Zasłanianie twarzy w miejscach publicznych zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych w 1951 roku. Prawo to ma na celu uderzać w grupy szerzące nienawiść. Teraz z powodu epidemii koronawirusa gubernator Georgii Brian Kemp zawiesił wprowadzone przed blisko 70 laty prawo wymierzone w Ku Klux Klan.

REKLAMA

Prawo, które zabraniało zakrywania twarzy w miejscach publicznych 69 lat temu wprowadzono z powodu aktywności rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan. Jej członkowie noszą charakterystyczne białe stroje, z kapturami zakrywającymi twarze.

Zarządzenie gubernatora Georgii zezwala na noszenie maseczki, kaptura lub innej części garderoby, która zasłania część twarzy w sposób utrudniający ustalenie tożsamości osoby.

Decyzja ta jest zgodna z zaleceniami Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

W Georgii odnotowano do tej pory ponad 15,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło w tym stanie co najmniej 587 osób.

Co to jest Ku Klux Klan

Ku Klux Klan (KKK) to organizacja rasistowska, utworzona w miejscowości Pulaski w Stanach Zjednoczonych, walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA. Jej członkowie dążyli także do ograniczenia praw innych grup rasowych i etnicznych, głównie Afroamerykanów i Żydów, oraz katolików jako grupy wyznaniowej.

Ku Klux Klan powstał w XIX wieku po wojnie secesyjnej. Organizacja reaktywowana w 1915 roku w szczytowym momencie posiadała ok. 4 mln członków w całych Stanach Zjednoczonych. Począwszy od lat 30. popularność KKK zaczęła jednak gwałtownie spadać i w konsekwencji w 1944 roku organizacja została rozwiązana. Po II wojnie światowej ruch zaczął się odradzać, ale w znacznie bardziej ograniczonej formie. Z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym był zwalczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych i władze federalne.

Nazwa organizacji pochodzi od kombinacji greckiego słowa kyklos (okrąg, koło) ze słowem klan. Według innej wersji jest to onomatopeja, oddająca dźwięk przeładowania broni palnej.