Polska Misja Medyczna organizuje pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy przed nadchodzącą zimą. „Chcemy dostarczyć ofiarom tego konfliktu rzeczy, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania” – zaznacza Małgorzata Olasińska-Chart.
Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. To przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej: Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy szacuje, że na terenie enklawy zginęło już ponad 10 tysięcy osób, a 4100 z nich to dzieci. Ponad 2 tysiące osób jest też zaginionych, większość z nich może znajdować się pod gruzami domów - podkreśla Polska Misja Medyczna w komunikacie.
WHO odnotowało już ponad 100 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia w Strefie Gazy - komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. To sprawia, że trudno jest pomagać poszkodowanym cywilom. A sytuacja zdrowotna będzie się pogarszać: nie tylko w wyniku bombardowań, ale również utrudnionego dostępu do czystej wody i żywności. W mieszkańców Gazy uderzą też niskie temperatury, które nadejdą wraz ze zbliżająca się zimą - podkreśla.
Razem z Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society pomoemy mieszkacom Strefy Gazy. Obecnie chcemy dostarczy Palestyczykom rzeczy, ktrych najbardziej potrzebuj po opuszczeniu swoich domw: koce, materace, ciepe ubrania. Apelujemy o wsparcie pic.twitter.com/xBtnrdE9Sh
PMM_orgNovember 3, 2023
Przestało już funkcjonować ponad 70 proc. przychodni oraz 16 z 35 znajdujących się w Strefie Gazy szpitali. W okresie 21 października - 6 listopada przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało łącznie 569 ciężarówek z pomocą. To nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy wjeżdżało 500 ciężarówek z zaopatrzeniem dziennie.
Chcemy dostarczyć ofiarom tego konfliktu rzeczy, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania. Kluczem dla polepszenia sytuacji humanitarnej jest teraz zawieszenie broni i pełne dopuszczenie pomocy dla cywilów w Gazie - dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.
Polska Misja Medyczna liczy, że przed nadejściem niskich temperatur dostęp do poszkodowanych cywilów nie będzie ograniczany przez władze po żadnej ze stron konfliktu. Polska organizacja pomoc będzie dostarczać razem z wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society.
- ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
- przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
- załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl