Władimir Putin podpisał w piątek ustawę, która o trzy lata wydłuża wiek poborowy w Rosji. Jest to ostatnia z serii ustaw uchwalonych przez Dumę Państwową pod koniec lipca, które przygotowują Rosję do „wielkiej wojny” – stwierdza niezależny rosyjski kanał Agentstwo.
Zgodnie z podpisaną dziś ustawą wiek poborowy w Rosji dotyczy osób w wieku od 18 do 30 lat. Dotychczas górna granica poboru ustalona była w kraju na 27 lat.
Ustawa o podniesieniu wieku poborowego wchodzi w życie od 1 stycznia 2024 r. Jak podkreśla Agentstwo, zmiana przepisów jest "oszustwem" wobec milionów Rosjan.
Przypomniano harmonogram tego "oszustwa".
Putin signed a law expanding the age of conscription for compulsory serviceThe lower limit will remain the same (18 years), while the upper limit will be raised by three years (from 27 to 30). There will be no transition period, the law will come into force on January 1,... pic.twitter.com/JoP9bpfen6
nexta_tvAugust 4, 2023
Z zestawienia wynika, że w grudniu 2022 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wypowiedział się za podniesieniem o trzy lata wieku poborowego. Zamiast dotychczasowych roczników w wieku 18-27 lat, pobór miałby obejmować osoby w wielu 21-30 lat.
Wiktor Bondariew, szef komitetu ds. obrony Rady Federacji tłumaczył to również w ten sposób: W wojsku będą służyć ludzie bardziej dojrzali, dojrzali psychicznie.
Gdy pojawił się projekt ustawy, w uzasadnieniu tłumaczono, że wiek poborowy jest przesuwany "w celu gwarantowanego otrzymania przez obywateli zarówno średniego wykształcenia ogólnego, jak i średniego zawodowego lub wyższego".
Kiedy jednak ustawą zajęła się Duma Państwowa, okazało się, że zmiana dotyczy jedynie podniesienia górnej granicy wieku poborowego. W takiej wersji przepisy przeszły procedurę przez obydwie izby rosyjskiego parlamentu.
Według Igora Efremowa z Instytutu Polityki Gospodarczej Gaidara, pozwoli to Ministerstwu Obrony zwiększyć liczbę potencjalnych poborowych o 2,34 mln osób w przyszłym roku, z 6,8 mln do 9,14 mln.
Kanał Agentstwo zestawia inne regulacje wprowadzone w życie w tym tygodniu, które - jak ocenia - przygotowują Rosję do "wielkiej wojny".
Jak zwraca uwagę Agentstwo, w ostatnim tygodniu lipca przyjęta została cała seria przepisów, które przestawiają Rosję na tryby państwa szykującego się do prowadzenia długotrwałego konfliktu.
Podwyższono kary za niestawiennictwo w komisji poborowej. Teraz grozi za to grzywna od 10 tys. rubli do 30 tys. (dotychczas kara nie mogła być wyższa niż 3 tys. rubli). Za niezgłoszenie aktualnych danych w komendzie uzupełnień grozi teraz młodym Rosjanom od 1 tys. rubli do 5 tys. rubli. Od 10 tys. rubli do 20 tys. rubli grzywny grozi za opuszczenie miejsca zamieszkania dłużej niż na trzy miesiące, a wyjazd zagraniczny na taki sam okres może kosztować od 5 tys. rubli do 15 tys. rubli kary. Przeciętne wynagrodzenie w Rosji - według Trading Economics - wynosi ok. 70 tys. rubli.
Nowo przyjęte regulacje w ogóle zabraniają zmobilizowanym i poborowym wyjazdu za granicę po otrzymaniu wezwania z wojskowego urzędu poborowego. Za takie zaś uważa się nawet wysłanie wezwania poczta elektroniczną.
20 dni po wysłaniu wezwania poborowego zaczynają obowiązywać: zakaz transakcji na rynku nieruchomości, zawieszenie prawa jazdy, zakaz rejestracji samochodu, otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej i zaciągania pożyczek.
Podpisane przez prezydenta Putina przepisy pozwalają szefom regionów na tworzenie własnych oddziałów wojskowych. Takie jednostki, mają - w zamyśle władz - nie kierować armii do walk z grupami dywersyjnymi, które miałby się pojawiać w regionach przygranicznych.
Do dostarczania "wszystkich niezbędnych danych urzędom meldunkowym i poborowym" zostały zobowiązane "wszystkie organizacje medyczne i edukacyjne".
Rosyjskie władze wprowadziły również odpowiedzialność dla osób prawnych i urzędników "za odmowę pomocy wojskowemu urzędowi rejestracji i werbunku". Za stwierdzenie, że urzędnik nie pomógł w dostarczeniu powołania poborowemu, kara wynosi 80 tys. rubli. Za niedostarczenie danych o tym, kto podlega obowiązkowi poborowemu, urzędnik może być ukarany grzywną 50 tys. rubli. Kary dla urzędów to odpowiednio 500 tys. rubli i 400 tys. rubli.
Kanał Agentstwo przypomina, że omawiając w Dumie Państwowej tę serię ustaw szef jej Komisji Obrony Andriej Kartapołow wyjawił: "Koledzy, rozumiecie, już nie raz rozmawialiśmy o tym, że poprawki są... bardzo delikatne. Są wrażliwe, ponieważ prawo to zostało napisane z myślą o wielkiej wojnie, o powszechnej mobilizacji. A teraz tę wielką wojnę już czuć".
Według dziennika "The New York Times" podniesienie wieku poborowego jest wyraźną wskazówką, że Putin, w obliczu ciężkich strat ponoszonych w wojnie z Ukrainą, przygotowuje swoje siły zbrojne do długiego konfliktu z Zachodem. Przyjęte teraz przepisy są wybiegiem dla uniknięcia ogłaszania powszechnej mobilizacji.
Również agencja Bloomberg w swoim komentarzu uznała, że dodatkowi rekruci są potrzebni Putinowi do przedłużenia trwającej od końca lutego 2022 r. wojny.