Premier Izraela Beniamin Netanjahu wezwał do pilnej ewakuacji ONZ-owskich sił pokojowych, stacjonujących w południowym Libanie. Wśród nich jest około 230 polskich żołnierzy.
Ostrzeżenie Benjamina Netanjahu ma związek z kolejnymi ostrzałami prowadzonymi przez armię jego państwa na południu Libanu. Bejrut przekonuje, że Siły Obrony Izraela znacznie poszerzyły obszar, który ostrzeliwują.
Izrael potwierdza, że minionej doby ostrzelał około 200 celów, związanych z libańskim Hezbollahem.
Czerwony Krzyż przekazał tymczasem, że poszkodowani w nich zostali także wolontariusze ONZ. Izraelskie wojsko przekonuje, że terroryści używają karetek do transportu broni i bojowników, ale nie przedstawia na to żadnych dowodów.
Szef rządu Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się dziś do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, o natychmiastową i bezzwłoczną ewakuację żołnierzy sił pokojowych, po to, żeby uchronić ich przed niebezpieczeństwem.
Live update: PM: UN must withdraw south Lebanon peacekeepers from combat zone, Hezbollah using them as human shield https://t.co/CuPjrc06Ky
TOIAlertsOctober 13, 2024
Siły Obronne Izraela wielokrotnie o to prosiły i spotykały się z odmowami, które miały na celu zapewnienie ludzkiej tarczy terrorystom Hezbollahu - powiedział izraelski premier.
Odmowa ewakuacji żołnierzy czyni ich zakładnikami Hezbollahu - ocenił Netanjahu, dodając, że "zagraża to zarówno im, jak i życiu izraelskich żołnierzy".
Dowództwo UNIFIL potwierdziło w czwartek, że kwatera główna i pobliskie stanowiska były w ostatnim czasie "wielokrotnie atakowane", a izraelscy żołnierze celowo ostrzelali i zniszczyli kamery monitoringu.
Agencja Reutera poinformowała tego dnia, że Izraelczycy ostrzelali z czołgu jedną z wież strażniczych przy bazie w Nakurze. Spadło z niej dwóch żołnierzy, którzy zostali lekko ranni.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w sobotę o wezwaniu państw uczestniczących w UNIFIL do natychmiastowego zaprzestania ataków na bazę misji oraz o zapewnienie należytej ochrony personelowi ONZ.
Utworzona na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ misja pokojowa działa na południu Libanu od 1978 roku. W misji UNIFIL służy 10 tys. żołnierzy wojsk pokojowych, w tym ponad 200 Polaków.