W krajach europejskich średnia pensja jest nawet kilkukrotnie większa niż w Polsce. Nic więc dziwnego, że poszukiwanie pracy za granicą jest popularne. Przed wyjazdem warto jednak poznać dokładnie zagranicznego pracodawcę, aby nie dać się oszukać.

REKLAMA

Dokładnie sprawdź pracodawcę

Przed wybraniem pracodawcy powinniśmy dokładnie go sprawdzić. Najlepiej zaczynając od najprostszych metod, czyli przejrzenia strony internetowej i for internetowych, gdzie możemy znaleźć opinie na jego temat. Gdzie szukać zagranicznych pracodawców? W gazetach i na portalach internetowych ogłoszeń jest bardzo dużo. Najbezpieczniej jednak wybrać urząd pracy albo agencję zatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że takie firmy pośrednictwa pracy również powinniśmy sprawdzić, czy istnieją w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia - radzi Magda Płoskońska, pośrednik pracy z Ochotniczego Hufca Pracy w Olsztynie. Można to zrobić na stronie kraz.praca.gov.pl.

Podpisz umowę i poproś o kontakt

Korzystając z agencji trzeba podpisać umowę oraz poprosić o kontakt do pracodawcy. Jeżeli dostaniemy dokumenty w obcym języku, a nie jesteśmy w stanie ich dokładnie przetłumaczyć, poprośmy o to znajomych albo zapłaćmy za tłumaczenie. Korzystając z oferty agencji zatrudnienia, należy pamiętać, że nie może ona pobierać opłat od osób szukających pracy - mówi Płoskońska. Wyjątkiem są kwoty z tytułu np. tłumaczenia dokumentów czy kosztów podróży. W innym przypadku jest to naruszenie prawa.

Nie należy przepłacać za przejazd do pracy, co często się zdarza, jeżeli odpowiada za to firma zewnętrzna. Można znaleźć coś tańszego na własną rękę. Pamiętajmy też, żeby nie płacić pośrednikowi za znalezienie mieszkania czy wynajem - zdarza się, że takie lokale są droższe i taniej wyjdzie wynajęcie czegoś samemu. Warto przed wyjazdem kupić również bilet powrotny. Są różne sytuacje. Może się zdarzyć, że pracy nie będzie albo będzie mało opłacalna. Kiedy skończą nam się pieniądze, będziemy mieli możliwość powrotu.

Szukaj pracy przed wyjazdem

Najłatwiej szukać pracy za granicą jeszcze w Polsce. Jeżeli jednak zdecydujecie się na wyjazd i szukanie pracy na miejscu, szczególnie ważne jest uzyskanie informacji na temat sytuacji na rynku pracy w danym państwie oraz możliwościach zatrudnienia. W takiej sytuacji warto również zabrać ze sobą świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy oraz referencje, które będzie można przedstawić potencjalnym pracodawcom. Warto oczywiście przetłumaczyć takie dokumenty. Przeprowadzka do innego kraju wiąże się ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach życia osoby wyjeżdżającej za granicę. Bardzo ważne jest uzyskanie pełnej informacji o warunkach życia i pracy w danym kraju. Niewielki wysiłek włożony w zaplanowanie wyjazdu pomoże zaoszczędzić czas, energię i uniknąć niepotrzebnych frustracji po przyjeździe. Warto również zaznajomić się z prawem pracy obowiązującym w danym państwie.

Weź ze sobą dokumenty

Przed samym wyjazdem warto upewnić się, że posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości, zezwolenie na pobyt, jeżeli jest wymagane, wszelkie umowy lub korespondencję z pracodawcą.