Władimir Putin może polecieć do Turcji w drugiej połowie sierpnia - informuje turecki portal Hurriyet. Według medialnych doniesień podczas spotkania prezydent Recep Tayyip Erdogan ma rozmawiać z rosyjskim przywódcą m.in. o umowie zbożowej. Turecki przywódca ma zaoferować Putinowi także pomoc w rozwiązaniu konfliktu w Ukrainie.

REKLAMA

W minioną środę Erdogan i Putin rozmawiali telefonicznie. Tematem było m.in. porozumienie zbożowe i ewentualna wizyta szefa Kremla w Turcji. Dwa dni później Erdogan poinformował, że dokładny termin wizyty Putina w Turcji nie jest jeszcze znany i "zostanie uzgodniony drogą dyplomatyczną".

Dziennik "Hürriyet", który powołuje się na źródła dyplomatyczne, poinformował dziś, że do spotkania obu przywódców może dojść pod koniec sierpnia.

Według doniesień dziennika, w programie rozmów rosyjskiego przywódcy z jego tureckim odpowiednikiem będzie m.in. wznowienie umowy zbożowej, stosunki dwustronne, relacje między Turcją, Azerbejdżanem i Armenią, a także normalizacja stosunków między Turcją a Syrią.

Tymczasem agencja RIA Novosti zaznacza, powołując się na swoje źródła, że podczas spotkania Erdogan zaproponuje Putinowi kolejny raz zawieszenie broni. "Powtórzy tezę, że w wojnie nie będzie zwycięzców, a w procesie pokojowym nie będzie przegranych" - przekazało źródło rosyjskiej agencji.

Jak działało porozumienie zbożowe?

Ukraińskie porty czarnomorskie są zablokowane przez rosyjską armię. W lipcu 2022 roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie.

Celem porozumienia było zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy morskich do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.

Porozumienie było już kilkakrotnie przedłużane. Po ostatnim takim przedłużeniu terminem wygaśnięcia umowy była data 17 lipca.

W ramach umowy Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ, dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.