Rzeki na Śląsku zaczęły gwałtownie przybierać, niektóre z nich wylały. W Bielsku-Białej wprowadzono w nocy alarm powodziowy. Niespokojnie jest też w Kotlinie Kłodzkiej. Najważniejsze informacje o sytuacji powodziowej znajdziecie w naszej relacji, informacje w niej aktualizowane są na bieżąco.
*** "Ewakuacja kolejnych miejscowości. Jedna trzecia Polski objęta alertami, coraz gorsza sytuacja powodziowa" - TUTAJ ZNAJDZIECIE 1. CZ. ZAPISU NASZEJ RELACJI
Po podtopieniach ewakuacje mieszkańców w Prudniku na Opolszczyźnie.
Notujemy już 85 przekroczeń stanów alarmowych i 45 ostrzegawczych. Najsilniejsze opady skupiają się w woj. śląskim, tam też obserwujemy największe wzrosty stanu wody na rzekach - informuje IMiGW.
Niektóre rzeki na Śląsku wylały. Bielscy strażacy informują o ewakuacjach w Bestwinie, Międzyrzeczu i Bielska-Białej. Biała w Mikuszowicach osiągnęła poziom 260 cm. Historyczne maksimum z lipca 1970 roku wynosiło tam 257 cm.
Władze gminy Kłodzko "w związku z krytyczną sytuacją powodziową", apelują do mieszkańców miejscowości: Ołdrzychowice Kłodzkie, Krosnowice, Żelazno, Wojciechowice, Młynów, Ścinawica, Gołogłowy, Podtynie, Morzyszów, by przenieśli się na wyższe kondygnacje budynków lub w bezpieczne miejsca.
Gwałtownie przybierają rzeki na Śląsku. Lokalnie rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej.
#IMGWlive 02:07 15.09 W wojewdztwie lskim notowane s gwatowne wzrosty stanw wody. Lokalnie istnieje zagroenie powodzi byskawiczn. #hydro pic.twitter.com/cf4hlQCW3o
IMGWmeteoSeptember 15, 2024
Coraz poważniejsza sytuacja w Kłodzku. Burmistrz zaapelował do mieszkańców kilkunastu ulic, by przenieśli się na wyższe piętra, a jeśli nie mogą tego zrobić, żeby ewakuowali się do budynku krytej pływalni.
Gwałtowne wzrosty stanów wody w woj. śląskim! Stacja hydrologiczna Żabnica na rzece Żabniczance zanotowała wzrost o 193 cm w ciągu 10 minut - poinformował IMiGW.
Ratownicy przez całą sobotę starali się umocnić konstrukcję mostu tymczasowego nad Białą Głuchołaską w Głuchołazach. Na jezdnię wysypano kostkę kamienną, której ciężar ma dociążyć i ustabilizować przyczółki przeprawy.
#Guchoazy godz. 22:20Most zostal wzmocniony. Woda wylaa z koryta, way bd wzmacniane ju tylko "na grubosc"Woda ma osign ponad 4 metry@RMF24pl #Powod pic.twitter.com/AsZOiEyLHD
beniaminpilatSeptember 14, 2024
Woda w kranach w Kłodzku nie nadaje się już do celów spożywczych - informuje burmistrz Michał Piszko.
Poziom wody w zbiorniku Międzygórze na rzece Wilczka oraz w zbiorniku Stronie Śląskie na Morawie przekroczył punkt krytyczny — informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Woda przelewa się już przez zapory.
Zapora w Midzygrzu jest poza jakkolwiek kontrol. pic.twitter.com/tPjpZxez62
remizacomplSeptember 14, 2024
Pięć osób ewakuowano dotychczas w woj. śląskim w związku z intensywnymi opadami deszczu - dwie w Rydułtowach i trzy w Zebrzydowicach - podała w sobotę wieczorem rzeczniczka śląskiej komendy PSP bryg. Aneta Gołębiowska.
Z powodu wysokiego stanu wody na rzece Osobłodze zamknięto most w ciągu drogi krajowej nr 40, łączącej Prudnik z Głogówkiem - poinformował dyżurny GDKKiA w Opolu.
IMGW poinformował w sobotę wieczorem o bardzo trudnej sytuacji opadowej w Kotlinie Kłodzkiej. Według prognoz, możliwe są tam kolejne opady.
Na stacji hydrologicznej Kamienica (gm. Stronie Śląskie, pow. kłodzki) zanotowano już 160 mm deszczu, a według prognoz możliwe jest kolejne 100 mm opadu. Inne stacje w regionie również notują sumy powyżej 100 mm.
#IMGWlive 21:50 14.09Sytuacja opadowa w Kotlinie Kodzkiej jest bardzo trudna. Na stacji Kamienica zanotowano ju 160 mm deszczu, a wedug prognoz moliwe jest kolejne 100 mm opadu. Inne stacje w regionie rwnie notuj sumy powyej 100 mm.#IMGW #hydro #meteo pic.twitter.com/ABOBKyRO2O
IMGWmeteoSeptember 14, 2024
Sytuacja jest tragiczna - bije na alarm burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma po posiedzeniu sztabu kryzysowego w mieście. Jak nas poinformowała, ewakuowano m.in. ludzi mieszkających wzdłuż Nysy.
Ma padać do 12:00 w południe, będzie większy armagedon niż w 1997 roku. Musimy ludzi ratować, jest tragedia - usłyszeliśmy.
Kobieta została porażona przez prąd w Kaczycach w Śląskiem, gdy prawdopodobnie próbowała sama wypompować wodę z posesji. "Została przewieziona do szpitala na badania" - podał w sobotę wieczorem rzecznik cieszyńskich strażaków st. asp. Jakub Maciążek.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę, że liczba żołnierzy w gotowości do pomocy w związku z sytuacją powodziową została zwiększona o półtora tysiąca - do czterech tysięcy. Około 500 żołnierzy już jest zaangażowanych w działania m.in. w Głuchołazach i Kotlinie Kłodzkiej.
W Kłodzku sprawdził się czarny scenariusz. Nysa Bystrzycka zaczęła wylewać. Około metra wody jest już na ulicy Skośnej i Chełmońskiego. Burmistrz zdecydował o zamknięciu wjazdów do miasta - dowiedziała się reporterka RMF FM Martyna Czerwińska. Z Kłodzka w tej chwili można tylko wyjechać. Kilka ulic - Matejki, Stryjeńskiej, Grotgera i Kusocińskiego jest już nieprzejezdnych. O 2:00 do Kłodzka dotrze 2-metrowa fala powodziowa.
Ulewne deszcze w Śląskiem dają się też we znaki kierowcom. Na części dróg tworzą się ogromem rozlewiska utrudniające przejazd, a przez niektóre drogi nie da się w ogóle przejechać.
W Mierzęcicach woda dostała się na drogę krajową nr 78, a w Będzinie i Bytomiu na trasę nr 94. W Wodzisławiu Śląskim częściowo zalana została droga nr 932. Z kolei w Gołkowicach woda na drodze uniemożliwia dojazd do przejścia granicznego z Czechami. W miejscowości Pruchna po wezbraniu rzeki całkowicie wyłączono ulicę Główną. Częściowo zalane są też lokalne drogi w Zebrzydowicach, Kończycach Małych i Strumieniu. Tam, gdzie to możliwe, wyznaczono objazdy.
Ponadto m.in. w Chorzowie. Katowicach, Zabrzu, Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej woda uniemożliwia, bądź znacząco utrudnia przejazd niektórymi ulicami.
W wielu miejscach mamy wylania rzek i lokalne powodzie, m.in. w Lądku-Zdroju, Stroniu Śląskim czy miejscowościach gminy Kłodzko. Ewakuowano kilkadziesiąt osób, a samorządy apelują o kolejne ewakuacje - powiedział wieczorem wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Dzisiejsza noc i jutrzejszy dzień mogą być bardzo trudne, bo spodziewamy się dalszych opadów i to dosyć dużych - zaznaczył.
Uruchomiona zostaje szybka pomoc finansowa dla osób najbardziej poszkodowanych w związku z sytuacją pogodową - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po odprawie ze służbami w Komendzie Powiatowej PSP w Nysie. Jak dodał, pomoc ma być szybka, by ludzie nie musieli czekać.
Udzielanie pomocy finansowej będą koordynować wojewodowie, a na poziomie gmin rozstrzygane będzie, kto potrzebuje takiego zasiłku.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (Wody Polskie) poinformował, że powodziowa fala kulminacyjna na Odrze jest spodziewana we Wrocławiu we wtorek 17 września. Będzie się utrzymywać kilka dni - napisano na portalu X.
Sytuacja na drogach. Stan na godz. 20.00
- DK33 w m. Żelazno (woj. dolnośląskie) - droga zablokowana, policja wyznaczyła objazd.
- DK11 w pobliżu m. Tarnowskie Góry (woj. śląskie) - droga zablokowana, policja wyznaczyła objazd.
- Na DK40 w pobliżu m. Mochów (woj. opolskie) z uwagi na wysoki stan wody w rzece przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zamknięty do odwołania. Policja wyznaczyła objazd.
- Nadal zamknięty jest most tymczasowy w Głuchołazach na DK40 (woj. opolskie). Most został zamknięty z uwagi na przekroczenie poziomu alarmowego i wysoki stan wody na rzece Biała Głuchołaska. Z mostu korzystają obecnie wyłącznie służby ratunkowe. Wyznaczono objazd drogą powiatową przez miejscowości Gierałcice - Biskupów - Markowice (w obu kierunkach).
- Na S3 między węzłami Jawor Północ i Legnica Południe (woj. dolnośląskie) na jezdni w kierunku Zielonej Góry na odcinku 250 m wyłączony jest prawy pas. Ruch odbywa się tylko lewym pasem.
- Na DK43 w m. Iwanowice, na odcinku Opatów - Waleńczów i Krzepice - Iwanowice (woj. śląskie) występują miejscowe zastoiska wody, brak utrudnień w ruchu.
- Na chodniku w m. Sarnów przy DK86 doszło do osunięcia skarby na długości 3 metrów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające skarpę.
- Na DK81 w m. Mikołów zalane jest przejście podziemne.
Miasto wygląda na wymarłe - donosi reporter RMF FM Beniamin Piłat, który jest w Głuchołazach. Zaledwie w kilku oknach kamienic widać zapalone światło. Nikt nie spaceruje ulicami - relacjonuje.
#Guchoazy godz. 19:55Miasto jest opustoszae. wiato pali si w oknach zaledwie kilku kamienic. Dopiero wieczr, a miasto wyglda jakby spao od kilku godzin. To jednak nie bdzie spokojna noc dla mieszkacw. Kluczowe bdzie kilka najbliszych godzin#powd @RMF24pl pic.twitter.com/iriiHj3SKo
beniaminpilatSeptember 14, 2024
Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wezwał mieszkańców Moszczanki, Łąki Prudnickiej i części Prudnika przyległej do rzeki Prudnik do ewakuacji. Lepiej stracić majątek, niż życie - powiedział.
"Przed nami krytyczna noc, konieczna pełna mobilizacja" - napisał na X premier Donald Tusk przed odprawą w Nysie. Zaapelował do mieszkańców terenów zagrożonych zalaniem o współpracę ze służbami przy ewakuacji. "Tej nocy i być może przez część niedzieli opady będą rekordowe" - powiedział szef rządu.
W Lądku-Zdroju i okolicznych wsiach należących do gminy rozpoczęła się ewakuacja - potwierdził burmistrz Tomasz Nowicki. Dodał, że rzeka Biała Lądecka wystąpiła z koryta i zalewa miasto i wsie jak w 1997 roku.
Wyjaśnił, że wskazania do ewakuacji mają mieszkańcy tych miejskich ulic w części bliskiej rzeki, przede wszystkim zlokalizowanych w centrum w okolicy pierzei Rynku, ul. Widok, ul. Wiejskiej ul. Langiewicza.
Policja poinformowała, że na tereny zagrożone powodzią udaje się pięć policyjnych śmigłowców (trzy Belle i dwa wielozadaniowe BlackHawki).
Belle przeznaczone są do zadań patrolowych, obserwacyjnych i poszukiwawczych. Wyposażone są w kamerę termowizyjną oraz reflektor, natomiast BlackHawki to wielozadaniowe śmigłowce transportowe używane do zadań transportowych oraz wspomagania działań służb ratowniczych. BlackHawki wyposażone są we wciagarkę umożliwiającą ewakuację ludzi z zagrożonych terenów.
W Lądku-Zdroju prowadzona jest ewakuacja kolejnych ulic. Sytuacja w mieście jest krytyczna; podobnie jest w Stroniu Śląskim - powiedział rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Kłodzku st. kpt. Bartosz Zdęga.
Woda zalewa kolejne ulice, w centrum i na obrzeżach miasta - wyjaśnił.
Najnowsze informacje od synoptyków: Dziś i jutro silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie - ostrzegło RCB. Ostrzeżeniem objęci są mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i części powiatów województwa mazowieckiego.
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w powiecie bielskim starosta Andrzej Płonka. Jego rzecznik Magdalena Fritz podała, że prognozy synoptyków nie napawają optymizmem. W tamtym rejonie stan alarmowy przekroczyła już rzeka Iłownica.
Dramatyczna sytuacja powodziowa w Bystrzycy Kłodzkiej. Burmistrz Renata Surma poinformowała RMF FM, że po mieście jeżdżą służby i wzywają mieszkańców do samoewakuacji. Armagedon - powiedziała nam. Jak podała, z zapory w Międzygórzu została spuszczona woda. To wszystko zbierze się w Bystrzycy, później pójdzie dalej - wyjaśniła.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Burmistrz Głuchołaz zaapelował do mieszkańców miasta i niżej położonych wiosek, którzy mieszkają w pasie do 200 metrów od rzeki o samoewakuację. Zdaniem samorządowca poziom wody w Białej Głuchołaskiej jest tak wysoki, że rzeka może zniszczyć most tymczasowy i wedrzeć się za wały.
Poznań: 200 tys. worków z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego zostanie przekazanych do województwa opolskiego. W transporcie pomogą żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
PILNA INFORMACJA: Strażacy informują, że w Kłodzku w okolicy ulicy Malczewskiego woda przedarła się przez wał, zalewa ulice i domy.
PKP Intercity poinformowała o zamknięciu trasy kolejowej na odcinku granicznym. W związku z intensywnymi opadami deszczu od godziny 15.30 do odwołania zamknięta została trasa Bohumin - Żylina / Bohumin - Zebrzydowice na odcinku Bohumin - Dětmarovice.
Tak wygląda dziś Kwisa, przepływająca przez Gryfów Śląski. Film dostaliśmy od naszej słuchaczki, pani Joanny.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W 28 miejscach w Krakowie można odbierać worki z piaskiem - poinformował krakowski magistrat. W ciągu ostatnich 6 godzin spadło tu ponad 40 mm wody. Miejscowe podtopienia występują w całej Małopolsce. Zalane są piwnice i drogi. Mimo że około godz. 14 opady ustały, sytuacja jest nadal bardzo poważna.
Do godz. 15:00 strażacy na terenie całego kraju odnotowali ponad 3,4 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków niżu genueńskiego. Najwięcej wyjazdów do akcji było w województwach: śląskim - 1355, dolnośląskim - 1115, opolskim i małopolskim - po 282, wielkopolskim - 105.
Znaczne wzrosty stanów wody pojawiły się głównie w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, lokalnie w Małopolsce, województwie świętokrzyskim, na południu województw wielkopolskiego i lubuskiego. Stan alarmowy został osiągnięty na 52 stacjach hydrologicznych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 23 stacjach hydrologicznych.
Najnowszy komunikat o przejezdności dróg. Stan na 16:00:
- Wszystkie drogi krajowe są przejezdne.
- Nadal zamknięty jest most tymczasowy w Głuchołazach na DK40 (woj. opolskie).
- W woj. dolnośląskim na S3 między węzłami Jawor Północ i Legnica Południe na jezdni w kierunku Zielonej Góry na odcinku 250 m wyłączony jest prawy pas. Ruch odbywa się tylko lewym pasem. Trwa udrażnianie przydrożnego rowu.
- W woj. śląskim na DK42 w m. Parzymiechy w związku z rozlewiskiem wyłączony jest jeden pas ruchu oraz obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Trwa udrażnianie rowu odpływowego.
- Na chodniku w m. Sarnów przy DK86 doszło do osunięcia skarpy na długości 3 metrów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające skarpę.
- Na DK81 w m. Mikołów zalane jest przejście podziemne. Trwa udrażnianie kratek ściekowych.
W Kłodzku potrzebna jest pomoc przy napełnianiu worków z piaskiem. Mieszkańcy apelowali o to na antenie RMF FM. Miasto walczy, by Nysa Kłodzka nie wylała na miasto. Poziom wody wciąż rośnie, a zagrożonych jest kilka osiedli. W jednym z wałów zrobiła się wyrwa.
Ładowanie worków odbywa się na kłodzkiej twierdzy - przy wejściu od strony amfiteatru i ulicy Nowy Świat.
Biała Głuchołaska jest już na poziomie wałów i podniesienie jej poziomu może spowodować zalanie miasta - informuje reporter RMF FM Paweł Konieczny, który z naszym wozem satelitarnym jest w Głuchołazach.
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń zaapelował, aby mieszkańcy stosowali się do poleceń ewakuacji. Ewakuacje były już w Świerzawie i Lądku-Zdroju. W Jeleniej Górze zaś 80 osób, przebywających na urlopach, samodzielnie opuściło domki zagrożone potencjalnym zalaniem. Możliwe, że będą jeszcze miejsca, gdzie będą przeprowadzane ewakuacje - mówił Awiżeń.
Joanna Kopczyńska, prezes PGW Wody Polskie, podkreśliła, że wszystkie zbiorniki retencyjnie na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny "pracują". Sterujemy zbiornikami w całości układu zlewniowego. Sterowanie zbiornikami odbywa się w porozumieniu z pozostałymi województwami. Naszym głównym zadaniem jest przechwycenie fali powodziowej i jej spłaszczenie - stwierdziła.
Według szacunków opolskiego ratusza poziom Odry w stolicy regionu może podnieść się maksymalnie do 6 metrów w poniedziałek rano. Dla porównania w 2010 roku poziom Odry wzrósł do 8 metrów.
"Wysokość maksymalną fali obniży zbiornik retencyjny w Raciborzu. Jednocześnie dziś w nocy dotrze do Opola podwyższona fala, co będzie wynikiem spływu wód opadowych z Osobłogi. Do niedzieli rano osiągnie ok. 5 m. Fala powodziowa zatem wypłaszczy się i wydłuży na kilka dni. Możliwe jest, że wypełniać będzie się polder Żelazna. Opady deszczu z ostatniej doby były niższe od prognozowanych, niemniej może się to zmienić w kolejnych dniach. Podobnie jak przewidywane wysokości fali Odry" - zastrzegł opolski ratusz.
Policja zamknęła przejazd na trzech mostach na granicy polsko-czeskiej. Chodzi o mosty w miejscowościach: Boboluszki, Branice oraz Dzierżkowice. Będą zamknięte dopóki poziom wody nie opadnie.
Zanotowano już ponad 1600 strażackich interwencji. W walkę z wielką wodą zaangażowanych jest ponad 2200 wozów strażackich. W Państwowej Straży Pożarnej powołano specjalny sztab, który na bieżąco analizuje sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w kraju.
Niepokojące informacje napływają z Czech. Mogą one mieć wpływ na to, co dzieje się na południu Polski. Władze w Pradze ostrzegają przed powodzią stulecia. W terenach górskich do jutra może spaść w sumie nawet 400 litrów wody na metr kwadratowy.
Mimo to Piotr Błaszczyk z RCB przekonuje, że nic nie wskazuje na to, by powtórzyła się sytuacja z 1997 roku, gdy południową Polskę nawiedziła powódź tysiąclecia, a pod wodą znalazło się wiele miast, m.in. Wrocław, Opole, Kłodzko czy Racibórz. Mamy czujniki, zbiornicy retencyjne są w lepszym stanie, suma opadów jest niższa niż ta w 1997 roku - oświadczył.
Na Śląsku strażacy odebrali już prawie 1000 zgłoszeń. Najwięcej dotyczy okolic Pszczyny, Cieszyna i Wodzisławia Śląskiego. Strażacy przede wszystkim wypompowują wodę z zalanych piwnic, podwórek czy dróg lokalnych. Tam gdzie to niezbędne, tak jest m.in. w okolicach Raciborza, układane są także worki z piaskiem.
Władze Czech ostrzegają przed powodzią stulecia. Marszałek województwa morawsko-śląskiego wprowadził stan zagrożenia. Najbardziej intensywne opady dotyczą okolic Jesioników, Karniowa i Opawy. To tam władze obawiają się nadejścia potężnej powodzi. Z kolei w terenach górskich do jutra może spaść w sumie nawet 400 litrów wody na metr kwadratowy. Stan zagrożenia oznacza między innymi zakaz poruszania się po wyznaczonych obszarach. Pozwala także na wezwanie do pomocy wojska.
Mieszkańcy Głuchołaz obawiają się o most nad rzeką Białą Głuchołaską. Stara przeprawa w ciągu dk 40 jest w remoncie. W związku z ulewami i wezbraniem wody w rzece tymczasowy most został wyłączony z ruchu.
Przejazd przez Guchoazy to dla mieszkacw prawdziwa walka. Na filmie jedyne samochody, ktre w cigu ostatnich minut wida na drogach. Centrum miasta cakowicie opustoszae@RMF24pl @Radio_RMF24 pic.twitter.com/yjW3jc4KMY
beniaminpilatSeptember 14, 2024