Szefowa komisji obrony Bundestagu wezwała rząd Niemiec do przekazania Ukrainie rakiet Taurus. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską. W trakcie nocnych ataków na Ukrainę obrona powietrzna tego kraju zniszczyła 30 rosyjskich dronów uderzeniowych typu Shahed - poinformowały rano Siły Obrony Południa ukraińskiej armii. System obserwacji radarowej wskazał w nocy na możliwą nieuprawnioną penetrację krajowej przestrzeni powietrznej Rumunii w trakcie ataków powietrznych Rosji na Ukrainę. Sobota, 30 września 2023 r. to 585. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu znajdziecie w naszej relacji.
W Europie wkraczamy w okres, w którym zagrożenie użyciem broni nuklearnej wzrosło; musimy brać na poważnie wszystkie groźby i działania ze strony Rosji, a nie zbywać je jako żarty – powiedziała w Helsinkach Jessica Cox, kierująca polityką nuklearną NATO.
Wysoka rangą urzędnik NATO była w sobotę gościem konferencji Helsinki Security Forum.
W rosyjskim Jekaterynburgu ułaskawiono za udział w inwazji na Ukrainę dwóch członków bandy, która przed laty dokonała 14 zabójstw - podał w sobotę niezależny portal Meduza. Dwaj mężczyźni odbywali wieloletnie wyroki i zaciągnęli się do najemniczej Grupy Wagnera, po czym pojechali na front.
Jeden z nich, Anton Potasznikow, już wrócił z wojny do Jekaterynburga. Drugi, Jegor Drownikow, również ułaskawiony po podpisaniu kontraktu z Grupą Wagnera, po wyjeździe na front został zabity w obwodzie donieckim.
Jak informuje Meduza, obaj należeli do tzw. bandy Fedorowicza, która w latach 2006-2012 dokonała 14 zabójstw i pięciu prób zabójstwa. Członkowie bandy byli też sądzeni za grabieże, porwania, oszustwa i akty przemocy seksualnej. Wszyscy w połowie zeszłej dekady otrzymali długoletnie wyroki. Potasznikow został skazany na 24 lata pozbawienia wolności, Drownikow - na 22 lata.
W ataku ukraińskiego drona w południoworosyjskim obwodzie briańskim rana została jedna osoba. Gubernator obwodu przekazał na Telegramie, że w wyniku ataku wybite zostały okna i uszkodzony dach budynku administracyjnego.
Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował w sobotę, że robot bojowy o nazwie Furia (ukr. Lut') przeszedł testy i po udoskonaleniu zostanie przygotowany do masowej produkcji. Podkreślił, że nowe technologie pomogą Ukrainie zdobyć przewagę na polu walki.
"To kompaktowy robot, którym można kierować zdalnie i wykonywać działania bojowe, np. szturmować pozycje bądź ich bronić" - poinformował w komentarzu na Telegramie wicepremier, sprawujący również funkcję ministra ds. transformacji cyfrowej.
Turecka firma Baykar, produkująca drony bojowe Bayraktar TB2, zainwestuje ok. 100 mln USD w trzy projekty na Ukrainie. Planowana budowa zakładów produkujących drony zakończy się w ciągu półtora roku - powiedział w sobotę dyrektor generalny tej firmy, Haluk Bayraktar.
Jak podała agencja Ukrinform, Bayraktar mówił o tym podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie. Biznesmen wymienił trzy projekty: fabrykę dronów, centrum serwisowe i główne biuro firmy, i wymienił wartość inwestycji - 100 mln USD.
Baykar poinformował, że budowa zakładów na Ukrainie już się rozpoczęła i że zakończy się w ciągu półtora roku.
Siły rosyjskie intensyfikują minowanie terenów wzdłuż granicy państwowej - informuje ukraiński Sztab Generalny. Dotyczy to północnego odcinka granicy ukraińsko- rosyjskiej w obwodzie donieckim.
Ukraińska Państwowa Służba Ratunkowa poinformowała o pęknięciu rurociągu naftowego w obwodzie iwanofrankowskim. W wyniku tego doszło do pożaru prywatnego domu, a sześć osób zostało rannych.
Znany z wygłaszania gróźb i buńczucznych wypowiedzi b. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział zajęcie kolejnych obszarów Ukrainy. Tym razem na kanale na Telegramie stwierdził, że rosyjska agresja będzie kontynuowana, dopóki ukraiński rząd nie zostanie "całkowicie zniszczony", a "pierwotne rosyjskie terytoria nie zostaną wyzwolone od wroga".
Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy, mówił w materiale dokumentalnym, że jeszcze na dwa tygodnie przez rosyjską inwazją, podczas "ważnego" spotkania przekonywano się, że na Ukrainie ludzie czekają na wojska Władimira Putina. Tymczasem, jak zaznaczył Budanow, "wszystkie fundusze przeznaczone przez Rosję na zajęcie Ukrainy zostały zdefraudowane" - podaje Ukraińska Prawda.
Około godziny 16:00 (czasu miejscowego) Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Kostiantyniwkę w obwodzie donieckim. Pocisk wybuchł na terenie przedsiębiorstwa transportowego, uszkadzając też budynek mieszkalny. Rannych zostało dwoje dzieci, które szły ulicą.
Kijowska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób w związku z ukryciem przez nie systemu rakiet przeciwlotniczych pozostawionych prawdopodobnie przez wojska rosyjskie podczas walk w obwodzie chernihowskim - przekazała stacja CNN.
Podejrzanymi w sprawie są dwie osoby w wieku 38 i 45 lat, pochodzące z obwodu boryspolskiego na południowy wschód od Kijowa. Jeden z nich jest oskarżony o ukrycie wyrzutni w dzielnicy Browary na północny wschód od Kijowa. Drugi przechowywał amunicję w wynajętym boksie garażowym w innej części większego obwodu kijowskiego - podaje CNN.
Ukraina chce zwiększyć do 1,5 mld USD wydatki na uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w 2024 roku, by wzmocnić powstający w kraju przemysł zbrojeniowy - poinformował w sobotę premier Denys Szmyhal. Oświadczył, że Ukraina co miesiąc zwiększa produkcję uzbrojenia.
Dzieje się to, mimo że 37 przedsiębiorstw zbrojeniowych ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. "Zdajemy sobie sprawę, że nasz przemysł obronny jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków rakietowych" - powiedział Szmyhal. Szef rządu wypowiadał się podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie.
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell pzyjechał do Odessy z niezapowiedzianą wizytą.
Odesa is a beautiful historic city. It should be in the headlines for its vibrant culture & spirit.Instead, it marks the news as frequent target of Putins war.The EU supports the stabilisation of sites impacted by Russias barbarically destruction.https://t.co/GSaSr71RSW
JosepBorrellFSeptember 30, 2023
Przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wezwała niemiecki rząd do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus i stwierdziła, że Ukraina ma prawo atakować cele na terytorium Federacji Rosyjskiej - podała Ukraińska Prawda.
Według władz w Kijowie 4 października ma zostać zorganizowana wizyta przedstawicieli korpusu dyplomatycznego w "miejscach życia, nauki i rekonwalescencji" ukraińskich dzieci na Białorusi, które zostały wywiezione z okupowanych przez Rosję miast Lisiczańsk i Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy.
W ocenie MSZ takie wydarzenie ma na celu "zalegalizowanie bezprawnego przemieszczenia ukraińskich dzieci". Podkreślono, że przymusowa deportacja dzieci może zostać zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zwerbował rosyjskiego żołnierza, który w ramach współpracy namówił 11 innych wojskowych armii rosyjskiej do oddania się do niewoli - poinformował przedstawiciel HUR Andrij Jusow.
Rosjanin Daniił Alfiorow współpracował ze stroną ukraińską od czerwca - pisze Ukrinform. W tym czasie mężczyzna przekonał do oddania się do ukraińskiej niewoli 11 wojskowych. Kiedy życiu Alfiorowa zaczęło grozić niebezpieczeństwo, został przetransportowany na terytorium kontrolowane przez Kijów pod nadzorem sił operacji specjalnych Ukrainy.
Żołnierz skontaktował się ze stroną ukraińską za pomocą projektu Chcę Żyć, prowadzonego przez HUR.
W połowie września projekt przekazał, że liczba zgłoszeń w sprawie oddania się do niewoli wzrosła znacząco od czasu specjalnej operacji, w efekcie której kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8.
Od przyszłego roku Ukraińcy na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej - pisze portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Od 2024 roku okupanci planują obsługiwać Ukraińców w szpitalach na okupowanym terytorium tak jak cudzoziemców. Obywatele ukraińscy, nie posiadający ubezpieczenia, będą pozbawieni opieki medycznej poza pomocą w nagłych wypadkach.
By otrzymać polisę ubezpieczeniową, konieczny jest rosyjski paszport - podaje serwis.
W ten sposób "Moskwa kontynuuje politykę szantażu, by zmusić Ukraińców do otrzymania paszportu Rosji" - ocenia portal Sprotyw.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską.
Zełenski, przemawiając podczas międzynarodowego forum przemysłu obronnego, poinformował o utworzeniu sojuszu, do którego mogą dołączać producenci broni i sprzętu wojskowego, by "wraz z Ukrainą budować arsenał wolnego świata".
"Priorytetem dla nas jest rozwój produkcji obronnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, produkcji amunicji, rakiet, dronów na Ukrainie we współpracy ze światowymi liderami branży" - oznajmił.
Rosja zamierza nadal wykorzystywać jednostki ochotnicze i prywatne firmy wojskowe, w tym Grupę Wagnera, ale przy większym nadzorze ze strony Kremla - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w piątek rosyjskie władze opublikowały nagranie wideo, na którym prezydent Władimir Putin spotkał się z byłym szefem sztabu Grupy Wagnera, Andriejem Troszewem, powierzając mu zadanie nadzorowania i tworzenia nowych "ochotniczych jednostek bojowych". W spotkaniu uczestniczył również wiceminister obrony Junus-Bek Jewkurow.
Wskazano, że mniej więcej w czasie buntu Grupy Wagnera w czerwcu 2023 roku Troszew objął stanowisko w oficjalnych siłach bezpieczeństwa - był prawdopodobnie zaangażowany w zachęcanie innych wagnerowców do podpisywania kontraktów, co przyczyniło się do buntu i stąd wielu weteranów prawdopodobnie uważa go za zdrajcę. Z kolei Jewkurow został ostatnio sfotografowany podczas podróży po krajach afrykańskich.
"Prezydenckie poparcie dla Troszewa i Jewkurowa wskazuje na ciągłe wykorzystywanie przez Rosję jednostek ochotniczych i prywatnych firm wojskowych oraz planowanie przyszłości Grupy Wagnera. Rosja jest gotowa wykorzystać doświadczenie weteranów, którzy mogą zademonstrować swoją lojalność wobec państwa i dalsze zaangażowanie na Globalnym Południu, ale prawdopodobnie przy większym nadzorze ze strony Kremla" - oceniono.
#Putin met with Deputy Minister of Defense of the Russian Federation Yunus-Bek Yevkurov and one of the leaders of the #Wagner PMC Andrei Troshev.Putin king instructed Troshev to form volunteer units."Andrey Troshev is a former commander of the Wagner PMC with the call sign... pic.twitter.com/bYaAqENk30
nexta_tvSeptember 29, 2023
W trakcie nocnych ataków na Ukrainę obrona powietrzna tego kraju zniszczyła 30 rosyjskich dronów uderzeniowych typu Shahed - poinformowały w sobotę rano Siły Obrony Południa ukraińskiej armii. Jedna z takich maszyn uderzyła w obiekt infrastruktury w obwodzie winnickim.
Rosjanie przeprowadzili swój atak, odpalając bezzałogowce z przylądka Czauda we wschodniej części okupowanego przez nich Krymu. Skierowali je przede wszystkim na południowe obwody Ukrainy.
W wyniku działań obrony powietrznej w obwodzie winnickim zniszczono 20 Shahedów, w obwodzie odeskim - sześć, zaś w mikołajowskim cztery.
Jedna z takich maszyn trafiła w obiekt infrastruktury w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy. Doszło do pożaru, w związku z którym rozpatrywano ewakuację mieszkańców okolicznych domów, jednak po zlokalizowaniu jego źródła władze zrezygnowały z tych planów - podały Siły Obrony Południa.
System obserwacji radarowej wskazał w nocy na możliwą nieuprawnioną penetrację krajowej przestrzeni powietrznej Rumunii w trakcie ataków powietrznych Rosji na Ukrainę; sygnał wykryto niedaleko od miasta Gałacz - powiadomił w komunikacie rumuński resort obrony.
Ministerstwo poinformowało też, że w związku z kolejnym atakiem dronów na cele na Ukrainie, w przygranicznych regionach Rumunii przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego, do mieszkańców rozsyłane były alerty o możliwym zagrożeniu. Chodzi o powiaty Tulcza i Gałacz.
W sobotnim komunikacie zaznaczono, że siły inspektoratu ds. sytuacji nadzwyczajnych, policji i straży granicznej zostały skierowane w rejon Gałacza, gdzie zarejestrowano sygnał radaru o możliwym naruszeniu przestrzeni powietrznej.
"Do chwili obecnej nie zidentyfikowano żadnych obiektów, które spadły z przestrzeni powietrznej na terytorium kraju. Poszukiwania będą dzisiaj kontynuowane" - podano.
W wyniku ataku rakietowego Rosjan, który miał miejsce w nocy w piątku na sobotę, uszkodzony został obiekt infrastrukturalny w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze.
"Na chwilę obecną nie ma potrzeby przeprowadzania ogólnej ewakuacji, z wyjątkiem bezpośredniego obszaru wokół miejsca uderzenia" - powiedział szef administracji miasta Kalinówka Wasyl Policzuk.
Szef władz obwodowych Serhij Borzow zgłosił trafienie w bliżej nieokreślonym miejscu infrastruktury. Jak pisze Reuters, tego terminu używają czasem ukraińscy urzędnicy w odniesieniu do obiektów zajmujących się wytwarzaniem energii lub innymi gałęziami przemysłu.
Odgłosy eksplozji słychać było także w Kramatorsku w obwodzie donieckim.
Wcześniej siły powietrzne Ukrainy informowały o zagrożeniu użyciem broni balistycznej w obwodach sumskim, donieckim i charkowskim. Z kolei w obwodach chersońskim i mikołajowskim ostrzegano przed nalotem dronów.
Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
Według Tagariewa istnieją "warunki wstępne do incydentów na Morzu Czarnym". "Rosyjskie statki pływają po naszej wyłącznej strefie ekonomicznej, dokonując prowokacyjnych i brutalnych działań przeciwko statkom handlowym innych krajów. Wszystko to stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział szef bułgarskiego MON.
Jego zdaniem celem Rosji jest zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża, a to "utrudnia także realizację naszych interesów, zwłaszcza gospodarczych".
Przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy - powiedział w piątek w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.
18 października to termin, w którym przestanie obowiązywać rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, przewidująca utrzymanie zakazu eksportu uzbrojenia rakietowego przez Iran do 2023 roku.
"Fakt, że Iran planuje przerzucić swoje rakiety na terytorium Rosji, wskazuje, że Rosja nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu z Ukrainą. Federacja Rosyjska zwraca się do kraju, który od 1979 r. objęty jest sankcjami" - podkreślił Daniłow.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz powiedział w piątek, że spór między obydwoma krajami, dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne, nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać - podał portal Ukrainska Prawda.
Zdaniem dyplomaty "nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie".
"Te dyskusje, które obecnie toczą się w sferze gospodarczej, to tylko niewielka część tego, co dzieje się w stosunkach między Ukrainą a Polską. A zdecydowana większość spraw naprawdę rozwija się bardzo pozytywnie" - powiedział Zwarycz.