Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że frekwencja w II turze wyborów samorządowych według stanu na godz. 12 to 12,93 proc. "Zdarzają się incydenty" - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

REKLAMA

Gdzie odnotowano najwyższą frekwencję?

Jeśli chodzi o województwa, najwyższą frekwencję na godz. 12 odnotowano na Podlasiu (15,83 proc.), Lubelszczyźnie (15,41 proc.) i na Podkarpaciu (14,89 proc.), a najniższą na Dolnym Śląsku (10,64 proc.).

Jak wyglądają cząstkowe dane o frekwencji w miastach wojewódzkich? Najwyższą - 14,13 proc. - odnotowano w Zielonej Górze. Drugie miejsce zajęły Kielce (13,63 proc.), a trzecie - Rzeszów (13,60 proc.). Najniższą frekwencję odnotowano we Wrocławiu (8,97 proc.).

Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do 21. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem.

W II turze wyborów samorządowych Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Kilkadziesiąt incydentów

Druga tura wyborów samorządowych przebiega w spokojnej atmosferze, ale zdarzają się incydenty - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas niedzielnej konferencji. Od rana odnotowano ich ponad 80.

Jak przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia.

W województwie mazowieckim kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy - powiedział Marciniak.

Inny incydent to sytuacja z województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie usunięto z pasa zieleni 71 tablic z plakatami, na których był wizerunek kandydata.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie - o godzinie 7.00, a obwody odrębne otwarto o godzinie 9.00. Wyjaśniła, że w odrębnych obwodach głosowania mogą rozpocząć się w godzinach późniejszych, po wcześniejszym uzgodnieniu z Terytorialną Komisją Wyborczą.