"Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi" - powiedział w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w okupowanym Enerhodarze doszło do wybuchu w budynku, używanym przez oddziały podlegające przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Według wywiadu był to wynik operacji koordynowanego przez HUR ruchu oporu. Rosyjski resort obrony może być bardziej zaangażowany w likwidację najemniczej Grupy Wagnera niż Władimir Putin - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosja najprawdopodobniej odwołała planowane na wrzesień manewry Zapad 23 - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Poniedziałek był 551. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 28.08.2023 r.
"Nie zapominajcie o swoim dziedzictwie. Jesteście spadkobiercami wielkiej Rosji: wielkiej Rosji świętych, carów, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II. Wielkiego imperium rosyjskiego, kulturalnego. Jesteście spadkobiercami wielkiej matki Rosji" - zaapelował papież Franciszek do rosyjskiej młodzieży w Petersburgu. Te słowa oburzyły Ukraińców.
Zatrzymany w Helsinkach Rosjanin, jeden z przywódców rosyjskiej neonazistowskiej bojówki Rusicz, uzyskał pozwolenie na pobyt w Finlandii ze względu na żonę, uczącą się w fińskiej szkole - potwierdził szef Urzędu ds. Migracji Ilkka Haahtela, przyznając, że nie wiedziano o jego prawdziwej tożsamości, tj. osoby podejrzanej o przestępstwa terrorystyczne i zbrodnie wojenne w Ukrainie.
Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi - powiedział w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że armia ukraińska nie zamierza przerzucić sił prowadzących kontrofensywę na południu kraju pod Kupiańsk, gdzie trwa atak rosyjski. Reznikow zapewnił, że "wszystko idzie zgodnie z planem".
Jesteśmy coraz bardziej pewni, że Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie samolotu - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Nie sprecyzowała jednak, czy jego śmierć była wynikiem zamachu na jego życie.
Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ocenił w poniedziałek, że latem Rosjanie mogli zmniejszyć liczbę używanych w ostrzałach pocisków rakietowych po to, by zgromadzić zapasy do nowych ataków jesienią na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w poniedziałek, że władze ogłoszą obowiązkową ewakuację dzieci z dwóch przyfrontowych rejonów (powiatów) obwodu zaporoskiego na południu kraju: wasyliwskiego i połohowskiego. Z pięciu miejscowości ma wyjechać 54 dzieci.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w okupowanym Enerhodarze doszło do wybuchu w budynku, używanym przez oddziały podlegające przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Według wywiadu był to wynik operacji koordynowanego przez HUR ruchu oporu.
"W wyniku operacji miejscowego ruchu oporu, koordynowanego przez HUR, 'ucierpiały' prowizoryczne 'koszary' oddziału gwardii narodowej (...) Achmat 1" - podał HUR w komunikacie na Telegramie.
Achmat 1 to jednostka Oddziałów Specjalnych Szybkiego Reagowania (SOBR), wchodzących w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej. W przypadku Czeczenii jednostki formalnie należące do Rosgwardii faktycznie podlegają Kadyrowowi.
Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie na szczyt G20, który w przyszłym miesiącu odbędzie się w Indiach - poinformowało biuro premiera Indii Narendry Modiego. Rosję w New Delhi ma reprezentować szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
60-letni Rosjanin posiadający szwedzkie obywatelstwo został oskarżony w poniedziałek o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Mężczyzna miał przez blisko 10 lat pomagać w pozyskiwaniu technologii i zakupie sprzętu dla sił zbrojnych Rosji.
Armia rosyjska zaatakowała Nikopol dronem kamikaze. Ranne zostały cztery osoby, uszkodzony został budynek administracyjny - podaje Ukrinform, powołując się na lokalne władze.
Nowy ambasador Ukrainy w Budapeszcie Fedir Szandor, który wkrótce ma rozpocząć swoją misję, ma korzenie węgierskie i zna sytuację Węgrów na Zakarpaciu, jednak jest mało prawdopodobne, aby udało mu się poprawić napięte stosunki na linii Budapeszt-Kijów - ocenił węgierski dziennik "Magyar Nemzet".
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w Pradze, że Kijów jest zdecydowanie przeciwny wprowadzeniu przez państwa sąsiadujące z Ukrainą własnych krajowych ograniczeń dotyczących zboża. 15 września ma zakończyć się embargo UE na import zbóż z Ukrainy.
Recep Tayyip Erdogan wkrótce uda się do Soczi w Rosji - ogłosił rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik. Prezydent Turcji chce omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Wcześniej pojawiały się informacje, że to Putin ma polecieć do Turcji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi w zeszłym tygodniu w Kijowie, że węgierska mniejszość na Ukrainie będzie miała zapewnione takie prawa, jak mniejszość ukraińska na Węgrzech - poinformowała w poniedziałkowym wywiadzie dla portalu Index prezydent Węgier Katalin Novak.
"Zgodziliśmy się otworzyć nowy rozdział, podjąć rzeczowe i konkretne kroki w interesie węgierskiego narodu na Zakarpaciu" - stwierdziła Novak. Dodała, że mniejszość ukraińska na Węgrzech cieszy się bardzo szerokimi prawami.
Ukraiński wywiad wojskowy potwierdza informację o ataku na rosyjską 126. gwardyjską brygadę obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej na Krymie. Atak został przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek. Regionalny kanał Telegramu, Krymski Wiatr, poinformował o trzech zabitych i "bardzo wielu" rannych. "Dobry rajd, uchwycenie przyczółka i zadanie strat, ale trudno nazwać to kontrofensywą" - mówi generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku Roman Polko. Były dowódca jednostki GROM w rozmowie z Bogdanem Zalewskim w internetowym Radiu RMF24 komentuje skuteczność ukraińskich ataków.
Zażądaliśmy od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy zaproponuje rządowi zamknięcie dwóch z czterech pozostałych przejść granicznych z Białorusią - informuje agencja BNS, cytując litewską minister Agne Bilotaite.
Rosja rozpoczęła montaż irańskich dronów kamikadze Shahed na własnym terytorium - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. HUR ocenia też, że Moskwa zdołała zwiększyć produkcję pocisków rakietowych.
"Po ostatnich atakach z zastosowaniem dronów Shahed wykryliśmy w nich elementy, które świadczą o tym, że bezzałogowce są montowane już w Rosji" - oświadczył Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina.
Białoruskie MSW od miesiąca wystawia wagnerowcom paszporty na zmienione nazwiska; może to mieć związek z przygotowaniem działań dywersyjnych, w tym ataków terrorystycznych - mówił w Studiu PAP Zastępca Kierownika Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Białorusi Paweł Łatuszka.
"Według potwierdzonych przez nas informacji Wagnerowcy otrzymują białoruskie paszporty, prawdziwe dokumenty, ale oczywiście wystawione na inne imiona i nazwiska. Dlatego mogą przez przejścia graniczne po prostu przedostać się na terytorium Unii Europejskiej" - mówił Łatuszka.
Śmierć Jewgienija Prigożyna, właściciela najemniczej Grupy Wagnera, jest ostatecznym dowodem na to, że Władimirowi Putinowi nie można ufać w kwestii pokoju na Ukrainie i musi on zostać pokonany - napisał w dzienniku "Daily Mail" były brytyjski premier Boris Johnson.
"Nie mogło minąć więcej niż kilka sekund od eksplozji na pokładzie niezawodnego zazwyczaj biznesowego odrzutowca Embraer Legacy 600 do momentu, w którym rosyjski bandzior stracił przytomność w swoim zawrotnym przyspieszeniu do ziemi; a jednak jestem pewien, że wiedział od razu z doskonałą jasnością, co się stało. Wiedział, czyja ukryta ręka wysyła go 28 tys. stóp w dół, aby został spalony wraz z resztą towarzyszy z Grupy Wagnera w kuli ognia we wsi w regionie twerskim na północ od Moskwy (...). Rozumiał, co się dzieje, ponieważ przez ostatnie kilka tygodni musiał, z tyłu głowy, spodziewać się, że to się stanie - albo to, albo coś bardzo podobnego. Prigożyn wiedział, kto jest sprawcą, podobnie jak my wszyscy, prawda?" - napisał Johnson w swoim cotygodniowym felietonie.
Rosyjskie służby zatrzymały byłego pracownika konsulatu generalnego USA we Władywostoku, zarzucając mu "gromadzenie informacji na temat specjalnej operacji wojskowej i mobilizacji" - podała agencja AP, powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji.
Robiert Szonow jest podejrzany o "zbieranie informacji na temat rosyjskiej wojny na Ukrainie i o mobilizacji, a także o nastrojach społecznych w Rosji na zlecenie dyplomatów USA".
W poniedziałek, po godz. 10, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii: Mariusza Kamińskiego, Agne Bilotaite, Maris Kuczinskis i Lauriego Laanemetsa.
Szef polskiego MSWiA zapowiedział, że na spotkaniu omówiona zostanie sytuacja w regionie i wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa. Ministrowie mają poinformować opinię publiczną, jak Polska i państwa bałtyckie będą reagować na jakiekolwiek prowokacje ze strony Rosji i Białorusi.
W Estonii rozpoczęły się w poniedziałek największe w historii tego kraju ćwiczenia rezerwistów; weźmie w nich udział ok. 10 tys. osób przypisanych w 2022 roku do jednostek obrony terytorialnej. Ćwiczenia potrwają do 8 października i będą odbywać się w różnych punktach Estonii.
Zapewnienie wsparcia logistycznego ćwiczeniom jest jedną z największych operacji logistycznych estońskich sił obronnych od czasu odzyskania przez kraj niepodległości. Wojsko ma za zadanie zaopatrzyć blisko 10 tys. członków rezerwy oddziałów obrony terytorialnej w około pół miliona jednostek sprzętu.
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 30,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 42,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 15,036 mln wjazdów do Polski i 13,313 mln wyjazdów na Ukrainę.
W dn.27.08 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejciach granicznych na kierunku z Ukrainydo Polski30,5 tys. osb. Od 24.02.2022 - ponad 15,036 mln os.W dn.27.08 z Polskido Ukrainyodprawiono 42,3 tys. osb. Od 24.02.2022 - 13,313 mln os.#granicapolskoukraiska #BiOSG #NOSG pic.twitter.com/LCF2aqdLyJ
Straz_GranicznaAugust 28, 2023
Robotyne w obwodzie zaporoskim zostało wyzwolone, a nasze wojska już posuwają się na południowy wschód od tej ważnej miejscowości - powiadomił na Telegramie Military Media Center, cytując wiceminister obrony Ukrainy Hannę Malar.
Jak poinformowała Malar, ukraińskie oddziały posuwają się w kierunku miejscowości Nowoprokopiwka i Oczeretowate. Południowa część frontu to, jak wskazała Malar, główny kierunek ukraińskiej kontrofensywy. "W obwodzie zaporoskim i chersońskim wróg jest w obronie" - mówiła Malar.
Wiceminister obrony podała również, że w ciągu tygodnia na kierunku bachmuckim, na wschodzie, siły ukraińskie wyzwoliły jeden kilometr kwadratowy terenu. Ogółem na tym kierunku odbito już 44 km kwadratowe.
Rosyjski resort obrony może być bardziej zaangażowany w likwidację najemniczej Grupy Wagnera niż Władimir Putin - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Szef formacji najemników Jewgienij Prigożyn najpewniej zginął 23 sierpnia w katastrofie lotniczej na zachodzie Rosji.
Rosyjski Komitet Śledczy podał w niedzielę, że na podstawie testów genetycznych potwierdzono, iż jedną z ofiar środowej katastrofy samolotu był Prigożyn. Na pokładzie prywatnego samolotu znajdowało się dziesięć osób, w tym szef wagnerowców i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, uważany za de facto twórcę tej nielegalnej formacji zbrojnej. Wszyscy mieli zginąć.
W sieciach społecznościowych, na co również zwraca uwagę ISW, krążą jednak spekulacje, że Prigożyn być może wcale nie zginął. Powiązane z Grupą Wagnera kanały społecznościowe apelowały o "nieszerzenie plotek i fake newsów".
Rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi, jak odnotowuje ISW, twierdzą, że ministerstwo obrony Rosji dąży do wstrzymania operacji Grupy Wagnera na Bliskim Wschodzie i w Afryce m.in. poprzez kontakty z urzędnikami w Syrii i Libii. Według blogera, na którego powołuje się ISW, negocjatorzy z ministerstwa obrony "obawiają się wywierania bezpośredniej presji na najemników, a próbują działać poprzez wpływy na urzędników na Bliskim Wschodzie i w Afryce".
Według amerykańskich analityków resort obrony Rosji może być w większym stopniu zaangażowany w likwidowanie Grupy Wagnera niż Putin. Były dziennikarz śledczy BBC Andriej Zacharow twierdzi, że po czerwcowym buncie najemników rosyjski dyktator pozwolił Prigożynowi działać w Afryce, lecz zabronił operowania w Ukrainie i Rosji. Z kolei resort obrony miał podejmować próby zduszenia działalności wagnerowców w Syrii i w Afryce, czemu Prigożyn próbował przed swoją śmiercią zapobiec.
Zdaniem Zacharowa losy "imperium Prigożyna", w tym jego kontraktów związanych z wydobyciem ropy, gazu i złota w Afryce i na Bliskim Wschodzie są niejasne. Według innych źródeł przejęciem zasobów Grupy Wagnera może być zainteresowana jeszcze jedna struktura siłowa w Rosji.
ISW zaznacza, że wszystkie te doniesienia są niemożliwe do zweryfikowania. Ocenia przy tym, że Putin mógł rzeczywiście przekazać "zarządzanie" likwidacją Grupy Wagnera ministerstwu obrony. Spekulacje pojawiające się w rosyjskich źródłach mogą być też próbą "odgrodzenia Putina od zabójstwa Prigożyna i możliwego rozwiązania Grupy Wagnera" - uważa amerykański think tank.
Rosja najprawdopodobniej odwołała planowane na wrzesień manewry Zapad 23, "połączone manewry strategiczne", duże coroczne wydarzenie, które jest kulminacją roku szkoleniowego wojska - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od 2010 roku Rosja stosowała cykl czteroletni, rotując po całym kraju miejsce manewrów, jednak od 2021 roku co najmniej co dwa lata miały się odbywać w zachodniej Rosji, ponieważ priorytetowo traktuje konfrontację z tym, co postrzega jako zagrożenie ze strony NATO.
W obwodzie połtawskim w środkowej części Ukrainy w wyniku rosyjskiego ataku trafiony został obiekt przemysłowy - powiadomiły władze regionu. Co najmniej dwie osoby zginęły.
"Dzisiaj (w nocy - red.) przeciwnik zaatakował obwód połtawski. Są trafienia w obiekt przemysłowy" - poinformował na Telegramie szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
W kolejnym komunikacie urzędnik uściślił, że w wyniku wrogiego ataku zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Jeszcze dwie osoby są poszukiwane. Na miejscu trwa operacja ratunkowa i usuwanie gruzów.
Natalia Burlinova, poszukiwana przez FBI za szpiegostwo na rzecz Rosji, w latach 2013-2016 uczestniczyła w Polsce w spotkaniach organizowanych przez Fundację Batorego, udzieliła też "Tygodnikowi Powszechnemu" wywiadu, w którym wychwalała Putina - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
Jak pisze "Gazeta Polska Codziennie", rosyjskie służby specjalne prowadzą operacje lokowania w zagranicznych mediach, m.in. w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, kremlowskiej propagandy.
Wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunku Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu kraju - powiadomił w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Siły Obrony kontynuują operacje ofensywne na kierunku melitopolskim, umacniają się na zajętych rubieżach, prowadzą walkę kontrbateryjną" - powiadomił ukraiński Sztab Generalny.
Raport strat rosyjskich wykonany przez stronę ukraińską. Wynika z niego, że w ciągu ostatniej doby wyeliminowano 490 rosyjskich żołnierzy.
24.02.22 28.08.23 () pic.twitter.com/Pr5O65xMWe
operativno_ZSUAugust 28, 2023
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał, że w rejonie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim pomiędzy polami minowymi istnieje system połączonych ze sobą podziemnych tuneli, którymi Rosjanie transportują personel i sprzęt wojskowy. Jednocześnie amerykańscy analitycy twierdzą, że kolejna linia obrony Rosjan w tym rejonie może być słabiej broniona.
Telegramowy kanał Chek-OGPU poinformował, że pogrzeb byłego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna prawdopodobnie odbędzie się we wtorek.
Redaktor naczelna Russia Today Margarita Simonian powiedziała agencji RIA Nowosti, że drugi dron w ciągu tygodnia spadł w pobliżu jej domu w obwodzie moskiewskim. Do zdarzenia miało dojść w sobotę.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po dotarciu Sił Zbrojnych Ukrainy do granic Krymu będzie można mówić o politycznej ścieżce wyzwolenia okupowanego półwyspu.
Jeśli znajdziemy się na granicy administracyjnej Krymu, uważam, że możliwe jest polityczne przeforsowanie demilitaryzacji Rosji na terytorium okupowanego półwyspu - powiedział ukraiński przywódca, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotuje projekt ustawy zrównujący korupcję podczas wojny ze zdradą stanu - pisze Ukraińska Prawda.
W ciągu minionej doby na froncie doszło do 34 starć - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformowano, że wojska rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne m.in. na kierunkach łymańskim i bachmuckim w obwodzie donieckim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły m.in. 54 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i ukraińskie miejscowości.
Mieszkańcy Armiańska na okupowanym przez Rosjan Krymie donoszą w mediach społecznościowych o głośnych eksplozjach.
Nagranie ze zniszczenia rosyjskiej samobieżnej armatohaubicy kalibru 1522 m 2S19 Msta-S.
Ukrainian GMLRS strike targeting a Russian 2S19 MSTA-S SPH. pic.twitter.com/VtTOQejqHS
OsinttechnicalAugust 28, 2023
Rosyjskie władze twierdzą, że udaremniono nocne ataki ukraińskich dronów w rejonie Moskwy i Briańska przy granicy z Ukrainą - poinformowała agencja Reutera.
Siły obrony powietrznej zniszczyły "wrogiego" drona lecącego w kierunku Moskwy - napisał na kanale Telegram mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin. "Według wstępnych informacji, nie było ofiar ani szkód" - dodał.
Według rosyjskiego resortu obrony, atakiem kierował Kijów. Na krótko pracę wstrzymały moskiewskie lotniska Wnukowo i Domodiedowo.
Ministerstwo poinformowało także, że dwa inne drony zostały zastrzelone nad obwodem briańskim przy granicy z Ukrainą.
Powtarzające się w ostatnich miesiącach incydenty z użyciem dronów na terenie Rosji, o które Moskwa oskarża Ukrainę, nie wyrządzają poważniejszych szkód, ale podważają narrację Kremla, że rozpętana półtora roku temu wojna przeciwko Ukrainie przebiega "zgodnie z planem".
>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z NIEDZIELI ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<