W połowie maja zaczną obowiązywać pierwsze strefy zakazu lotów wprowadzone w związku ze zbliżającym się Euro 2012. Zakazy nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, lecz tzw. lotnictwa ogólnego - małych samolotów czy paralotni.

REKLAMA

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz wyjaśnia, że wprowadzenie zakazu ma znaczenie dla procedur wojskowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej. To przeciętnego Polaka mało obchodzi; może obchodzić paralotniarza, pilota ultralekkiego samolotu lub modelarza, który będzie chciał wysłać w powietrze samolot z podwieszoną kamerką do rejestracji obrazu nad miejscem rozgrywek czy strefą kibica - wyjaśnia Hlebowicz.

Sprawdź strefy zakazu lotów

Ograniczenia w przestrzeni powietrznej Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadziła na wniosek Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Dotyczą 26 stref zakazu lotów. Pierwsze, w trzech miejscach w Warszawie i okolicach, zaczną obowiązywać już 15 maja.

Z najdalej idącymi ograniczeniami ruchu w powietrzu lotnicy muszą się liczyć w okolicach Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia - miast, w których będą rozgrywane mecze piłkarskie. W dniach spotkań, od godzin popołudniowych do późnej nocy zakazy wykonywania lotów będą obowiązywały w promieniu 50 km od stadionów. W przypadku Warszawy oznacza to np., że strefa zamknięta będzie sięgać za Mińsk Mazowiecki. Dodatkowo strefy zakazu lotów będą też, w tym samym czasie, w promieniu dwóch kilometrów od stadionów.

Cztery 50-kilometrowe strefy wokół stadionów nie będą dotyczyły m.in. lotnictwa państwowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy przewozu VIP-ów.

Od 7 czerwca do 2 lipca codziennie od popołudnia do północy zamknięta będzie też przestrzeń powietrzna w promieniu dwóch lub trzech kilometrów od stref kibica w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

W okolicach stolicy nie będzie też można latać w pobliżu obiektów kluczowych dla organizacji i przebiegu mistrzostw - Centrum Olimpijskiego, centrum Expo XXI oraz Policyjnym Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie. Zakaz lotów nad tymi miejscami zacznie obowiązywać już 15 maja i potrwa dwa miesiące.

Strefy zakazu lotów wprowadzono też w promieniu dwóch kilometrów od miejsc, gdzie mieszkać i trenować będą reprezentacje uczestniczące w turnieju. Od 7 czerwca do 2 lipca nie będzie można latać w pobliżu obiektów w Jachrance (gdzie mieszka drużyna Grecji), Warce (Chorwacja), Gdyni i Spocie (Irlandia), Gdańsku (Niemcy), Gniewinie (Hiszpania), Opalenicy (Portugalia), Krakowie (Anglia), Wieliczce (Włochy) i Kołobrzegu (Dania).

Zakazy dotkną blisko 8 tysięcy ludzi

Trudno określić, ilu lotników dotkną ograniczenia w ruchu powietrznym na czas Euro 2012. W rejestrze cywilnych statków powietrznych prowadzonym przez ULC, według danych z lutego, figuruje 1140 samolotów, prawie 200 śmigłowców, ponad 750 szybowców i motoszybowców oraz prawie 150 załogowych balonów. Takich statków powietrznych jak paralotnie czy małe bezzałogowce nikt nie rejestruje.

Według stanu na koniec 2011 roku licencję pilota turystycznego ma w Polsce prawie 2,5 tysiąca osób. Świadectwo kwalifikacji, które uprawnia do lotów na paralotniach, ma w Polsce ponad 4,2 tysiąca osób. Kolejnych 500 może latać na motolotniach, lotniach albo ultralekkich samolotach lub wiatrakowcach.