Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki podziękował w poniedziałek brytyjskiemu kierowcy Davidowi Duncanowi, który przeprowadził akcję internetowej zbiórki pieniędzy na rzecz rodziny zamordowanego przez terrorystę w Berlinie Polaka Łukasza Urbana.
Łukasz Urban był kierowcą ciężarówki, którą 19 grudnia porwał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta zastrzelił Polaka i wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, a ok. 50 odniosło obrażenia. Amri został zastrzelony 23 grudnia przez policjanta w Mediolanie.
Duncan rozpoczął zbiórkę dzień po zamachu w Berlinie. Zebrana suma - ponad 195,6 tys. funtów szterlingów (989 tys. złotych) - zostanie przekazana rodzinie Polaka. Wdowa po Łukaszu jest w kontakcie z firmą crowdfundingową. To Amerykanie, ja mieszkam w Anglii, a ona jest w Polsce. Będzie to trzeba jakoś skoordynować, ale jestem przekonany, że już wkrótce będzie mogła korzystać z tych pieniędzy - powiedział David Duncan w rozmowie z korespondentem RMF FM Bogdanem Frymorgenem.
Amb @ArkadyRzegocki thanked David Duncan for leading a fundraiser in support of the family of the late ukasz Urban killed in #berlinattacks pic.twitter.com/AjqVNbApxI
PolishEmbassyUK9 stycznia 2017
Duncan był w poniedziałek gościem ambasadora Rzegockiego i konsula generalnego Krzysztofa Grzelczyka, którzy przyjęli go w obecności mediów w jednej z sal reprezentacyjnych ambasady.
To dość wyjątkowe, coś takiego nie zdarza się codziennie - mówił Brytyjczyk, podkreślając, że uroczystość w ambasadzie to "wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich ludzi, którzy wpłacili pieniądze".
Łukasz Urban przypominał mi mnie samego - był kierowcą ciężarówki, miał rodzinę. Czekał na rozładowanie ciężarówki, chciał wrócić jak najszybciej do domu. To sytuacja, w której sam często się znajduję - powiedział Duncan.
Kierowca zaznaczył, że najwięcej spośród ponad 11 tys. wpłat pochodziło od polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, "która sprawiła, że cały świat dowiedział się o tej zbiórce".
Ambasador Rzegocki powiedział, że zapraszając Duncana chciał "podkreślić znaczenie gestów, które wzmacniają dobre relacje pomiędzy Polakami i Brytyjczykami". Podziękowanie panu Duncanowi wydawało nam się naszym obowiązkiem - podkreślił. Jak dodał, "po referendum (w sprawie Brexitu) były przykre incydenty (dot. polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii - PAP), ale tego typu akcje pozwolą przezwyciężyć wszelkie zachowania, które są nie do zaakceptowania".
Z kolei Grzelczyk zwrócił uwagę na fakt, że decyzją wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego zebrana kwota nie będzie objęta podatkiem.
Łukasz Urban został pochowany 30 grudnia w Baniach w woj. zachodniopomorskim. W jego pogrzebie wziął udział prezydent Andrzej Duda, a list kondolencyjny wystosowała premier Beata Szydło. Wśród obecnych był organizator zbiórki David Duncan.
(az)