W niedzielę w życie wchodzi nowelizacja kodeksu karnego. Spore zmiany dotyczyć będą m.in. kierowców. Co się zmieni od 1 października?

REKLAMA

Koniec z pobłażliwością wobec pijanych kierowców

Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że przez pierwsze półrocze 2023 r. policjanci zatrzymali ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Stanowią oni poważne zagrożenie na drogach, często doprowadzając do śmiertelnych wypadków. Jak zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, podwyższenie kar dla pijanych kierowców skutecznie odstraszy osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Przed reformą kodeksu karnego za prowadzenie pojazdu po raz kolejny pod wpływem alkoholu można było otrzymać grzywnę lub ograniczenie wolności. Po zmianach - jak informuje resort sprawiedliwości - wobec "pijanych recydywistów" nie będzie można orzec kar o charakterze wolnościowym. Będzie im grozić wyłącznie kara pozbawienia wolności.

Jeśli kierowca pijany lub odurzony narkotykami spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, będzie mu grozić kara od 5 do 16 lat więzienia. W analogicznej sytuacji - jeśli ofiara dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd będzie mógł orzec karę od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.

Tłumaczenia nie wystarczą

Jak poinformowano, dotychczas kierowcy próbowali tłumaczyć się, że wypili alkohol po wypadku, tłumacząc się zdenerwowaniem. Takie zachowania nie będą już bezkarne. Nowe regulacje przewidują bowiem identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol (lub zażywał środek odurzający) po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Koniec także z tolerancją wobec kierowców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, aby uniknąć badania poziomu alkoholu we krwi. Nowe przepisy zakładają, że wobec nich będą wyciągane takie same sankcje jak wobec pijanych kierowców.

Konfiskata pojazdów

Z kolei 14 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy zakładające konfiskatę pojazdów nietrzeźwym kierowcom.

Osobom, które kierowały samochodem mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany.

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej promila alkoholu.

Jeżeli w takich sytuacjach zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnym przepadku pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.