godziny. Do Watykanu Zełenski przybył w tradycyjnym ubraniu, jakie nosi od początku rosyjskiej agresji.
Po rozmowie, która trwała ponad pół godziny, prezydent wręczył papieżowi obraz przedstawiający scenę z masakry w Buczy, dokonanej przez wojska rosyjskie w marcu 2022 roku. Na dużym obrazie widać małą dziewczynkę o imieniu Mariczka wśród ruin miasta i na tle ciał ofiar. Była ona, jak wyjaśniono, świadkiem tortur i zbrodni dokonanych przez Rosjan na członkach jej rodziny.
Do pracy tej dołączono informację, że w masakrze w Buczy zginęło ponad 600 osób i doszło tam do tortur, gwałtów i grabieży.
Od Franciszka Zełenski otrzymał książkę "Prześladowani za prawdę. Ukraińscy grekokatolicy za żelazną kurtyną", wydaną przez watykańskie wydawnictwo, a także płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój jest kruchym kwiatem".
Następnie ukraiński przywódca przeprowadził rozmowy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Watykan poinformował w komunikacie, że rozmowy prezydenta z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Richardem Gallagherem były skoncentrowane na wojnie i sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Mówiono także o drogach, które mogłyby doprowadzić do zakończenia wojny i przynieść "sprawiedliwy i stabilny pokój w kraju".
Stolica Apostolska nie ujawniła na razie informacji dotyczących rozmowy papieża z Zełenskim.
BREAKING: Pope Francis and Ukrainian President Zelensky met at the Vatican, where Zelensky presented the pope with a painting titled "Bucha Massacre." pic.twitter.com/cVw8muUDHL
GeneralMCNewsOctober 11, 2024
Franciszek wielokrotnie potępił pełnoskalową inwazję Rosji, ale równocześnie wzywał Ukrainę, by "nie czuła wstydu przed negocjacjami". Ten komunikat zinterpretowano jako wezwanie do poddania się, co oczywiście wywołało niezadowolenie w Kijowie.
Dla wielu zaskoczeniem była też nominacja Mykoły Byczoka na członka Kolegium Kardynalskiego. W Kijowie spodziewano się, że nominację otrzyma zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, Światosław Szewczuk.
Audiencja Zełenskiego w Watykanie następuje po wizytach prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech, gdzie spotykał się z przywódcami, by przedstawić im tzw. plan zwycięstwa.
Ukraiński przywódca ma udać się teraz do Niemiec, gdzie spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.
To było trzecie spotkanie papieża z prezydentem Zełenskim od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.