Wybierasz się samochodem na groby swoich bliskich? Obejrzyj kampanie społeczne przestrzegające przed brawurą na drodze. Zwolnij, włącz myślenie i - raz jeszcze - zwolnij. W czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz 2012" w 428 wypadkach zginęło 36 osób, czyli średnio 7 osób dziennie. Zrób wszystko, żeby samemu nie stać się ofiarą brawury na drodze.

REKLAMA

Co roku w mediach pojawiają się kampanie społeczne, które w sposób dobitny - bywa, że brutalny - mają przemówić do wyobraźni kierowców. Obejrzyj je, zanim zdecydujesz się na wyjazd. Zwolnij, bądź trzeźwy i w dobrej kondycji fizyczno-psychicznej, nie korzystaj z telefonu i włącz myślenie.

Rozmowy przez telefon podczas jazdy. Chwila dekoncentracji może kosztować czyjeś życie. Dlatego pamiętaj, by odpowiednio przygotować się przed podróżą i zabrać ze sobą zestaw głośnomówiący. Na czas podróży najlepiej "pożegnać się" z komórką" i oddać ją pasażerowi siedzącemu obok. Zobacz, czym może skończyć się używanie komórki w trakcie jazdy.

Kolejny spot wyprodukowała Polska Fundacja Jednym Śladem.

Pijani kierowcy lub tacy pod wpływem środków odurzających są plagą na drogach. To fakt. Pamiętajcie jednak, że nawet trzeźwy, ale chory, osłabiony kierowca, może stanowić zagrożenie. Jeśli czujesz się źle, masz objawy przeziębienia czy brakuje ci snu - nie siadaj za kierownicę. Każdy błąd na drodze może kosztować czyjeś życie.

STOP. Przejazd kolejowy. Wielu kierowców nie zatrzymuje się - pomimo znaków - przed przejazdem kolejowym. Konsekwencje mogą być tragiczne.

Rodziny, których dotknęła tragedia na drodze, muszą się z nią zmagać przez całe życie. Włączy myślenie - pomyśl o swoich bliskich i nie bądź mordercą na drodze.

Akcja "Znicz 2013"


31 października rozpoczęła się policyjna Akcja "Znicz 2013". Jak co roku policjanci sprawdzą prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny aut. Mundurowi skontrolują także to, czy dzieci przewożone są w fotelikach, pasażerowie mają zapięte pasy i czy w samochodach nie ma zbyt wiele osób.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach; po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Ważne jest także, żeby kierowcy, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej i nie spieszyli się nadmiernie.

Policja apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Warto zabrać także ze sobą odblaskowe ubranie czy opaski.

Policja przypomina najważniejsze zasady, które ułatwią podróżowanie:


- W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

- Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

- Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

- Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

- Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

- Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.