To już 484. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski apeluje do świata, by nie oczekiwał spektakularnych akcji na froncie. Tymczasem eksperci z ISW twierdzą, że brak pośpiechu w działaniach ukraińskiej armii może być celowy. Ukraińskie siły uderzyły w most łączący obwód chersoński z Krymem. Prezydent Ukrainy twierdzi, że dysponuje informacjami wywiadowczymi o przygotowaniu przez Rosjan "aktu terrorystycznego" na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarżył Rosję o zabicie 136 dzieci w Ukrainie w 2022 roku i oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne zostały wpisane na "światową listę hańby" - wynika z rocznego raportu ONZ. Najnowsze informacje na temat wydarzeń za naszą wschodnią granicą zebraliśmy dla Was w relacji na żywo z 22 czerwca 2023 roku.
Rosja utworzyła specjalne grupy, by zbierać i ukrywać ciała osób zabitych na skutek wysadzenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Podkreślił też, że potrzebne jest pełne wyzwolenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej spod rosyjskiej okupacji, by zapobiec katastrofie, którą może spowodować Moskwa.
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski poinformował, że Franciszek wysyła go do Chersonia, który ucierpiał w wyniki wysadzenia przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. To szósta podróż polskiego kardynała do zaatakowanego przez Rosję kraju.
Kardynał Krajewski, który jest prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, powiedział w Radiu Watykańskim, że w Chersoniu mieszkańcy "nieludzko cierpią". Jak dodał, ludzie są pozbawieni wody i są ostrzeliwani, gdy próbują wrócić do swoich domów; niektórzy wciąż są na dachach budynków.
Na południu kraju natomiast trwają ataki sił ukraińskich, które "stopniowo posuwają się do przodu". W tej części kraju siły ukraińskie atakują na kierunkach melitopolskim i berdiańskim, wypierając przeciwnika i wyrównując linię frontu.
"Nasi żołnierze nadal posuwają się naprzód i odnoszą sukcesy na niektórych kierunkach" - oznajmił generał Tarnawski na Telegramie. Według niego wróg stracił w ciągu ostatniej doby w sumie ponad trzy kompanie zabitych i rannych. Siły ukraińskie zniszczyły też 21 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego i dwa magazyny broni.
Siły ukraińskie skutecznie powstrzymują atak wojsk rosyjskich na wschodzie kraju, zaś na południu idą naprzód - poinformowali wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar i dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.
Ukraińskie siły obrony powstrzymują na wschodzie rosyjski atak na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marijińskim, przy czym "wróg nie przesunął się ani o metr" - oznajmiła Malar na Telegramie.
Według niej wojska ukraińskie prowadziły również w tym regionie działania ofensywne, częściowo uwieńczone powodzeniem, np. na kierunku Biłohoriwka-Dibrowa umocniły się na zajętych pozycjach.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie RE, które należą do NATO, by poparły akcesję Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformowała członkini ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Jewhenija Krawczuk na Facebooku.
Trzeba przybliżyć państwa bałkańskie funduszom europejskim i wzmocnić ich gospodarczy rozwój oraz stan bezpieczeństwa, a nie dawać pieniądze wyłącznie Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas wizyty w stolicy Bośni i Hercegowiny.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarżył Rosję o zabicie 136 dzieci na Ukrainie w 2022 roku i oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne zostały wpisane na "światową listę hańby" - wynika z rocznego raportu ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu.
Armia rosyjska zaczęła wykorzystywać do ataków rakietowych na Ukrainę nowe lotnisko, leżące w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie - poinformował ukraiński projekt Schemy Radia Swoboda.
Wczesna faza ukraińskiej kontrofensywy jest mniej udana, a siły rosyjskie wykazują się większą sprawnością, niż przewidywały oceny władz krajów zachodnich - powiedzieli zachodni oficjele cytowani przez portal amerykańskiej telewizji CNN.
Armia ukraińska nie niszczy infrastruktury, a niszczy plany wroga - powiedziała rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk, komentując ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem.
Ukraińscy żołnierze są przetrzymywani w co najmniej 42 miejscach, więzieniach lub koloniach karnych, w Rosji - poinformowała koordynatorka Medialnej Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka Tetiana Katryczenko na konferencji prasowej.
Koncerny zbrojeniowe z USA i państw Europy są zainteresowane otwarciem zakładów produkcyjnych na Ukrainie, ale dopiero po zakończeniu wojny; rozpoczęcie produkcji już teraz, w warunkach rosyjskiej inwazji, jest oceniane jako obarczone zbyt dużym ryzykiem - powiadomił Reuters.
Z odbudową Ukrainy nie będziemy czekać na koniec wojny, ona musi być prowadzona już teraz - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal podsumowując zakończoną w Londynie międzynarodową konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy.
Jewgienij Prigożyn stwierdził, że Władimir Putin jest okłamywany na temat sytuacji na froncie w Ukrainie. Założyciel najemniczej Grupy Wagnera zaatakował przy tym kolejny raz dowództwo rosyjskiego ministerstwa obrony.
Na terenie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej instalowane są kolejne miny - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ostrzegł przed planami "dużego aktu terroru" rozpatrywanymi przez Rosję.
Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow komentując w czwartek ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, oświadczył, że "ciąg dalszy nastąpi". Wspomniał także o "planowej pracy" sił bezpieczeństwa i "ruchu oporu".
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zainwestował miliony w znane niemieckie start-upy. Zostało to ujawnione w wyniku wycieku ponad 400 tys. dokumentów, do których dotarła stacja SWR. Oligarcha znajduje się na liście sankcji UE - pisze portal telewizji ARD.
Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej i do NATO nie jest kwestią dekady, lecz najbliższych kilku lat, myślę, że nastąpi to bardzo szybko - powiedział podczas odbywającej się w Londynie konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy premier tego kraju Denis Szmyhal.
Unia Europejska wypłaciła Ukrainie kolejną transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach corocznej pomocy finansowej. Poinformowała o tym szefowa KE Ursula von der Leyen.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał w czwartek, że po rozmowach na konferencji w Londynie ma pewność, że Kijów otrzyma 6,5 mld dolarów na odbudowę kraju.
Rosja planuje "akt terrorystyczny" w elektrowni jądrowej w Zaporożu - poinformował dzisiaj Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy dysponuje informacjami wywiadu o możliwym ataku na elektrownię. Rosjanom ma zależeć na uwolnieniu substancji radioaktywnych.
Największa w Europie elektrownia jądrowa w Zaporożu składa się z sześciu reaktorów i pozostaje pod rosyjską okupacją niemal od początku pełnowymiarowej inwazji.
Przedstawiciele Kremla zaprzeczają oskarżeniom. Moskwa twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne a na miejscu cały czas pracują inspektorzy, którzy "wysoko oceniają poziom bezpieczeństwa w elektrowni".
Warto przypomnieć, że przed wysadzeniem zapory w Nowej Kachowce, Kijów wielokrotnie informował, że Rosjanie szykują się do jej zniszczenia.
Rosja, tworząc komisję ds. zbadania rzekomych przestępstw władz ukraińskich wobec nieletnich w Donbasie, próbuje odwrócić narrację w kwestii masowego uprowadzania przez nią dzieci z okupowanej części Ukrainy - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
20 czerwca rosyjska Duma zagłosowała za utworzeniem komisji parlamentarnej w celu zbadania rzekomych przestępstw popełnionych przez ukraiński rząd wobec nieletnich w Donbasie od 2014 roku, co prawie na pewno jest reakcją na międzynarodowe potępienie deportacji dzieci z okupowanej części Ukrainy przez Rosję od czasu jej pełnej inwazji.
Ukraińskie Dowództwo Sił Zbrojnych informuje, że tylko 21 czerwca wyeliminowano około 650 żołnierzy wroga. Według danych Kijowa, od początku inwazji w lutym 2022 roku Rosja straciła już ponad 222 tysiące żołnierzy.
Armia rosyjska w nocy ze środy na czwartek zaatakowała Odessę przy pomocy irańskich dronów Shahed. Trzy z nich zostały zestrzelone, jeden trafił w magazyn - powiadomiły władze regionu.
Zestrzelenie trzech dronów potwierdziła rzeczniczka armii na południu Ukrainy Natalia Humeniuk oraz przedstawiciel władz Odessy Serhij Bratczuk.
"Jeden dron trafił w pomieszczenie magazynowe. Pożar sprawnie zlikwidowano. Ludzie nie ucierpieli" - napisał Bratczuk w Telegramie w czwartek rano.
Koalicja państw zachodnich bierze pod uwagę Rumunię jako potencjalną lokalizację do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16; NATO zbliża się do rozpoczęcia działań mających na celu przekazanie tych samolotów siłom ukraińskim - poinformowało Politico, powołując się na anonimowe źródła w Departamencie Obrony.
Żaden z europejskich oficjeli nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że Rumunia brana jest pod uwagę jako miejsce szkolenia. Rzecznik holenderskiego ministerstwa obrony powiedział jedynie, że sojusznicy pracują nad utworzeniem centrum szkoleniowego F-16 w Europie Wschodniej.
Amerykański Instytut Badań nad Wojną proponuje, by nie patrzeć na ukraińską kontrofensywę przez pryzmat codziennych zdobyczy terytorialnych. Ukraińcy mogą grać na wyczerpanie sił przeciwnika, przygotowując w ten sposób grunt pod główne uderzenie - przekonują eksperci.
21 czerwca odnotowano ponad 40 poważnych starć na froncie. Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 12 ataków na miejsca koncentracji wojsk okupanta i 6 uderzeń na systemy rosyjskiej obrony powietrznej. W starciach zniszczono rosyjski helikopter Mi-24 i 7 dronów zwiadowczych.
W ciągu ostatniej doby Rosja dokonała z kolei 44 ataków z powietrza z użyciem rakiet i irańskich dronów Shahed. Okupanci koncentrują swoje działania w rejonie Łymanu, bachmutu, Awdijiwki i Marijinki.
#UkrainianArmy Infantry soldiers prepare for battle.#counteroffensive #UkraineRussianWar pic.twitter.com/7dnb6PpKxZ
UkraineWarVidJune 21, 2023
Ukraińskie siły przeprowadziły ataki rakietowe na most łączący region Chersonia i Krym - podały źródła rosyjskie. Przedstawiciel rosyjskich władz obwodu chersońskiego, Władimir Saldo stwierdził, że most najprawdopodobniej zaatakowano przy pomocy systemu Storm Shadow. Nie ma informacji o ofiarach.
Most Czonharski zbudowany nad Cieśniną Czonharską nazywany jest "bramą na Krym" i stanowi jedną z nielicznych przepraw łączących półwysep z lądem.
"Niektórym wydaje się, że to film rodem z Hollywood i oczekują natychmiastowych postępów. Tak nie będzie" - zakomunikował Wołodymyr Zełenski tłumacząc, że stawką jest życie ludzi.