Andrzej Duda zawetuje dwie z trzech ustaw autorstwa PiS-u, wprowadzających zmiany w sądownictwie: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisze natomiast trzecią ustawę: o ustroju sądów powszechnych. Prezydent poinformował o swej decyzji w czasie specjalnego wystąpienia w poniedziałkowe przedpołudnie. Decyzja ta oznacza, że obie ustawy - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - wrócą do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Do odrzucenia prezydenckiego weta Prawo i Sprawiedliwość potrzebowałoby większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

REKLAMA

W teorii odrzucenie przez Sejm dwóch wet Andrzeja Dudy jest możliwe. Mogłoby się to jednak stać tylko przy pełnej mobilizacji Zjednoczonej Prawicy, rozprzężeniu w szeregach opozycji i przy nieobecności na sali sejmowej w trakcie głosowań 70 posłów spoza klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W takiej sytuacji - przy nieobecności wspomnianych 70 posłów w trakcie głosowań - większość 3/5 głosów, potrzebna do odrzucenia prezydenckiego weta, wynosiłaby 234 głosy - a tylu właśnie posłów liczy klub Prawa i Sprawiedliwości.

Sęk w tym, że do parlamentarnego klubu PiS należy również dziewięciu posłów Polski Razem - partii Jarosława Gowina, która szła do wyborów ramię w ramię z PiS-em pod szyldem Zjednoczonej Prawicy, a teraz współtworzy koalicję rządową. Tymczasem - jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM Patryk Michalski - Gowin i jego ugrupowanie w pełni popierają decyzję prezydenta.

Publicznie poparcie dla Andrzeja Dudy wyraziła wiceminister rozwoju z Polski Razem Jadwiga Emilewicz. Andrzej Duda wetuje ustawy o SN i KRS. Inicjatywa ustawodawcza w polu Prezydenta. To dobre rozwiązanie dla Polski - napisała na Twitterze:

@AndrzejDuda wetuje ustawy o SN i KRS. Inicjatywa ustawodawcza w polu Prezydenta. To dobre rozwizanie dla Polski.

JEmilewicz24 lipca 2017

Kłopot Prawo i Sprawiedliwość może mieć również z opozycją, która zapewnia o pełnej mobilizacji w swych szeregach.

Politycy PiS nieoficjalnie: Rozpoczął się czas "urabiania" prezydenta

Z informacji dziennikarzy RMF FM wynikało, że w poniedziałek, w pierwszych godzinach po ogłoszeniu przez Andrzeja Dudę niespodziewanej decyzji, w Prawie i Sprawiedliwości rozpatrywane były różne scenariusze, w tym opcja ponownego przeforsowania reformy sądownictwa, ale w nieco zmienionym kształcie i w niedługim czasie. Projekt mieliby przygotować ponownie posłowie PiS, tym razem jednak ogłaszając konsultacje z opozycją i ekspertami.

Jak donosił reporter RMF FM Patryk Michalski, w nieoficjalnych rozmowach politycy PiS-u przyznawali, że rozpoczął się czas "urabiania" prezydenta i sprawdzania, czy byłby gotów choć trochę ustąpić.

Andrzej Duda ogłosił w poniedziałkowe przedpołudnie, że zdecydował się zawetować dwie z trzech PiS-owskich ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Trzecią - o ustroju sądów powszechnych, które daje ministrowi sprawiedliwości znaczny wpływ na funkcjonowanie sądów - prezydent ma podpisać.

Andrzej Duda zapowiedział również, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przedstawi własne propozycje ustaw reformujących system sądownictwa.


(e, łł)