Twoje Pieniądze w Faktach RMF FM to dziś pieniądze zarobione za granicą. W naszym poniedziałkowym cyklu przyjrzymy się płacom i poziomowi cen za granicą. Nasi korespondenci wskażą, jakie branże w ich krajach wciąż potrzebują pracowników z Polski. Doradzimy, jak znaleźć dobrą pracę i nie dać się oszukać oraz jak zapłacić podatki od pieniędzy zarobionych na zachodzie.

REKLAMA

Polskie zarobki na razie są marne i wiele wskazuje na to, że na razie jesteśmy na nie skazani.

Według oficjalnych statystyk za granicą pracuje ponad 2 miliony polskich obywateli. Ponad 90 proc. przebywa w krajach europejskich. W ubiegłym i poprzednich latach, co roku ta liczba zwiększała się o około 100 tysięcy rocznie, zbliżając się do rekordu z końca poprzedniej dekady, kiedy to za granicą przebywało 2,3 miliona Polaków. Po wybuchu kryzysu więcej naszych rodaków wracało, a mniej wyjeżdżało, ostatecznie migracja zarobkowa ponownie przybiera na sile. Dwie trzecie wyjeżdżających Polaków przebywa za granicą nie dłużej niż rok. Coraz więcej osób decyduje się jednak na stałą emigrację.

Decydującym o wyjeździe czynnikiem jest dysproporcja płac oraz brak zajęcia w Polsce. Płace nominalne w mniej zamożnych częściach zachodniej Europy są prawie 3 razy wyższe niż w Polsce, w zasobniejszych regionach ponad 4, zaś w bogatej Norwegii i Szwajcarii, które mają wyjątkowo silne waluty, przeliczone na złote średnie pensje okazują się odpowiadać półrocznemu przeciętnemu wynagrodzeniu w Polsce. Po uwzględnieniu różnic w poziomie cen, nadal okazuje się, że zachodnie pensje dają mniej więcej dwa razy większą siłę nabywczą niż polskie. [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

Polacy przeważnie wykonują podstawowe i gorzej opłacane prace. Znajdujemy zatrudnienie w rolnictwie, gastronomii, pracach porządkowych, opiece. Cenieni są też polscy budowlańcy. Oczywiście emigrują też osoby lepiej wykształcone, którym udaje się zdobyć dobrze opłacane posady we własnych zawodach. [W TYCH BRANŻACH MOŻNA ZNALEŹĆ PRACĘ ZA GRANICĄ]

W naszym cyklu doradzimy dziś, jak szukać pracy za granicą. [Dokładnie opisujemy to TUTAJ] Na naszych stronach znajdziecie poradnik dotyczący płacenia podatków od dochodów osiągniętych za granicą.

Prosimy też o udział w naszej sondzie. Pytamy w niej o to, jakie zarobki w kraju byłyby wystarczające do porzucenia myśli o emigracji.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video