Władze Szwajcarii i Włoch poprawią przebieg granicy między tymi państwami w Alpach - poinformował portal BBC News. Jest to konieczne ze względu na topnienie tamtejszych lodowców, spowodowane przez ocieplanie się klimatu.

REKLAMA

Odcinki granicy szwajcarsko-włoskiej wyznaczone są przez naturalne zjawiska takie jak np. grzbiety lodowców. Lodowce zaczęły jednak topnieć, a to doprowadziło do przesunięcia tych granic, co spowodowało, że oba państwa postanowiły się porozumieć w tej sprawie i podjąć działania.

Granice mają zostać zmienione w regionie Plateau Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin. Jest to obszar niedaleko jednego z najwyższych szczytów Europy, Matterhorn, w pobliżu którego znajduje się wiele popularnych ośrodków narciarskich.

Another consequence of #climatechange: the #melting of #glaciers. #Switzerland and #Italy have to move their border in the #Matterhorn region. #climateaction #stateofclimate https://t.co/Mf2QHLBQjkhttps://t.co/03C6nngeMi (pic: AI gen) pic.twitter.com/628zPbwU92

WMOSeptember 29, 2024

W piątek rząd Szwajcarii poinformował, że nowe granice zostaną wytyczone z uwzględnieniem gospodarczych interesów obu państw. Tego samego dnia Berno zatwierdziło porozumienie w sprawie zmiany granic.

Według informacji ze Szwajcarii, we Włoszech trwa jeszcze proces zatwierdzania porozumienia, a umowa zostanie opublikowana po jej podpisaniu. Aktualizacja granic ma pomóc w jasnym określeniu, które państwo odpowiada za ochronę danych obszarów naturalnych.

Topnienie lodowców

Opublikowane we wrześniu 2023 roku statystyki pokazały, że w tamtym roku szwajcarskie lodowce straciły 4 proc. swojej objętości. Jest to druga najwyższa taka wartość w historii. W 2022 roku odnotowano rekordowe topnienie, które wyniosło 6 proc. objętości lodowców w Szwajcarii.

Szwajcarska Sieć Monitorowania Lodowców (Glamos) twierdzi, że obserwowane rekordowe topnienie lodowców to efekt bardzo ciepłych okresów letnich i niskich opadów śniegu zimą.

Według naukowców, jeśli taka pogoda się utrzyma, to proces ten będzie przyspieszać. Eksperci alarmują, że największy lodowiec Alp, Aletsch, może zniknąć w ciągu pokolenia, jeśli nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych.

W ostatnich latach w wyniku topnienia i zmniejszania się lodowców w Alpach odkryto zwłoki kilku wspinaczy oraz szczątki samolotu, który rozbił się w 1968 roku.