Wszystkie gminy zachowają niezależność, władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach - powiedział poseł PiS Jacek Sasin, komentując projekt ustawy - autorstwa PiS - o ustroju Warszawy. Według proponowanych zmian, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.
Wszystkie kompetencje, które realizują gminy, będą w dalszym ciągu realizowane na poziomie gminnym, te gminy będą miały swoje budżety, konstruowane, według tych założeń, które są regulowane w ustawie o samorządzie gminnym - tłumaczył Jacek Sasin.
JAK MA WYGLĄDAĆ WIELKA WARSZAWA? SPRAWDŹ
Według posła, projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości "nie dotyczy jakichkolwiek zmian (dotyczących) samorządności na poziomie podstawowym, gminnym". Jacek Sasin podkreślił, że zmiany będą dotyczyły m.in. komunikacji publicznej. Będziemy mieli jedną komunikację zbiorową, z jednym biletem dostępnym na całym obszarze metropolitalnym, ta komunikacja będzie zarządzana przez Zarząd Transportu Miejskiego na poziomie metropolii warszawskiej, czyli miasta stołecznego Warszawy - tłumaczy.
Żadne prace nad wydzieleniem aglomeracji warszawskiej z Mazowsza nie są prowadzone - zapewniał Jacek Sasin. Zapowiedział również, że odbędzie się dyskusja "w szerokim gronie" nad projektem, podczas prac sejmowych. W tej chwili zostały już skierowane zapytania do wszystkich organizacji samorządowych, skupiających samorządy, o opinie na temat ustawy, będziemy w Sejmie nad nimi deliberować - powiedział poseł PiS. Zaznaczył, że na posiedzenia sejmowych komisji będą zapraszane "zainteresowane grupy społeczne".
Jacek Sasin był pytany, czy PiS planuje wyłączenie Warszawy z Mazowsza. Uważamy, że taki podział jest podziałem celowym, ale na tym etapie dzisiaj nie będziemy go przeprowadzać. Został przeprowadzony podział statystyczny. To wystarcza, żeby cele przez nas oczekiwane zostały osiągnięte, czyli pozyskanie dla Mazowsza, poza metropolią warszawską funduszy europejskich. Żadne prace nad wydzieleniem aglomeracji warszawskiej z Mazowsza nie są prowadzone - powiedział. Padło też pytanie o to, czy przed wprowadzeniem projektu, powinny odbywać się referenda w gminach, które zostaną wcielone do metropolii.
Ta ustawa nic nie zmienia w zakresie działania gmin. Referenda są organizowane, kiedy gmina miałaby być zlikwidowana, połączona z inną gminą. (...) W tym przypadku nie zostały zaplanowane żadne działania, które zmieniają cokolwiek w działaniu samorządu gminnego, więc nie ma powodu, żeby tego typu akcje podejmować - powiedział Sasin.
Nowa metropolia warszawska ma dostać dodatkowe dwa procent z podatku PIT płaconego przez mieszkańców. Dodatkowo powstać ma specjalny algorytm jak poszczególne 33 gminy mają się "zrzucać" np. na komunikację.
Szczegółów jednak brak, bo wszystkie techniczne zapisy - zwłaszcza te dotyczące finansowania - są w drugiej ustawie, której PiS jeszcze nie pokazuje - informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski.
Jedno jest pewne - PiS forsując swój pomysł nie zamierza organizować referendów w przyłączanych gminach ani respektować ich wyników. Nie ma potrzeby - mówi Jacek Sasin.
Na razie PiS dopuszcza zmiany w wyborach do nowej rady "dużej" Warszawy, żeby nie było tak, że 15-tysięczne Ząbki i 220-tysięczny warszawski Mokotów będą miały po jednym radnym. Nie jesteśmy dogmatyczni - zapewnia Jacek Sasin - i autopoprawką dopisuje do metropolii Podkowę Leśną, bo, jak mówi, to "przeoczenie".
Poranny gość Roberta Mazurka w RMF FM poseł PO Andrzej Halicki, pytany o projekt ustawy autorstwa PiS o ustroju Warszawy powiedział: chodzi o przeniesienie wyborców PiS, jak worek kartofli, do Warszawy. Jego zdaniem: mapki pokazane przez PiS to próba wygrania wyborów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
Prezydent m.st. Warszawa miałby być zarazem burmistrzem gminy Warszawa. Rada m.st. Warszawy miałaby liczyć 50 radnych. Projekt zakłada, że radni ci mieliby być wybierani w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z każdej z pozostałych gmin należących do jednostki metropolitalnej. Uchwały Rady miałyby zapadać "podwójną większością głosów"- za uchwałą będzie musiała opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.
(ug)