Rozejm zakończył ośmiodniowy okres walk pomiędzy palestyńskim Hamasem a Izraelem. Mniejsze straty ponieśli Izraelczycy, których po raz pierwszy chronił system przeciwrakietowy Żelazna Kopuła. Przechwycił on aż 85 procent pocisków wystrzelonych ze Strefy Gazy.

REKLAMA

Minister obrony Izraela Ehud Barak nie krył zadowolenia ze skuteczności systemu w rozmowie z szefem Pentagonu Leonem Panettą. Podkreślił, że dzięki Żelaznej Kopule izraelskie wojska miały "większe pole manewru" w walce z palestyńskimi bojownikami.

Amerykanie będą wspierać Jerozolimę w rozbudowie systemu. Prezydent USA Barack Obama obiecał niedawno, że wyda na ten cel dodatkowe środki.

System Żelazna Kopuła przeznaczony jest do zwalczania nieprzyjacielskich pocisków rakietowych o zasięgu od 5 do 70 kilometrów, a także pocisków moździerzowych. Wykrywa start rakiety i szybko oblicza trajektorię jej lotu. Jeśli pocisk jest skierowany w tereny zamieszkała lub inne ważne cele, następuje wystrzelenie wyposażonej w specjalną głowicę bojową przeciwrakiety. W ciągu kilku sekund dosięga ona i niszczy intruza. W przypadku rakiet zmierzających na otwarty teren interwencja nie następuje. Pojedyncza rakieta przechwytująca kosztuje około 40 tys. dolarów.

"Osiągnęliśmy wszystkie cele"

Izraelski minister obrony jest w pełni zadowolony z efektów zakończonej operacji. Osiągnęliśmy w Strefie Gazy wszystkie cele - powiedział Ehud Barak na konferencji prasowej poświęconej rozejmowi.

Wyjaśnił, że Izrael chciał uderzyć w palestyńskie grupy bojowe i i powstrzymać ostrzał rakietowy ze strony Hamasu. Spodziewamy się, że zawieszenie broni będzie przestrzegane - dodał Barak. Ostrzegł jednak, że jeśli będzie inaczej, to izraelska armia może przystąpić do ofensywy lądowej.

Szef izraelskiej dyplomacji Avigdor Lieberman powiedział dodatkowo, że Izrael osiągnął również wszystkie cele polityczne. Podziękował także prezydentowi Egiptu Mohammedowi Mursiemu za mediację, która doprowadziła do zawarcia zawieszenia broni. Uznanie dla zabiegów dyplomatycznych Egiptu wyraziła również Rada Bezpieczeństwa ONZ. Równocześnie wezwała obie strony do przestrzegania rozejmu.

W osiem dni zginęło 145 osób

Podczas trwającej przez osiem dni wymiany ognia Izrael przeprowadził ponad 1500 ataków na cele w Strefie Gazy, a palestyńskie ugrupowania zbrojne w Strefie wystrzeliły na terytorium Izraela ponad 1000 rakiet. Według danych agencji dpa, zginęło ponad 140 Palestyńczyków oraz 5 Izraelczyków. Blisko 1300 osób po obu stronach zostało rannych.