Materiał BBC "Stadiony nienawiści", przedstawiający rasistowskie zachowania na meczach piłkarskich m.in. w Polsce, jest takim samym dokumentem, jak Borat znanego komika Sachy Barona Cohena. To ocena publicysty irlandzkiego "Sunday Independent" Louisa Jacoba.

REKLAMA
Zobacz również:

Ten typ dziennikarstwa dokumentalnego nie jest zbyt odległy od tego, co Sacha Baron Cohen przedstawia w postaciach takich, jak Ali G lub Borat - napisał Jacob o materiale, nadanym tydzień temu w programie BBC Panorama. Obie te postacie, stworzone przez Cohena, są karykaturalne. Borat to fikcyjny kazachski dziennikarz, który podróżuje po USA z ulubionym kurczakiem. Z kolei Ali G to prostak o głęboko zakorzenionym, stereotypowym podejściu do świata.

Polska jest takim samym krajem, jak inne. Każde miasto ma swoje podbrzusze. Jeśli ktoś będzie go szukał (tak, jak z właściwą sobie pilnością zrobiła to Panorama BBC), to go znajdzie - ocenia Jacob.

Dlaczego pominięto miasta-gospodarzy?

Publicysta krytykuje BBC, że skoncentrowała uwagę na stadionach w Warszawie, Krakowie i Łodzi, pomijając Gdańsk, Poznań i Wrocław, gdzie obok Warszawy będą rozgrywane mecze w ramach Euro 2012. Biorąc pod uwagę, że dokument miał być z założenia wyraźnym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami podróży na turniej Euro 2012 i że ekipa BBC miała trzy miesiące na zebranie swoich "dowodów", to pominięcie Wrocławia, Gdańska i Poznania powinno się uznać za dziwne - wyjaśnia.

Irlandzki publicysta wskazuje, że "jedynym namacalnym dowodem" domniemanego rasizmu i chuligaństwa w Warszawie były napisy na murach w niezidentyfikowanym miejscu" stolicy. Natomiast zdjęcia z palenia flagi przez kibiców Legii mogły - jego zdaniem - pochodzić z archiwum.

"Zawziętą rywalizację" Wisły i Cracovii uważa Jacob za porównywalną do rywalizacji szkockich drużyn Rangers i Celtic, mających siedzibę w Glasgow, i przypomina, że w Krakowie nie będzie żadnych meczów w ramach turnieju.

Jacob zarzuca też BBC, że niewłaściwie przedstawia zagadnienie antysemityzmu w Polsce: BBC wyświadczyłaby Polakom rzeczywistą przysługę, gdyby poważnie naświetliła zagadnienie antysemityzmu w rzetelnym dziennikarskim śledztwie, uczciwie i jasno. Temat zasługuje na poważny materiał dokumentalny, ale wymagałby więcej niż trzech miesięcy i musiałby dotyczyć o wiele szerszych spraw niż sport.

Ale nie to było celem Panoramy. BBC przedstawiło tę kwestię w złym świetle, zacierając istotne granice. "Stadiony Nienawiści" były naszpikowane wąsko pojętym poszukiwaniem sensacji, które szeroko rozpleniło się w filmowej dokumentalistyce - konkluduje.

Negatywny obraz kibiców

W programie BBC nadanym w ramach stałej cotygodniowej audycji Panorama pokazano ekscesy kibiców w Polsce, m.in. wznoszenie antysemickich okrzyków oraz atak na studentów z Azji w Charkowie.

Wcześniej rodziny czarnoskórych graczy reprezentacji Anglii: Theo Walcotta, Joleona Lescotta i Aleksa Oxlade-Chamberlaina zapowiedziały, że z obawy przed przemocą i atakami na tle rasistowskim nie pojadą do Kijowa i Doniecka, gdzie Anglia rozgrywa trzy mecze grupowe z Francją, Szwecją i Ukrainą.