Urzędy w Polsce zmieniają się. Statystyki wskazują, że coraz częściej spory z urzędami rozstrzygane są na korzyść petenta, a coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, władze zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że we współczesnej gospodarce nie ma miejsca dla wrogich urzędników, tak jak na nieżyciowe przepisy, czy archaiczne sposoby działania. W tym tygodniu w ramach akcji Mapa przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24.pl pod lupę bierzemy urzędy. Na Wasze pytania czeka ekspert Zbigniew Derdziuk z mBanku. Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy, którą znajdziecie poniżej. Każdego dnia publikować będziemy te najczęściej zadawane i najciekawsze pytania. W piątek znajdziecie je w zbiorczym artykule. Zapraszamy do śledzenia naszej strony.
Według utartego przekonania, urzędy w Polsce uprzykrzają życie przedsiębiorcom, z powodu nieprzejrzystych, skomplikowanych i chaotycznych przepisów oraz nieuprzejmych i mało pomocnych urzędników. W oceniającym przychylność środowiska administracyjnego dla biznesu rankingu Banku Światowego Doing Business Polska rzeczywiście zajmuje dopiero 85. miejsce na świecie pod względem łatwości zakładania firmy, zaraz za Kolumbią, a pod względem łatwości płacenia podatków, miejsce 87. - zaraz za Butanem. Najgorzej jest z pozwoleniami na budowę. W tym rankingu jesteśmy dopiero na 137. miejscu na świecie.
ZOBACZ, JAK W UBIEGŁYM TYGODNIU NA WASZE PYTANIA ODPOWIADALI EKSPERCI mBANKU
Nic dziwnego, że przedsiębiorcy narzekają. Warto jednak odnotować, że pojawiają się ulepszenia, ułatwienia i uproszczenia w działaniu urzędów. Jest wiele przykładów rozwiązań podobnych do tego ogłoszonego przed kilkoma dniami, które pozwala kierowcom TIR-ów załatwiać papierkowe sprawy przez internet przed przyjazdem na przejście graniczne i potem oszczędzać mnóstwo czasu, dzięki możliwości ominięcia kolejek i umówienia się na przejściu granicznym z celnikami na odprawę.
Nowi przedsiębiorcy, którzy dziś zakładają działalność, zanim rozwiną skrzydła, powinni mieć już do czynienia z bardziej przyjaznymi urzędami. Już teraz kontrola urzędu skarbowego czy ZUS powinna być wcześniej zapowiedziana, a jej termin oraz zakres kontroli, uzgodniony z podatnikiem. Ponadto kontrole nie mogą się na siebie nakładać i nie mogą trwać dłużej niż 12 dni w mikrofirmie,18 w firmie małej i maksymalnie 24 w średniej.
Od przyszłego roku zaczyna też obowiązywać ważna zmiana w przepisach dotyczących podatków, która powinna wydatnie ułatwić życie przedsiębiorcom i zwiększyć ich pewność w kontaktach z urzędnikami. Od stycznia wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, winny być bowiem rozstrzygane na korzyść podatnika.
OBEJRZYJ NAJNOWSZY FILM Z PSYCHOLOGIEM BIZNESU
Uchwalona latem Ustawa o Administracji Podatkowej przewiduje utworzenie Centrów Obsługi Podatnika, które mają umożliwiać składanie deklaracji i podań oraz wydawać zaświadczenia i udzielać wyjaśnień. Ma być też wprowadzona instytucja asystenta podatnika, który przez okres do półtora roku ma pomagać nowym przedsiębiorcom, informując go o obowiązkach podatkowych, pomagać w wypełnianiu dokumentów i przypominać o terminach.
Nowym przedsiębiorcom warto też uświadomić, że przez dwa lata mogą opłacać preferencyjne składki ZUS. Prowadzący firmę i jednocześnie pracujący na etacie mogą płacić tylko składkę zdrowotną, w wysokości około 270 złotych miesięcznie. Prowadzący firmę w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości zapłacą jeszcze mniej.
Wreszcie samo założenie firmy wcale nie jest już w Polsce czasochłonne. W większości przypadków wystarczy nie więcej niż godzina.
TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: