Przemysław Miarczyński zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. W tej samej konkurencji brąz wywalczyła także Zofia Noceti-Klepacka. Tym samym Polacy zdobyli w Londynie już 8 medali.
Złoty medal w klasie RS:X zdobył Holender Dorian van Rijsselberge, drugi był reprezentant gospodarzy Nick Dempsey. Miarczyński po wywalczeniu brązu zaznaczył, że nie przejmuje się, iż jego konkurencji nie będzie w następnych igrzyskach. "Mam nową motywację, powalczę w nowej specjalności, kitesurfingu. Może dociągnę do Rio" - przyznał.
Urodziny w Gdańsku zawodnik pierwsze medale mistrzostw świata w windsurfingowej klasie Mistral zdobywał już jako junior. W regatach olimpijskich zadebiutował w 2000 roku w Sydney, gdzie zajął ósme miejsce. Cztery lata później w Atenach był piąty, a następne igrzyska zupełnie mu się nie udało. Na słabowiatrowym akwenie w Quingdao uplasował się na 16. pozycji.
Najlepiej koncentruje się słuchając muzyki. Nie stroni od popu i rocka, ale najchętniej sięga po utwory jazzowe i klasyczne. Jestem wielkim fanem muzyki, ale technika tak poszła do przodu, że teraz nie trzeba wozić ze sobą płyt. Praktycznie całą kolekcję, która liczy ponad 200, mam w telefonie i w każdej chwili mogę słuchać tego, na co mam ochotę - mówił przed rozpoczęciem rywalizacji w Weymouth.
Poza swoimi ulubionymi nagraniami zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego zabrał ze sobą także... ekspres do kawy. Jestem również smakoszem tego napoju, aczkolwiek staram się nie przesadzać z jego konsumpcją. Z transportem nie mam problemu, bo mój ekspres jest niewielki i od lat regularnie towarzyszy mi podczas sportowych wyjazdów - wspomniał 33-letni żeglarz.
Kilkadziesiąt minut po sukcesie Przemysława Miarczyńskiego po brązowy krążek w tej samej klasie sięgnęła nasza reprezentantka Zofia Noceti-Klepacka. Złoty medal w tej konkurencji wywalczyła Hiszpanka Marina Alabau, a srebrny Finka Tuuli Petaja.
Teraz mam tylko jeden cel w sporcie - olimpijski medal. Musi się sprawdzić porzekadło do trzech razy sztuka - mówiła przez igrzyskami Zofia Noceti-Klepacka. Zawodniczka YKP Warszawa, podopieczna trenerów Witolda Nerlinga (klubowy) i Pawła Kowalskiego (kadry), po raz trzeci w karierze wystartowała w olimpijskich regatach. W Atenach (2004), mając 18 lat, zajęła 12. miejsce w klasie Mistral, a w Pekinie (2008), faktycznie na akwenie w Qingdao, była siódma w klasie RS:X. Noceti-Klepacka czterokrotnie była mistrzynią świata w kategorii juniorek oraz młodzieżowej. W 2007 roku wywalczyła tytuł mistrzyni świata seniorów, w zeszłym oraz w tym roku zdobyła srebrne medale.
Czwartego grudnia 2009 roku została matką. Jej małżonek, Argentyńczyk Lucio Noceti, także żeglarz, postanowił poświęcić karierę dla niej, by mogła po raz trzeci wystartować w igrzyskach. Rodzina jest u mnie zdecydowanie na pierwszym miejscu. To fundament, na którym można budować resztę. Mąż czasem coś mi podpowiada, ale przeważnie nie chce się wtrącać w sportowe sprawy. Staramy się w domu nie rozmawiać o windsurfingu, wystarczająco dużo czasu poświęcam na to podczas treningów i wyścigów - mówiła nasza zawodniczka przed rozpoczęciem regat w Weymouth.
Noceti-Klepacka zajmuje się także działalnością społeczną. W 2006 roku wraz z raperem Rafałem Poniedzielskim (PONO) założyła fundację "Hey Przygodo". Chce zbudować skatepark i promować zainteresowanie muzyką oraz sportem wśród młodych ludzi.
ZŁOTE
Tomasz Majewski | lekkoatletyka, pchnięcie kulą Adrian Zieliński | podnoszenie ciężarów, kat. 85 kgSREBRNY
Sylwia Bogacka | strzelanie, karabin pneumatyczny 10 mBRĄZOWE
Julia Michalska, Magdalena Fularczyk | wioślarstwo, dwójka podwójna Damian Janikowski | zapasy, styl klasyczny (kat. 84 kg) Bartłomiej Bonk | podnoszenie ciężarów (kat. 105 kg) Przemysław Miarczyński | żeglarstwo, klasa RS:X Zofia Noceti-Klepacka | żeglarstwo, klasa RS:X