Kredyt na założenia własnej firmy możesz wziąć już pierwszego dnia działalności. Polskie banki coraz chętniej i sprawniej wspierają początkujących przedsiębiorców. Żeby dostać pierwszy kredyt na firmę, wystarczy sam numer REGON, czyli dowód zarejestrowania firmy. Nie trzeba składać biznesplanów. Co więcej taki kredyt można dostać przez internet. Bez wizyty w banku. W tym tygodniu w ramach Mapy przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24 bierzemy pod lupę kredyty firmowe. Na Wasze pytania czeka Piotr Teodorczyk z mBanku. Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy, którą znajdziecie poniżej. W piątek, w zbiorczym artykule, opublikujemy najciekawsze, najczęściej zadawane pytania.

REKLAMA

Co miesiąc w Polsce otwiera się około 25 tysięcy nowych firm. Takim klientom banki zazwyczaj oferują kredyty do 20 tysięcy złotych. Przy ocenie banki biorą pod uwagę historię kredytową osoby składającej wniosek. Nasza firma przecież jeszcze nie działa. Ważne jest więc jak my w przeszłości spłacaliśmy na przykład kredyt hipoteczny, kartę kredytową, czy rachunki.

CHCESZ WYGRAĆ PIENIĄDZE DLA SWOJEJ FIRMY? SPRAWDŹ JAK

ZOBACZ, PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA


Inwestycyjna dobra wola

Banki w Polsce nie działają oczywiście charytatywnie. Dla nich podjęcie ryzyka i udzielanie kredytu początkującemu przedsiębiorcy to inwestycja. Pomoc tak zwanym start-upom bankom się opłaca. Taka firma dobrze potraktowana na początku firma może stać się bardzo lojalnym klientem i przynieść zyski w przyszłości. Banki pokazują na to dowody. W ciągu ostatnich 3 lat tylko 3,2 proc. firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw zmieniło bank prowadzący obsługę bieżącą podczas gdy w przypadku klientów indywidualnych taką decyzję w ciągu 2 lat podjęło około 14 proc. osób.

Po co kredyt na początku działalności?

Kredyt na start może pełnić dwie funkcje. Może być kapitałem na start. To jednak ryzykowne. Jeżeli mamy taką możliwość, to lepiej nie zaczynać od zadłużania się. Bezpieczniej jest samemu zgromadzić pieniądze na start. Jeżeli to się nie uda, wtedy warto zainteresować się zadłużeniem. Kredyt na początku działalności może jednak także pełnić rolę poduszki bezpieczeństwa. Takie dodatkowe finansowanie w postaci linii kredytowej może nas skutecznie zabezpieczyć przed początkowymi zawirowaniami - do momentu aż staniemy na nogi. Taki kredyt albo chociaż linia kredytowa, ma jeszcze jedną ważną funkcję. Posiadanie kredytu od samego początku firmy, buduje naszą historię kredytową. Choćby mała kwota pomoże w przyszłości otrzymać większy kredyt na poważniejszą inwestycję.

OBEJRZYJ NAJNOWSZY FILM Z PSYCHOLOGIEM BIZNESU. "IDEALNY PETENT"


Kredyt firmowy, czy prywatny?

Początkujący przedsiębiorcy mogą sobie zadawać pytanie, co jest korzystniejsze. Czy lepiej wziąć kredyt na firmę, czy może kredyt na siebie, kredyt konsumenci. Warto więc poznać różnicę. Kredyty firmowe zazwyczaj, choć nie zawsze, są droższe kredytów dla osób prywatnych. To więc minus. Z drugiej strony, i to ważny plus, odsetki od kredytu firmowego można wliczyć do kosztów firmy, tym samym obniżając podstawę do opodatkowania. W efekcie zapłacimy niższy podatek, czyli na koniec dnia zaoszczędzimy.

Kredyty najtańsze w historii

Choć z kredytami trzeba postępować bardzo ostrożnie, to dziś mamy dobry czas na ich zaciąganie. Stopy procentowe w Polsce są w tej chwili najniższe w historii i prawdopodobnie jeszcze długo takie pozostaną. Rekordowo niskie stopy oznaczają rekordowo niskie oprocentowanie kredytów w polskim złotym.

W polskim prawie oprocentowanie kredytów jest ograniczone ustawowo. Maksymalnie może wynosić w skali roku 4-krotność stopy lombardowej. Dziś daje to maksymalnie 10 procent. Jeszcze dwa lata temu było to 16 proc.

TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: