W związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie wskazało, że w zaistniałych okolicznościach "z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom".

"W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej" - czytamy.

Resort zaznaczył, że za pośrednictwem Ambasady RP w Tel Awiwie, Kairze oraz Biura w Ramallah, "od momentu wybuchu konfliktu, było i jest w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z egipskimi i izraelskimi władzami, dokładając tym samym wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację".

"W związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort zapewnił, że przedstawiciele MSZ pozostają w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy.

Hamas zawiesił ewakuację cudzoziemców

Agencja AFP, powołując się na wypowiadającego się anonimowo urzędnika administracji Hamasu, podała, że Hamas zawiesił w sobotę ewakuację cudzoziemców i osób posiadających podwójne obywatelstwo do Egiptu. Decyzja ta zapadła po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali.

Żaden posiadacz zagranicznego paszportu nie będzie mógł opuścić Strefy Gazy, zanim ranni, których należy ewakuować ze szpitali w północnej Strefie Gazy, nie zostaną przewiezieni na przejście graniczne w Rafah - powiedział urzędnik.

Według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej, w Strefie Gazy jest około 30 obywateli polskich.

Egipskie źródło: Ewakuacje zawieszone po ataku na karetkę

Ewakuacje rannych mieszkańców Strefy Gazy i posiadaczy zagranicznych paszportów przez przejście Rafah do Egiptu zostały zawieszone po izraelskim ataku na karetkę pogotowia - podały dziś egipskie źródła w służbach bezpieczeństwa.

Jedno ze źródeł powiedziało agencji Reutera, że ewakuacje zawieszono w sobotę.

Armia izraelska potwierdziła w piątek zaatakowanie karetki pogotowia przed wejściem do największego szpitala w palestyńskim mieście Gaza. Zapewniła jednak, że pojazd był "używany przez komórkę terrorystyczną Hamasu".

Wcześniej ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, administrowanej przez Hamas, podało, że około 20 Palestyńczyków zginęło lub zostało rannych w izraelskim ataku na konwój karetek pogotowia.