Szwajcarzy dochodzą do siebie po ulewnych opadach deszczu, które w weekend nadciągnęły nad południową część kraju. W wyniku powodzi błyskawicznych i osuwisk zginęły tam cztery osoby, a sześć jest ciągle poszukiwanych.
W weekend spora część Europy Zachodniej doświadczyła gwałtownych burz, którym towarzyszyły ulewne opady deszczu, bardzo silny wiatr i kilkucentymetrowy grad.
O powadze sytuacji - jeszcze zanim burze się rozwinęły - świadczył fakt, że europejska agencja Estofex wydała na sobotę trzeci, najwyższy stopień zagrożenia dla obszaru rozciągającego się od wschodniej Francji, przez północno-zachodnią Szwajcarię, po południowo-zachodnie Niemcy.
Drugi obszar oznaczony "trójką" obejmował z kolei północno-zachodnie Włochy i południową Szwajcarię.
Reminder about likely severe weather outbreak across parts of Europe! Southern Lvl 3 (NW Italy) will feature especially destructive hail, while the Northern Lvl 3 (France to Germany) will feature a transition to damaging wind gusts. Read more at https://t.co/brDSjrpMZ7 pic.twitter.com/W5kw3BVmY8
EstofexJune 29, 2024
Niestety, prognozy sprawdziły się co do joty. Jednym z najbardziej dotkniętych przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne krajów była Szwajcaria, a w szczególności jej południowa część.
W wyniku ulewnych opadów deszczu, skutkujących powodziami błyskawicznymi i osuwiskami, we włoskojęzycznym kantonie Ticino zginęły już co najmniej cztery osoby, a sześć jest ciągle poszukiwanych. Policja w poniedziałek powiadomiła o zaginięciu dwóch kobiet i dwóch mężczyzn.
Ook #Zermatt opnieuw getroffen door noodweer en #overstromingen. Het water staat nu zelfs nog een stuk hoger dan vorige week #Vispa ! Via Tamara Casile-van Den Berg #Zermatt pic.twitter.com/8unqDUrL2l
AlpenweermanJune 29, 2024
Burze, które nawiedziły dolinę rzeki Maggia w południowej Szwajcarii, doprowadziły do uszkodzenia budynków i infrastruktury drogowej oraz zakłóceń w dostawach wody i energii elektrycznej.
Wiele miejsc w dalszym ciągu jest odizolowanych od świata zewnętrznego przez zalegające głazy i inne rzeczy.
To już kolejny w ostatnich dniach incydent burzowy na południu Szwajcarii. Przed tygodniem ulewne deszcze doprowadziły do ewakuacji kilkuset osób i dużych zniszczeń w kantonach Valais i Gryzonia.
Burze dały się również we znaki Francuzom. W departamencie Aube w północno-wschodniej części kraju zginęły trzy osoby po tym, jak na auto, którym podróżowali, przewróciło się drzewo.
Agencja AFP przekazała, że czwarty pasażer pojazdu w stanie krytycznym został przetransportowany do szpitala.
Un violent orage a frapp Troyes avec une rafale 107 km/h ! Un peu plus tt, on a mesur 130 km/h Tonnerre dans l'Yonne ! ( Aurelie Lambert Ackah) pic.twitter.com/LHTsFCEvOM
MeteoExpressJune 29, 2024
Ulewy nadciągnęły w weekend również nad północne Włochy. Jak informowaliśmy w niedzielę, spowodowały one powodzie, lawiny błotne i poważne zniszczenia.
Jedną z miejscowości, która poważne ucierpiała z powodu opadów, jest Cogne w Dolinie Aosty. W tamtejszym hotelu zgromadzili się okoliczni mieszkańcy, którzy nie mogli wrócić do swoich domów ze względu na powódź i zniszczone drogi. Śmigłowcami ewakuowano stamtąd około 200 osób.
Alluvione in atto tra Piemonte e Valle dAosta: forti temporali imperversano da ore nelle medesime aree, sono gi caduti 149mm di pioggia a Noasca e 91mm a Cogne ( nel video ). Le situazioni pi critiche nelle valli Orco, Soana e nelle valli di Lanzo pic.twitter.com/51VkeE3Cgf
Kurosh_74June 29, 2024
Duże szkody zanotowano też w gminie Valnontey.
Now in Valnontey!!!!! Scary!!! pic.twitter.com/ktHERSJNzH
MartiRujas_LabJune 29, 2024
Naukowcy przekonują, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka zwiększają i częstotliwość, i długość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze czy powodzie.