"Jezus od samego początku pragnie, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Chce, aby to czynił tak, jak On sam tego dokonał: nie jako potężny, ale w postaci sługi, nie aby Mu służono, lecz żeby służyć" - mówił papież Franciszek w homilii podczas mszy w Centrum św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odwiedził dwa krakowskie sanktuaria – Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Wieczorem podczas Czuwania Modlitewnego w Brzegach będzie przekonywał młodych, że warto iść za przykładem św. Faustyny i św. Jana Pawła II.
Pierwsze trzy dni Światowych Dni Młodzieży minęły spokojnie, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie odnotowały żadnych poważnych zdarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Można powiedzieć wręcz w ten sposób, że liczba zdarzeń jaki odnotowuje policja i inne służby spadła znacząco, prawie dziesięciokrotnie w porównaniu z dniami poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży - dodał. W Krakowie jest bezpiecznie, Światowe Dni Młodzieży odbywają się bezpiecznie, jest świetna atmosfera, atmosfera radości, atmosfera modlitwy, atmosfera spotkań - podkreślił minister Błaszczak.
A w Krakowie dziś upał
Policja może bez uprzedzenia zamykać ulice, którymi będą maszerować pielgrzymi. Grupy wiernych wybrały różne trasy, którymi mogą dojść na Campus Misericoriae w Brzegach. Trzeba omijać m.in. Wielicką w Krakowie, gdzie samochody poruszają się w żółwim tempie. Wszystko przez zamknięcie papieskiej trasy, czyli ulic Zwierzynieckiej, Mostu Dębnickiego, Konopnickiej aż do Ronda Matecznego i dalej Powstańców Śląskich, oraz Kuklińskiego. Wyłączony z ruchu jest też cały ciąg ulic od osiedla Rybitwy w Krakowie, aż do Brzegów.
Selfie z Franciszkiem? Takie rzeczy tylko w Krakowie
Dziś... Brzegi
Informujemy za ZIKiD w Krakowie:
Tramwajem, chodnikiem, jezdni ... pielgrzymi zmierzaj do Brzegw #SDM_traffic https://t.co/yevP3b6ZJi
ZIKiTKrakow30 lipca 2016
Zakończył się obiad z papieżem. Był to bardzo wzruszający i ważny moment dla nas wszystkich - powiedziała rzecznik ŚDM Dorota Abdelmoula. Uczestnicy spotkania mieli czas na rozmowę z Franciszkiem. Papież w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zjadł obiad z młodzieżą z różnych krajów. Czuliśmy się jakbyśmy jedli obiad z ojcem. Jak jedna, wielka rodzina - dodaje w rozmowie z RMF FM Małgorzata Krupnik, uczestniczka spotkania. Taki wspólny posiłek to tradycja Światowych Dni Młodzieży.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Policja zamyka trasę papieskiego przejazdu do Brzegów. Za chwilę z ruchu zostanie wyłączony cały ciąg ulic od Mostu Dębnickiego, do Ronda Matecznego i dalej przez osiedle Rybitwy, aż do Brzegów. Przechodzą tam tłumy pielgrzymów. Na ulicy Klasztornej i Bieżanowskiej - z ruchu wyłączona jest też część ulicy Śliwiaka i cała ulica Półłanki.
Pielgrzymi zebrani na Franciszkańskiej 3 w Krakowie, liczą że Franciszek i dziś pojawi się w słynnym oknie. Zwykle przemawiał z tego miejsca wieczorem, ale dziś jedzie do Brzegów i nie można wykluczyć, że zostanie tam na noc. Tak więc perspektywa popołudniowego spotkania z papieżem wcale nie jest taka nieprawdopodobna.
Papież Franciszek podczas obiadu z młodzieżą z różnych krajów. Wspólny posiłek papieża z młodymi ludźmi to tradycja Światowych Dni Młodzieży. Do stołu z Franciszkiem zasiedli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i 13 przedstawicieli młodzieży ze wszystkich kontynentów.
"Papa Francesco" i "prosimy, prosimy" skandują osoby, które stoją przed siedzibą arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Liczą, że Franciszek podejdzie do okna i coś do nich powie.
Wyróżnia się ok. 70-osobowa grupa Włochów z Kalabrii, w jaskrawych, jasnozielonych koszulkach. Tańczą w kole, śpiewają religijne pieśni.
Największym zagrożeniem dla pielgrzymów dziś i jutro jest upał - ostrzegają służby medyczne zabezpieczające Światowe Dni Młodzieży. Apelują, by pamiętać o nakryciu głowy i piciu dużej ilości wody. Do tej pory najczęstszym powodem interwencji lekarzy były omdlenia i zasłabnięcia. Na drugim miejscu - różne dolegliwości bólowe, a na trzecim - urazy stawu skokowego - mówi Małgorzata Popławska, szefowa krakowskiego pogotowia ratunkowego. Od początku imprezy po pomoc medyczną zgłosiło się 3050 pielgrzymów.
Poznajecie? Były wicepremier na dyżurze w szpitalu w Krakowie:
...Wicepremier ze stetoskopem przy Boniach. pic.twitter.com/XuJnnFTlli
Piekarski_M29 lipca 2016
Wierni, głównie Polacy, gromadzą się przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, gdzie pod oknem papieskim czekają na Franciszka. W stosunku do ubiegłych dni jest tu niewielu pielgrzymów - zdecydowana większość przejechała już do Brzegów lub jest jeszcze w Łagiewnikach.
Papież wraca już na obiad w kurii biskupiej.
Podczas gdy w podkrakowskich Brzegach gromadzą się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, by na wieczornym czuwaniu spotkać się z papieżem, na krakowskich Błoniach trwa rozmontowywanie ołtarza.
Papież Franciszek w sobotę rano w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach wyspowiadał ośmioro młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim. Wcześniej planowano, że będzie to pięć osób.
Franciszek: jest miejsce na znaki dokonane przez nas; ewangelia pozostaje księgą otwartą, do której pisania jesteśmy powołani.
CAŁĄ HOMILIĘ PAPIEŻA FRANCISZKA PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
Papież: serce Jezusa zdobywa się szczerym otwarciem, sercem, które potrafi rozpoznać i opłakiwać swoje słabości.
Papież: życie najbliższych uczniów Jezusa, do grona których jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody.
Papież: Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie, przymkniętych drzwi, podwójnego życia. Wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń, wyjść rezygnując ze swoich zabezpieczeń.
Papież: w życiu kapłanów i osób konsekrowanych może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętymi w swych środowiskach; Jezus wskazuje drogę w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń; to podróż bez biletu powrotnego.
Papież do duchowieństwa: Jezus posyła. Od samego początku pragnie On, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata.
W Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się msza św, którą sprawuje papież Franciszek. W świątyni jest około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.
Papież Franciszek przyjechał do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odprawi mszę św. dla duchowieństwa.
Po zakończeniu mszy św. papież powróci do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie zje obiad z młodzieżą - to już tradycja Światowych Dni Młodzieży. Przy stole towarzyszyć mu będzie 13 osób - po dwóch przedstawicieli z każdego kontynentu i dodatkowo jeszcze jedna osoba z Ameryki. Zaserwowana ma być "zdrowa polska kuchnia".
W sobotę po godz. 9.30 w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zakończyła się liturgia pojednania z udziałem papieża Franciszka.
Pan dzisiaj chce, żebyśmy jeszcze głębiej doświadczyli jego miłosierdzia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa - mówił Franciszek do wiernych zebranych przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Nawet wtedy, kiedy myślimy, kiedy nam się wydaje, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi - mówił Franciszek w wystąpieniu, które nie było wcześniej planowane - On kocha nas, jako takich, w ten sposób także jego miłosierdzie staje się rzeczywistością dla nas. Wykorzystajmy ten dzień, żebyśmy wszyscy mogli otrzymać miłosierdzie Jezusa.
Następnie wraz z wiernymi zmówił modlitwę. Bardzo was proszę módlcie się za mnie - zwrócił się do wiernych papież.
Po drodze do Bramy Miłosierdzia papież rozmawiał z rodzinami z chorymi dziećmi i udzielał im błogosławieństwa.
Papież Franciszek w Bazylice Miłosierdzia Bożego spowiada pięcioro młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim.
Przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, które w sobotę odwiedza papież Franciszek, od rana czekały rzesze pielgrzymów.
Komunikacyjne utrudnienia w Krakowie. W związku z przejazdem papieża do Łagiewnik i z powrotem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zmienia trasy autobusów i tramwajów.
Szczegółowe informacje o utrudnieniach komunikacyjnych znajdziecie TUTAJ >>>>
Papież Franciszek przyjechał do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W klasztornej kaplicy pomodlił się przed grobem św. s. Faustyny Kowalskiej i przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego.
Papież Franciszek już w drodze do Łagiewnik. W sanktuarium Jana Pawła II rozpoczęło się już czuwanie i oczekiwanie na papieża Franciszka. O godzinie 10:30 odprawiona zostanie msza św., w trakcie której papież wygłosi homilię. W sanktuarium gromadzą się księża i siostry zakonne, przybywa też pielgrzymów.
Kolejni pielgrzymi docierają do Campusu Misericordiae w Brzegach. To wciąż niewielkie grupy, które chcą zająć jak najlepsze miejsca. Młodzi Włosi mówili reporterowi RMF FM, że w Brzegach zostaną do jutra. Są przygotowani - mają ze sobą śpiwory. Niektórzy z nich już się w nie zawinęli i odsypiają podróż.
#DM2016 #CampusMisericordiae #brzegi blisko 200 osobowa grupa Wochw. Pierwsza tak dua w campusie. @RMF24pl pic.twitter.com/KzgdyYA9bG
BartekPaulusJuly 30, 2016
Główne obawy przed Światowymi Dniami Młodzieży dotyczyły tego, że teren w Brzegach jest podmokły. Jak wygląda to dzisiaj? Jak donosi nasz reporter, grunt jest miękki, ale na razie nie widać miejsc, w których pojawiałoby się błoto.
Ważna informacja dla osób podróżujących o poranku po Krakowie
#SMD_traffic Z powodu zamknicia przez policj ul. Tischnera linie autobusowe 133, 135 oraz 155 s skrcone do ptli tramwajowej Kurdwanw.
MPK_KrakowJuly 30, 2016
#Krakow #DM2016 dzi kierunki: agiewniki i Brzegi. pic.twitter.com/36LTo0bcVi
krakow_plJuly 30, 2016
Podczas wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach papież otrzyma od sióstr specjalnie przygotowany "Dzienniczek" św. Faustyny w języku hiszpańskim.
To nie jest zwyczajna książka, nie jest to zwyczajny pamiętnik zakonnicy, ale dzieło, w którym zostało zapisane orędzie dla Kościoła i świata, jakie przekazał Jezus za pośrednictwem siostry Faustyny - mówiła PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Sanktuarium w Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak. Ofiarując go ojcu świętemu, chcemy podzielić się tym skarbem, który inspiruje Kościół w naszych czasach - wyjaśniła.
Pierwsi pielgrzymi z Kuby zajęli już miejsca w sektorach w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie dziś papież Franciszek spotka się na wieczornym czuwaniu z młodzieżą. Kilkaset metrów od ołtarza stoi wóz satelitarny RMF FM. Na miejscu jest nasz dziennikarz Bartłomiej Paulus.
Wybieracie się na wieczorne czuwanie w Brzegach? Zerknijcie na mapkę przygotowaną przez organizatorów!
Jak widać na zdjęciu, pomysłowość pielgrzymów nie zna granic :)
#Krakow2016 pilgrims find the most creative solutions to muddy discomforts! #WYD #ViaCrucis pic.twitter.com/PuI9ZiCUWW
wyd_enJuly 30, 2016
Dzisiaj Fakty @RMF24pl co p godziny . Bd najlepiej poinformowany Reporterzy @rmf_fm s tam gdzie dziej si najwaniejsze wydarzenia
MarekBalawajderJuly 30, 2016
"Mały Książę" - to tytuł, o który najczęściej pytają w krakowskich księgarniach przybyli na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymi. Prócz tego szukają głównie przewodników, albumów, książek o historii Polski.
Dziś największych utrudnień w Krakowie należy spodziewać się na trasach prowadzących do Łagiewnik i do Brzegów, gdzie mają się odbyć uroczystości z papieżem Franciszkiem. Komunikacja miejska będzie funkcjonować według nowego schematu, który będzie kładł nacisk na dowiezienie ludzi na wschód miasta, tj. w kierunku Brzegów.
Poważnych utrudnień w ruchu (w tym wyłączeń z ruchu) należy spodziewać się na trasie do Łagiewnik (Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Tischnera - Turowicza). Ulice te będą czasowo wyłączone z ruchu w godzinach od 4 rano do 14.
Od godz. 14 do 21 wyłączone będą z ruchu ulice na trasie do Brzegów (Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Powst. Śląskich - Powst. Wielkopolskich - Kuklińskiego - Lipska - Surzyckiego - Rybitwy - Botewa - Śliwiaka).
Ruch z ulic przecinających będzie wyłączany na pół godziny w trakcie samego przejazdu. Komunikacja miejska będzie funkcjonować tak długo, jak to będzie możliwe.
W prasie bez zmian - papież Franciszek kolejny dzień króluje na "jedynkach".
Władze gminy mają nadzieję, że papież zostanie w Brzegach na noc. Czeka na niego specjalnie przygotowany apartament. Pomieszczenie jest skromne, wystrojem nawiązuje do apartamentu Jana Pawła II w Loreto. W pokoju znajduje się szerokie łóżko z wygodnym materacem, szafa, biurko, nocny stolik i rzeźbione krzesła obite białym aksamitem.
Wieczorem w Campusie Misericordiae rozpocznie się modlitewne czuwanie papieża z młodzieżą. Ojciec Święty przejdzie z przedstawicielami wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Adorację Najświętszego Sakramentu poprzedzi inscenizacja odwołująca się do tekstu modlitwy Światowych Dni Młodzieży. Papież usłyszy świadectwa młodych ludzi: z Polski, Syrii i Paragwaju.
Po zakończeniu czuwania w Brzegach rozpocznie się koncert "Credo in Misericordiam Dei". Wezmą w nim udział artyści z całego świata, m.in. Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, zespół Hajlandery, Andrzej Lampert, zwyciężczyni "Voice of Italy" siostra Cristina Scuccia, Mieczysław Szcześniak. Artystom towarzyszyć będą chór i orkiestra ŚDM.
W klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Franciszek będzie się modlił przed grobem św. s. Faustyny i słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego. Później w Bazylice Miłosierdzia Bożego wyspowiada pięcioro młodych ludzi - wolontariuszy ŚDM. Ojciec Święty będzie trzecim - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim spowiada.
W Sanktuarium św. Jana Pawła II Franciszek odprawi mszę św. dla duchowieństwa. W świątyni będzie około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.
Ojciec Święty zje dziś obiad z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem, tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.
Piątek na ŚDM był dniem ważnych wydarzeń. Przypominamy je na zdjęciach poniżej:
(mn)