W Polsce matura, w USA - SAT i ACT, a w Australii - egzamin państwowy. Uczniowie niemal na całym świecie muszą zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. W niektórych krajach zasady przeprowadzania testów są bardzo restrykcyjne - w Chinach za ściąganie nagana jest wpisywana do akt, a uczeń do końca życia niesie ze sobą informację, że oszukiwał na egzaminie.
W USA istnieją dwa rodzaje egzaminów, które odpowiadają europejskiej maturze: powszechny SAT (Scholastic Aptitude Test) oraz nieco mniej popularny ACT (American College Testing)
SAT składa się z serii testów z matematyki, języka angielskiego, historii, języków obcych i przedmiotów ścisłych. Za każdą błędną odpowiedź abiturientowi odejmuje się punkty, których suma widnieje na dokumencie ukończenia szkoły średniej (High School). Egzaminy odbywają się siedem razy w roku, za przystąpienie do nich należy uiścić opłatę w wysokości 75 dolarów.
Z kolei w Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat liceum uczniowie zaliczają kolejne moduły edukacyjne, a wyniki zaliczeń się sumują. Następnie należy wybrać trzy lub cztery przedmioty z około 30 dostępnych, z których zdaje daje się dwuetapowy egzamin AS Level. Drugi etap nie jest obowiązkowy, jednak niezbędny dla kontynuowania nauki na uniwersytecie. Oprócz wyników z egzaminów o przyjęciu na prestiżowe, brytyjskie uczelnie decydują referencje i rekomendacje.
W Chinach zdaje się gaokao. Co roku, w Państwie Środka do matury przystępuje blisko 10 milionów młodych Chińczyków. Egzamin wieńczy 12 lat edukacji i można przystąpić do niego tylko raz w życiu. Za ściąganie grozi natychmiastowe wyrzucenie z sali i nagana wpisana do akt - tak, aby wiedział o niej każdy przyszły pracodawca niedoszłego abiturienta. Za sprzedaż urządzeń umożliwiających ściąganie na maturze grozi w Chinach 15 lat więzienia.
Uczniowie w Australii mogą natomiast wybrać nie tylko przedmioty, ale i sposób, w jaki będzie przeprowadzony egzamin maturalny. Istnieje egzamin państwowy, niezależny od szkoły oraz egzamin szkolny przeprowadzony w placówce, w której uczeń pobierał nauki. Ten ostatni uchodzi za łatwiejszy i przyjemniejszy. Większość uniwersytetów wymaga jednak zaliczenia egzaminu państwowego.
Będzie to swoista powtórka dla maturzystów, ale też sprawdzian i przywołanie wspomnień maturalnych u wszystkich widzów. Podczas matury wystąpią Natalia Szroeder i Liber oraz TABB&Sound'N'Grace, a egzamin dojrzałości tradycyjnie poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.
Poprzednie dwie edycje Wielkiej Matury Polaków wzbudziły duże zainteresowanie i bardzo dobre oceny publiczności. Przed telewizorami każdorazowo zasiadło ponad 2 mln widzów.
WSZYSTKICH MATURZYSTÓW ZAPRASZAMY NA RMF 24. BĘDZIEMY PUBLIKOWAĆ ARKUSZE EGZAMINACYJNE I PROPOZYCJE ODPOWIEDZI!
RMF FM/TVP/abs