PO zgłosi projekt nowelizacji ustawy o IPN, aby zagwarantować racjonalną politykę historyczną; chcemy szerokich konsultacji nad naszą propozycją także z Kancelarią Prezydenta - zapowiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Schetyna spotkał się w środę w Sejmie z ambasadorem USA Paulem Jonesem.
Lider PO na konferencji prasowej po spotkaniu, podkreślił że podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN "wywołuje zdumienie naszych najlepszych, najważniejszych sojuszników, zdumienie także polityków amerykańskich". Zwrócił uwagę, że USA są "gwarancją naszego bezpieczeństwa".
Jak przypominał, Amerykanie "w bardzo wyraźny sposób sugerowali i prosili o szerokie konsultacje" w związku ze skutkami - które według nich - może wywołać znowelizowane prawo o IPN.
Lider PO dodał, że "niestety" nowela został podpisana przez prezydenta po "ekspresowych" pracach w polskim parlamencie.
Zaczynamy rozmow z ambasadorem Stanw Zjednoczonych @AmbassadorJones. Tematem jest obecny kryzys w relacjach polsko-amerykaskich. pic.twitter.com/ngHv90TqSy
SchetynadlaPO7 lutego 2018
Nie zostawimy sprawy tej ustawy i konsekwencji, które z niej będą wypływać. Zgłosimy nowelizację tej ustawy w tych najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej i tego wszystkiego, co zdarzyło się w polskim parlamencie w związku z tą ustawą, a zostało usankcjonowane przez prezydenta - poinformował Schetyna.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
Postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK. Prezydent chce m.in., by TK sprawdził, czy nowela nie narusza konstytucyjnej gwarancji wolności słowa.
(ph)