Duma Izraelczyków, jeden z najbardziej efektywnych systemów obrony powietrznej. Żelazna Kopuła, bo o niej mowa, od chwili uruchomienia w 2011 roku przechwyciła tysiące pocisków wystrzelonych w kierunku Izraela, zapewniając państwu kluczową ochronę w czasie konfliktu. System kolejny raz sprawdził się w nocy z soboty na niedzielę, powstrzymując atak Iranu.

REKLAMA

Atak Iranu na Izrael

W nocy z soboty na niedzielę Iran przeprowadził zmasowany atak na Izrael, posyłając w jego kierunku ponad 300 dronów kamikadze, pocisków balistycznych i pocisków manewrujących.

Izraelczycy - przy pomocy m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji - zestrzelili 99 proc. środków napadu powietrznego. Rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari zapewnił, że "siły zbrojne pozostają w pełni gotowości i przygotowują opcje dalszych działań".

Surreal footage of the Iranian attack over Jerusalem's Temple Mount/Haram al-Sharif pic.twitter.com/NuSvF25HLX

manniefabianApril 13, 2024

Żelazna Kopuła dumą Izraelczyków

Zestrzelenie prawie wszystkiego, co Iran posłał posłał w kierunku Izraela, to przede wszystkim demonstracja siły izraelskiej obrony powietrznej. Żelazna Kopuła, bo tak się nazywa ten system, jest stosowana do ochrony obiektów wojskowych i cywilnych przed częstym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy i Libanu.

Izrael rozpoczął budowę systemu po wojnie w Libanie w 2006 roku, a następnie został wsparty technologią i finansowaniem ze strony USA. Według izraelskiej firmy wojskowej Rafael, która brała udział w projektowaniu systemu, jego skuteczność wynosi około 90 proc.

Very unique footage showing an exoatmospheric interception amid the Iranian ballistic missile attack, likely by the Arrow 3 air defense system. pic.twitter.com/wrZNCV01tn

manniefabianApril 14, 2024

Każda bateria Żelaznej Kopuły składa się z trzech głównych części: radarowego systemu wykrywania, komputera obliczającego trajektorię nadlatującej rakiety oraz wyrzutni, która wystrzeliwuje pociski przechwytujące, jeśli rakieta prawdopodobnie uderzy w obszar zabudowany lub strategiczny. Jej zasięg wynosi 70 km.

Żelaznej Kopule towarzyszą systemy obrony przeciwrakietowej, takie jak system Arrow (pol. Strzała), który przeznaczony do zwalczania rakiet balistycznych, a także system David's Sling (pol. Proca Dawida), którego zadaniem jest przeciwdziałanie atakom rakietowym średniego zasięgu.

Incredible footage showing Israeli air defenses engaging the Iranian missile attack earlier, over the West Bank area. (Credit: ) pic.twitter.com/UxbxziKM3I

manniefabianApril 13, 2024

To nie jest tania rzecz...

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie szacuje, że wyprodukowanie sprzętu niezbędnego do jednego przechwycenia kosztuje od 40 do 50 tys. dolarów. Wytworzenie kompletnego systemu, obejmującego radar, komputer i trzy lub cztery wyrzutnie - każda zawierająca do 20 rakiet przechwytujących - kosztuje ok. 100 milionów dolarów.

W sierpniu 2019 roku amerykańska armia podpisała kontrakt na zakup dwóch baterii Żelaznej Kopuły w celu wzmocnienia własnego potencjału obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu.