W ciągu ostatnich trzech dni siły ukraińskie dwukrotnie zaatakowały pociskami ATACMS cele położone w Rosji. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że przygotowuje odpowiedź.
Rosyjski resort obrony przekazał, że oba ataki ukraińskie uderzyły w obiekty militarne w obwodzie kurskim i w obu przypadkach jedna lub dwie rakiety trafiły w cele, podczas gdy pozostałe pociski zostały zestrzelone.
RIA Nowosti, powołując się na rosyjski resort, przypomina, że jeden atak nastąpił 23 listopada, gdy pięć amerykańskich ATACMS uderzyło w rejonie Łotarewki, gdzie stacjonowały systemy baterii przeciwlotniczych S-400.
25 listopada Kijów miał przeprowadzić kolejny atak. Tym razem osiem pocisków ATACMS wycelowano w lotnisko Kursk-Wostocznyj.
Resort obrony Federacji Rosyjskiej poinformował, że "monitoruje sytuację i przygotowuje odpowiedź".
W czwartek 21 listopada Rosja po raz pierwszy użyła pocisku średniego zasięgu do ataku na Dniepr. W wieczornym przemówieniu telewizyjnym Władimir Putin ogłosił, że rakieta, która spadła na ukraińskie miasto, nosi nazwę Oriesznik i jest "niemożliwa do przechwycenia przez jakikolwiek system na świecie". Zakomunikował, że atak na Dniepr był "udanym testem eksperymentalnej rakiety".
Według prezydenta Rosji konflikt na Ukrainie przybrał już "charakter światowy" ze względu na to, że państwa zachodnie wyraziły zgodę na atakowanie Federacji Rosyjskiej pociskami amerykańskimi i brytyjsko-francuskimi. 25 listopada na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zasugerował, że USA faktycznie wydały taką zgodę.
Uważamy, że mamy prawo używać naszej broni przeciw obiektom wojskowym krajów, które pozwalają wykorzystywać swoją broń przeciw naszym obiektom - ostrzegł Putin w orędziu.
Pentagon tego samego dnia zabrał głos w sprawie Oriesznika, twierdząc, że jest to pocisk oparty o konstrukcję rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) RS-26 Rubież.
Jest eksperymentalna w tym sensie, że pierwszy raz użyto jej na polu bitwy - wyjaśniała zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.
W ubiegły wtorek Putin zatwierdził nową doktrynę nuklearną, która obniża próg zastosowania broni atomowej.